صفحه 1 از 7 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 67
 1. #1

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض **کاملا زنانه** (ورود آقایان ممنوع)

  قطع قاعدگی به هزار و یک علت

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  همانقدر که برای بیشتر دختران نوجوان، اولین عادت ماهانهشان نگرانکننده و ناآشناست، برای خانمیکه طی زندگی خود دورههای ماهانه منظمیداشته، قطع قاعدگی میتواند نگرانکننده باشد. زنان متاهل، اولین تصورشان در چنین مواقعی، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]است. اما به جز بارداری، به چه دلایلی ممکن است این اتفاق بیفتد؟ ...
  با دکتر اعظمالسادات موسوی، متخصص بیماریهای زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره قطع قاعدگی (که پزشکان به آن، آمنوره میگویند) گفتگو کردهایم.
  خانم دکتر! قطع قاعدگی به چه دلایلی ممکن است اتفاق بیفتد؟

  بگذارید برای پاسخ به این سوال، از تعریف آمنوره Amenorrhea (یا همان قطع قاعدگی) شروع کنم. آمنوره یک نوع اختلال در دوره ماهیانه زنان است و به حالتی اطلاق میشود که خونریزی ماهیانه در یک زن برای بیش از سه ماه قطع شود.
  آمنوره را میتوان به انواع اولیه و ثانویه تقسیم کرد: آمنوره اولیه که فقدان دوره ماهانه از آغاز وجود دارد و معمولاً برای تمام طول عمر ادامه مییابد. در این حالت خونریزی دوره ماهانه در دوران بلوغ هرگز اتفاق نمیافتد. اما در آمنوره ثانویه معمولاً به دلیل یک عامل جسمی، چنین اتفاقی میافتد و نسبت به آمنوره اولیه، دیرتر آغاز میشود. در این حالت، دورههای دوره ماهیانه که در آغاز طبیعی و منظم بودهاند، به تدریج غیرطبیعی، نامنظم و یا قطع میشود.
  و چه عواملی آمنوره را ایجاد میکنند؟


  آمنوره (قطع دوره ماهانه) علل متعددی دارد از جملهاین موارد:
  بارداری: خانمها در دوران بارداری، تخمکگذاری ندارند و بنابراین دوره ماهیانه به طور موقت قطع میشود.
  اختلال در تخمکگذاری: اختلال در تخمکگذاری معمولاً بینظمی شدید دوره ماهیانه یا قطع مکرر خونریزی ماهیانه را سبب میشود.
  نقصهای زمان تولد، اختلالات آناتومی یا ساختمانی و سایر بیماریها: در صورتی که خونریزی ماهیانه مثلا در یک دختر نوجوان 16 ساله آغاز نشده باشد، باید به وجود نقایص زمان تولد، اختلالات ساختمانی و سایر بیماریها شک کنیم.
  اختلالات غذا خوردن: زنانی که به [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] یا [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] دچار هستند، به آمنوره (قطع دوره ماهانه) مبتلا میشوند. علت این امر آن است که به دلیل پایین نگه داشتن وزن بدن، بدن آمادگی باردار شدن را نخواهد داشت. در نتیجه، دستگاه تولید مثلی به منظور حمایت بدن از کار میافتد چرا که بیش از اندازه تحلیل رفته است.
  ورزش بیش از اندازه و سنگین: بسیاری از زنان جوان ورزشکار، دچار قطع دوره ماهیانه میشوند زیرا مقدار چربیبدن آنها بسیار کم است.
  اختلال کارکرد تیرویید: در بسیاری از موارد، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]یا [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، مسئول قطع دوره ماهیانه است.
  چاقی: زنان [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]معمولاً به آمنوره (قطع دوره ماهانه) دچار میشوند؛ زیرا وجود مقدار زیاد چربیدر بدن در فرآیند تخمکگذاری اختلال ایجاد میکند.
  چگونه میتوان آمنوره را تشخیص داد؟

  تشخیص توسط پزشک متخصص زنان و با گرفتن تاریخچه پزشکی و معاینه جسمی از جمله معاینه لگنی انجام میشود. با رد کردن سایر اختلالات دوره ماهانه، بیماریهای داخلی و نقش داروهایی که میتوانند بیماری را سبب شده یا آن را بدترکنند، تشخیص آمنوره قطعی است. به علاوه، برای تشخیص آمنوره لازم است قطع خونریزی ماهیانه برای سه دوره متوالی و زمانی که زن باردار نباشد، ادامه یابد.
  چه کسانی باید مورد ارزیابیقرار بگیرند؟

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]که در سن 16 سالگی هنوز قاعده نشدهاند، باید بلافاصله مورد بررسی قرار بگیرند چرا که تشخیص و درمان به موقع بسیار ضروری است. همچنین زنانی که به صورت ثانویه به آمنوره مبتلا شدهاند، باید از نظر بارداری (در صورت متاهل بودن) یا در صورت باردار نبودن از نظر بیماریهای دیگر مورد بررسی قرار گیرند.
  این آمنوره اولیه، درمانیهم دارد؟

  بله، حتما. اما باید بدانیم که درمان خاص آمنوره براساس این موارد توسط پزشک تعیین میشود: سن، وضعیت سلامتی و تاریخچه پزشکی بیمار، وسعت بیماری، علت بیماری (اولیه یا ثانویه)، تحمل بیمار نسبت به داروها، روشها و درمانهای خاص، انتظارات ما نسبت به دوره بیماری، دیدگاه یا انتخاب بیمار.
  درمان آمنوره ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  ترکیبات پروژسترون (درمان هورمونی)، قرصهای خوراکی [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] (که مانع از تخمکگذاری میشوند)، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ](شامل غذاهای حاوی چربیو کالری بالا) ودر بیشتر موارد، پزشکان با تجویز دارو، در خانمهایی که باردار نیستند و دو دوره یا بیشتر قطع دوره ماهانه داشتهاند، خونریزی مصنوعی ایجاد میکنند.
  آیا عوارضی هم ممکن است به وجود آید؟

  البته در صورتی که آمنوره درمان نشود، بله، به وجود میآید؛ عوارضی نظیر پریشانی روانی در رابطه با تكامل جنسی و ناتوانی در باردار شدن. در مواردی که مشكلات غدد درونریز موجب بروز آمنوره شده است، عوارض ناشی از ابتلا بهاین مشکل نیز به وجود خواهد آمد.
  آمنوره ثانویه به چه عارضهای گفته میشود؟


  آمنوره ثانویه عبارت است از توقف دوره ماهانه برای حداقل 3 ماه در خانمی كه قبلاً دوره ماهانه داشته است.
  چرا این نوع آمنوره به وجود میآید؟


  بارداری، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]به كودك شیرخوار، قطع مصرف قرصهای ضدبارداری، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ](در صورتی كه سن بیش از 35 سال بوده و بارداری وجود نداشته باشد)، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]عاطفی یا [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، جراحی و برداشتن تخمدانها و رحم، اختلال غدد درونریز، از جمله هیپوفیز، هیپوتالاموس، تیرویید، پاراتیرویید، غدد فوق كلیوی، و تخمدانها، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، بیاشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی.
  و عوارض آن شامل چه مواردی است؟


  امكان دارد بعضی از علایم مانند كمبود استروژن، مثل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و خشكی مجرای تناسلی و مختل شدن توانایی بچهدار شدن ظاهر شود.
  درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟


  اگر شما یا یكی از اعضای خانوادهتان علایم آمنوره را دارید، اگر دوره ماهانه، علیرغم درمان، تا 6 ماه باز نگردد و اگر علایم جدید و نامنتظره بروز كنند،باید به پزشک مراجعه کنید.
  درمان قطع قاعدگی


  اگر قطع دوره ماهانه به علت یك بیماری زمینهساز مثل بیماری سل، دیابت یا بیاشتهایی عصبی رخ داده است، باید این بیماریهای زمینهساز درمان شود. اگر علت قطع دوره ماهانه مشخص نیست، هیچگونه روش خاصی برای پیشگیری وجود ندارد. تغذیه باید خوب باشد و باید سعی شود وزن در حد مناسب نگهداری شود.
  اگر آمنوره ناشی از بارداری یا شیردهی باشد، دوره ماهانه بعد از اتمام آنها باز خواهد گشت. اگر ناشی از قطع قرصهای ضدبارداری باشد، دوره ماهانه بعد از 2 ماه تا 2 سال باید باز گردد. اگر ناشی از یائسگی باشد، دوره ماهانهها مرتباً كاهش یافته و شاید دیگر هیچگاه برنگردد. برداشتن رحم نیز باعث قطع دوره ماهانه به طور دایمیخواهد شد. اگر غدد درونریز دچار اختلال شده باشند، با تجویز هورمون كاهش یافته معمولاً باعث بازگشت دوره ماهانه خواهد شد. اگر قطع دوره ماهانه ناشی از بیماریهایی چون بیاشتهایی یا پرخوری عصبیباشد، درمان موفقیتآمیز این بیماریها برای بازگشت دوره ماهانه ضروری است. اگر قطع دوره ماهانه ناشی از دیابت یا بیماری سل باشد، امكان دارد دوره ماهانه هرگز باز نگردد.  10 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 2. # ADS
  Circuit advertisement
   

 3. #2

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض سرطاني کشنده در خانم ها

  سرطان تخمدان

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  به چند علت زير توجه به سرطان تخمدان از اهميت خاصي برخوردار است:
  * سرطان تخمدان شايع ترين علت مرگ خانم ها در اثر سرطان هاي دستگاه تناسلي است.
  * شايع ترين سرطان زنان است که در مراحل پيشرفته، تشخيص داده مي شود.
  * احتمال وقوع آن يک مورد در 55 زن است و علت مرگ يک زن از 100 زن است.
  سرطان تخمدان در چه سنيني شايع است؟

  سرطان هاي تخمدان به دو گروه تقسيم مي شوند:
  * گروه اول: 80 درصد سرطان هاي تخمدان را تشکيل مي دهند. صحبت ما بيشتر در مورد اين دسته از سرطانهاي تخمدان است که بعد از 40سالگي شايع اند و در سنين 75 تا 79 سالگي به حداکثر شيوع خود مي رسند، به طوري که با افزايش سن، بروز آن به شدت افزايش مي يابد. اين گروه از سرطان ها اکثرا در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شوند و به اين ترتيب تشخيص زودرس (در مراحل اوليه) مهم است.
  * گروه دوم: سرطان هاي تخمداني که از سلول هاي جنيني منشا مي گيرند و 20 درصد سرطان هاي تخمدان را تشکيل مي دهند که بيشتر در دختران و زنان تا قبل از 20 سالگي بروز مي کند. اين گروه برعکس گروه اول، به دليل بروز علائم حاد (بيشتر به صورت درد و تورم شکمي) در مراحل اوليه تشخيص داده مي شوند و بقاي عمر در اين گروه از سرطان هاي تخمدان، زياد است.
  چه عواملي در ايجاد سرطان تخمدان نقش دارند؟

  وراثت و سابقه فاميلي در سرطان تخمدان تقريبا از مهم ترين عوامل است. 5 تا 10درصد سرطان هاي تخمدان در زناني بروز مي کند که ناقل ژنتيک مرتبط با سرطان هستند و اين گروه، جمعيت پرخطر سرطان تخمدان محسوب مي شوند.
  فردي که داراي يک مورد سرطان تخمدان در بستگان درجه يک خود است، حدود 2 تا 4 برابر افراد عادي در معرض خطر ابتلا مي باشد. به اين ترتيب افرادي که سرطان تخمدان در خانواده ي آنها شايع است، بايد در سنين 25 تا 35 سالگي، هر 6 ماه يک بار تست غربالگري سرطان تخمدان به صورت معاينات زنانگي و لگن، سونوگرافي داخل واژن و ... را انجام دهند.
  آيا روشي براي پيشگيري از سرطان تخمدان در افراد پرخطر با سابقه خانوادگي وجود دارد؟

  بله، مطالعات نشان داده است که مصرف قرصهاي ضد بارداري به مدت 10 سال خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در افراد با سابقه فاميلي کاهش مي دهند و همانند زنان بدون سابقه فاميلي مثبت مي کند.
  به اين ترتيب در صورت عدم تمايل به باروري در افراد با سابقه فاميلي مثبت توصيه مي شود که از قرص هاي ضد بارداري استفاده کنند.
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  به طور کلي مصرف [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] به دليل جلوگيري از تخمک گذاري و جلوگيري از آسيب تخمدان به عنوان يک روش پيشگيري از سرطان تخمدان مي باشد.
  روش ديگر پيشگيري از سرطان تخمدان در افراد با سابقه فاميلي(دو نفر از بستگان درجه يک او مبتلا به سرطان تخمدان باشند) آن است که با رسيدن به سن 35 سال، تحت جراحي برداشتن تخمدان قرار گيرند تا از بروز اين بيماري پيشگيري شود.
  لازم به ذکر است که کمبود هورمون هاي تخمدان بعد از برداشتن آن، با مصرف جانشيني هورمون تامين خواهد شد و برداشتن تخمدان ها منجر به [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و عوارض ناشي از آن نخواهد شد.
  آيا عوامل ديگري در ايجاد سرطان تخمدان نقش دارند؟

  بله، زناني که در طبقه متوسط تا بالاي جامعه در کشورهاي صنعتي زندگي مي کنند، در معرض خطر بيشتري هستند. رژيم غذايي زنان و ميزان چربي بالاي آن در کشورهاي صنعتي با کشورهاي غيرصنعتي تفاوت اساسي دارد.
  برخي مطالعات نشان مي دهد زناني که [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] مي نوشند، در مقايسه با زناني که شير کم چرب تر مي نوشند، بسيار بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان هستند.
  آيا زايمان و تعداد آن در ايجاد و پيشگيري از سرطان تخمدان نقش دارد؟

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، خطر بروز سرطان تخمدان را کاهش مي دهد. با اولين بارداري اين خطر 40 درصد کاهش مي يابد و در هر يک از بارداري هاي بعدي نيز 14درصد کاهش خطر وجود دارد. در خانمهايي که 6 بارداري يا بيشتر دارند، ميزان خطر به کمتر از يک سوم کاهش مي يابد.
  بر اساس مطالعات مشاهده شده که زنان با سابقه [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] (15سال يا بيشتر) بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان هستند.
  داروها در ايجاد سرطان تخمدان چه نقشي دارند؟

  همان طور که گفته شد مصرف قرص هاي ضد بارداري خطر سرطان تخمدان را 40 درصد کاهش مي دهد. مطالعات ديگري نشان داده است، خطر سرطان تخمدان در زناني که داروهاي محرک تخمک گذاري مصرف مي کنند بيشتر است. البته تعداد موارد کم بوده است.
  تشخيص زودرس سرطان تخمدان چگونه امکان پذير است؟

  در حال حاضر بيش از 75 درصد بيماران مبتلا به سرطان تخمدان در مرحله پيشرفته، بيماري شان تشخيص داده مي شود که در اين زنان اميد زنده ماندن، کم است. به طوري که علي رغم انجام جراحي هاي وسيع و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، 15 تا 20درصد بيماران مي توانند بقاي عمر پنج ساله داشته باشند. در صورتي که اگر بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، قابل درمان است.
  تشخيص زودرس سرطان تخمدان در مراحل اوليه، توسط موارد زير امکان پذير است:
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  * مراجعات 6 ماه يک بار خانم ها به پزشک زنان براي معاينه
  * مراجعه به پزشک متخصص زنان، در صورت مشاهده ي هر گونه علامت غيرطبيعي در لگن و شکم (به خصوص در سن بالاي 40 سال)
  * شک کردن پزشک به وجود سرطان تخمدان، در صورت شنيدن شکايات احتمالي بيمار در انجام سونوگرافي داخل واژن
  * نشانههاي بيوشيميايي در خون
  نشانه هاي باليني سرطان تخمدان در مراحل اوليه، ناشي از رشد تومور در داخل لگن است که علائمي مانند [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، دردهاي مبهم شکمي و ساير اختلالات خفيف گوارشي، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و احساس فشار در لگن را ايجاد مي کند.
  تشخيص اوليه اين موارد، نيازمند شک پزشک به وجود بيماري، با شنيدن علائم گفته شده توسط بيمار است و پزشک در گفتگو با زنان 40 تا 60 ساله که علائم مبهم گوارشي و لگني دارند، بايد وجود تومورهاي تخمدان را مد نظر قرار دهد.
  علاوه بر اين، آيا معاينات منظم در هر سال مي تواند باعث تشخيص زودرس سرطان تخمدان شود؟

  اگر در معاينه لگن خانمي (به خصوص بالاي 40 سال) توده اي با قطر بيش از 5 سانتي متر در تخمدان ديده شود، احتمال سرطان تخمدان زياد است.
  وجود اين تودهها در زنان جوان در سنين باروري، بيشتر علت هورموني دارد و به دليل اختلال در عملکرد تخمدانهاست که در70 درصد موارد خود به خود برطرف مي شود، يعني سرطان تخمدان نيست. ولي با اين همه، تداوم وجود اين تودهها در تخمدان در طي 6 تا 8 هفته و وجود علائم خاص در سونوگرافي حتي در زنان جوان، بررسي وجود سرطان تخمدان را ايجاب مي کند.
  با افزايش بعضي نشانه هاي بيوشيميايي در خون طي سرطان تخمدان، از جمله يک آنتي ژن به نام CA125 ، انقلابي در تشخيص زودرس سرطان تخمدان رخ داد، طوري که اين نشانه ي بيوشيميايي در بيش از 80 درصد بيماران مبتلا به سرطان تخمدان افزايش مي يابد، اما متاسفانه اين نشانه تنها در نيمي از بيماران در مراحل اوليه افزايش مي يابد و گذشته از آن در ساير سرطان ها و بيماري هاي خوش خيم دستگاه تناسلي و در يک درصد افراد کاملاً طبيعي نيز ممکن است افزايش يابد. به اين ترتيب اين نشانه بيوشيميايي نمي تواند در تشخيص سرطان تخمدان کمک زيادي کند.
  در خانمهاي [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، بررسي حجم و شکل تخمدان ها، شکل کيست ها، وضعيت ديوارههاي کيست و محتويات درون کيست ها توسط سونوگرافي، براي تشخيص زودرس سرطان تخمدان، دقيق تر است.
  در خانمها قبل از سن يائسگي، تکرار سونوگرافي به فاصله 4 تا 6 هفته و مشاهده ي تداوم وجود تغييرات در بررسي هاي مجدد، مي تواند در تشخيص زودرس سرطان تخمدان در مراحل اوليه، کمک کند.


  8 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 4. #3

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض 8 نکته ضروري براي دختران نوجوان

  بهداشت قاعدگي

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  دوران قاعدگي يکي از مهم ترين دورههاي زندگي هر خانمي است و از آنجا که به طور معمول، خانم ها را يک هفته در ماه درگير مي کند، اهميت ويژهاي دارد.
  بروز اولين قاعدگي در دختران جوان نبايد موجب ترس و نگراني آنها شود. اين امر نشان مي دهد كه آنها سالم هستند و آمادگي مادر شدن را در آينده دارند. در ضمن مادر و خواهر بزرگ تر، اولياي مدرسه و معلمان بهداشت مي توانند درباره اين پديده با نوجوانان صحبت کرده و نگراني و ترس آنها را برطرف کنند و به آنها توضيح دهند که قاعدگي نه تنها بيماري نيست، بلكه امري ضروري و طبيعي براي بدن است، اگرچه ممكن است به ظاهر موجب ناراحتي شود.
  بايد بدانيد که رعايت بهداشت فردي در اين دوران بسيار ضروري است و رعايت نکردن آن ممكن است به ايجاد عفونت و عوارضي مانند [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] در آينده منجر شود.
  اين عوارض مي تواند فرد را از نعمت مادر شدن محروم کند و ممكن است زندگي خانوادگي آينده وي را دچار مشكل گرداند، بنابراين توجه به نكات بهداشتي و رعايت آنها اهميت دارد:
  1- لباس زير مناسب:

  از لباسهاي نخي استفاده کنيد و آنها را زود به زود عوض کنيد. لباسهاي زير را بايد جدا از ساير لباسها بشوييد و در آفتاب خشك كنيد. هيچگاه از لباس زير ديگران استفاده نكنيد.
  2- ورزش:

  انجام فعاليتها و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]هاي عادي و سبك در اين دوران نه تنها هيچ گونه منعي ندارد، بلكه مفيد هم است و به آرامش عضلات كمك مي كند. بايد بدانيد که بدترين كار، درازكشيدن روي تخت و بيحركت ماندن است.
  3- تغذيه:

  براي جبران خون از دست رفته در اين دوران مي توانيد از غذاهاي مقوي مانند [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، انواع [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و انواع [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]هاي تازه و... بيشتر استفاده كنيد. توصيه مي شود براي كاهش عوارض اختلالات پيش از قاعدگي، از يك هفته پيش از شروع قاعدگي از رژيم غذايي حاوي [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] مانند گوشت، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]بدون نمك و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]مصرف کنيد.
  غذاهاي غني از آهن عبارتند از: گوشت ها، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، جگر، سبزي هاي داراي برگ سبز تيره مثل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] تازه و جعفري، حبوبات مثل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و لوبيا، نخود سبز، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، آجيل، خشکبار مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، توت خشک، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]خشک و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] .
  ويتامين B6 در نان ها و بيسکويت هاي سبوس دار، ماءالشعير، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، مرغ، ماهي، جگر، ميوه ها مثل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، آب پرتقال، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، سبزيجات مثل هويج، گل کلم، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و در مغزها وجود دارد.
  4- حمام کردن:

  حمامكردن در دوران قاعدگي نه تنها ضرر ندارد، بلكه لازم است. البته بايد از نشستن كف حمام خودداري کرده و تا حد امكان به شكل ايستاده حمام كنيد تا بدن شما به آلودگيهاي ميكروبي كف حمام آلوده نشود.
  اما لازم است بدانيد که در اين دوران بايد از رفتن به[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] يا دريا اجتناب کنيد.
  5- نوار بهداشتي:

  سعي کنيد در دوران قاعدگي از نوار بهداشتي استفاده کرده و آن را مرتب و زود به زود تعويض کنيد. اهميت اين موضوع بهخصوص زماني كه خونريزي بيشتر است، روشن مي شود. با اين كار، علاوه بر رعايت بهداشت جسم، از آلوده شدن لباسهاي ديگر نيز خودداري مي شود. هنگام تعويض نوار بهداشتي، بايد آن را داخل كاغذ پيچيده و دور بيندازيد.
  دقت کنيد نوار بهداشتي را نبايد به طور مستقيم در توالت بيندازيد، زيرا موجب گرفتگي چاه توالت مي شود. چنانچه امكان استفاده از نوار بهداشتي را نداريد، مي توانيد از پارچههاي معمولي و قابل شستشو استفاده کرده و سپس آنها را با آب سرد و صابون شسته و در آفتاب خشك و در صورت امكان اتو کنيد. سعي کنيد تا حد امكان از پنبه يا دستمال كاغذي استفاده نکنيد و در صورت استفاده، يك عدد گاز استريل روي پنبه قرار دهيد، زيرا ممكن است قطعات خرد شده دستمال و پنبه جذب شده و موجب عفونت شود.
  با توجه به اينكه در اوايل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، شروع قاعدگي نامنظم است، مي توان با علامتزدن تاريخ شروع قاعدگي در تقويم، آن را به خاطر بسپاريد و نوار بهداشتي را بهخصوص در مدرسه به همراه داشته باشيد تا مشكلي ايجاد نشود.
  6- استفاده از مسکن:

  وجود درد در روزهاي اول قاعدگي، مسئلهاي طبيعي است. علت اين امر، آزاد شدن موادي در جداره داخلي رحم است كه موجب انقباض رحم و در نتيجه درد مي شود. در صورت شدت درد مي توانيد با تجويز پزشك، از [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] استفاده كنيد. البته بهتر است 48 تا 72 ساعت پيش از شروع قاعدگي از اين داروها استفاده شود. در ضمن، استفاده از حوله يا پارچه گرم در موضع درد هم مفيد است، زيرا گرما موجب شلشدن عضلات شده و مي تواند انقباضات را متوقف كند.
  استراحت كافي و رژيم غذايي مناسب و اجتناب از مصرف زياد [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] نيز مي تواند در تسكين درد موثر باشد.
  7- بهداشت ناحيه تناسلي:

  در خانمها به علت نزديك بودن مقعد به فرج و نيز مجراي خروج ادرار، امكان انتقال انواع ميكروبها به دستگاه تناسلي وجود دارد، بنابراين براي پيشگيري از وقوع عفونت، به هنگام طهارت بايد ابتدا فرج يا قسمت جلويي دستگاه خارجي تناسلي و سپس مقعد شسته شود.
  در دوران قاعدگي نيز بايد پس از هر بار دستشويي رفتن بهخصوص پس از اجابت مزاج، شستشو به طريقه فوق صورت گيرد و پس از شستشو، در صورت امكان با دستمال تميز خشك شود.
  تا حد امكان سعي کنيد براي طهارت از آب سرد استفاده نکنيد، زيرا ممكن است سبب به وجود آمدن انقباض و درد زير شكم شود. دقت کنيد هيچگاه با دست كثيف يا آلوده طهارت نگيريد.
  8- آکنه:

  يكي از عوارض شايع دوران نوجواني [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] يا جوش غرور است كه علت آن تغييرات هورموني در بدن است و در دختران، به خصوص پيش از شروع عادت ماهيانه شدت مي يابد. آکنه با عواملي مانند پوست چرب و شيوه تغذيه نادرست شدت مي يابد.
  بنابراين راه درمان [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]هاي معمولي رعايت [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، شستشوي مرتب صورت با صابونهاي غيرمحرك و پرهيز از دستزدن به آنهاست و براي آكنههاي شديد بايد به متخصص پوست مراجعه کرد.


  10 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 5. #4

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض

  چگونه دردهای قاعدگی را کم کنیم؟


  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  1- آرام بنشینید یا بخوابید تا عضلات شما از حالت انقباض در آیند.
  2- دوش آب گرم بگیرید یا کیسه آب گرم را روی شکم و کمر خود قرار دهید، یا اینکه می‏توانید از حوله‏ای گرم برای این کار استفاده کنید.
  3- به طور عمیق نفس بکشید و به یک موسیقی آرام گوش دهید.
  4- کمی [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]کنید. [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]و پیاده روی برای این کار مناسب هستند، زیرا ورزش‏هایی آرام و بدون استرس می‏باشند.
  5- اگر [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]شما درد می‏کند، از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.
  6- کمر خود را ماساژ دهید تا گرفتگی و درد آن کم شود.
  7- مواد غذایی غنی از [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]بخورید، مثل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، سبزیجات سبز برگی شکل ([برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، کلم و ...)
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  8- مصرف [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، قند (یا [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]) و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]را کاهش دهید.
  9- تحت نظر پزشک از مکمل کلسیم و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]استفاده کنید تا [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و درد شما را کاهش دهد.
  10- مصرف ویتامین‏های گروه B را افزایش دهید که می‏توانید هم از مواد غذایی غنی از آنها استفاده کنید و هم مکمل‏های آنها را بخورید، مثل شربت ب- کمپلکس. خصوصا ویتامین [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]در کاهش این دردها موثر است، ولی نباید بیشتر از 100میلی‏گرم در روز از آن را مصرف کنید.
  11- می‏توانید از گیاهان دارویی استفاده کنید، مثل دم کرده [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ].
  هشدارها:


  * اگر می‏خواهید از گیاهان دارویی یا درمان‏های طبیعی استفاده کنید، با پزشک یا متخصصی که در زمینه طب سنتی یا گیاه درمانی مهارت دارد، مشورت کنید.
  * اگر درد شدیدی دارید و هیچ چیز نمی‏تواند آن را کاهش دهد، یا اگر غیر از درد، علائم دیگری مثل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]و حالت ضعف دارید، به پزشک مراجعه کنید.
  * اگر در هر بار قاعدگی، این دردها تکرار شد و یا دچار بیماری یا مشکل خاصی هستید، حتما به توصیه‏های پزشک عمل کنید، زیرا توصیه‏های بالا نمی‏توانند جایگزین درمان پزشکی شوند.


  11 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 6. #5

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض تغييرات پوست در يائسگى


  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]


  پوست نيز مانند ديگر اعضاى بدن در ابتداى دوره يائسگى كه به دنبال قطع هورمون استروژن و پروژسترون و توقف قاعدگى اتفاق مى افتد، دستخوش تغييرات فراوان مى شود، مثل: چين و چروك هايى كه شما در نواحى گونه، پلك ها، زيرچشم و اطراف چانه مى بينيد.
  تغييرات پوستى در يائسگى معمولا به دليل از دست رفتن بافت تشكيل دهنده پوست يا همان كلاژن در لايه هاى اپيدرم(لايه خارجى پوست)، درم و هيپودرم(لايه زيرين پوست) اتفاق مى افتد.
  كلاژن نوعى پروتئين است كه باعث ضخامت و كلفتى پوست شده و به آن قابليت ارتجاعى مى بخشد. ميزان اين پروتئين از سن چهل سالگى به تدريج كم شده تا اينكه با شروع يائسگى به ميران قابل توجهي كاهش مى يابد.

  هر زن يائسه، به طور متوسط 1/2 درصد از كلاژن بدنش را در سال از دست مى دهد. اين روند در يكى دو سال اول يائسگى، بيشتر از سال هاى بعدى است. به طورى كه در 5 سال اول يائسگي، كلاژن پوست 20 درصد كاهش مى يابد. مطالعات نشان مى دهد، مهم ترين دليل خشكى و نازك شدن پوست در سنين بعد از 45 سالگى، يائسگى و کاهش كلاژن است كه در مدت كم به صورت [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] در نواحى صورت، چانه و گونه بروز مى كند.
  مسئله مهم ديگرى كه در اين زمان بروز مى كند، كشيدگى پوست در گونه، اطراف پلك، زير بغل و ناحيه سينه است كه در برخى موارد با خارش شديد همراه است.
  كاهش فعاليت غده هاى چربى ساز و غده هايى كه مسئوليت [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] بدن را به عهده دارند، نيز در اين نواحى باعث زبر و خشن شدن پوست و حتى تغيير رنگ نواحى زير بغل و كشاله هاى ران مى شود.
  عوارض يائسگى تنها به پوست محدود نمى شود. افزايش مو هاى نرم و كركى در پيشانى، بالاى لب ها، اطراف سينه، كم و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و كند شدن روند رشد [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] از ديگر تغييراتى است كه به دليل قطع ترشح استروژن و در عوض ترشح هورمون مردانه ي آندروژن، يا به عبارتى عدم تعادل بين هورمون هاى مردانه و زنانه در بدن بروز مى كند.
  ولى از آنجا كه تغييرات پوست به ويژه در ناحيه صورت از ديگر تغييرات دوران يائسگى بارزتر است و اين كه خانم هايى كه چهره زيبا و شاداب ترى دارند، از روحيه و اعتماد به نفس بالاترى نيز برخوردارند، توجه به راه هاى چگونگى حل اين مسئله اهميت ويژه اى خواهد داشت.
  دكتر پاگانتى متخصص پوست در اين رابطه مى گويد: براى جلوگيرى از بروز چين و چروك پوست، برخوردارى از تغذيه سالم و استفاده از [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]هاى مناسب در قبل و بعد از يائسگى بسيار موثر است.
  توجه به [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] نظير ويتامين [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] تاثير مثبتى در جلوگيرى از اين عارضه خواهد داشت. مصرف ويتامين E نظير جوانه گندم و سويا باعث تجمع كلاژن در بافت پوست مى شود. مواد غذايى غنى از ويتامين C با محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد، درصد[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و زبرى و حساسيت پوست را كاهش مى دهد. ويتامين A نيز مانع از تغيير رنگ پوست و ناهموارى آن مى شود.
  استفاده از كرم هاى الفاهيدروكسى اسيد كه باعث توليد كلاژن مى شود و كرم هاى فيتواستروژن كه حاوى ماده گياهى شبه استروژن هستند و پرهيز از استعمال صابون هاى قليايى از ديگر اقداماتى است كه در طول دوره يائسگى به خانم ها بسيار توصيه مى شود.
  ضمن اينكه قرار گرفتن در معرض مستقيم نور خورشيد نيز از جمله دلايل تشديد چين و چروك در اين دوران است كه بايد مورد توجه قرار بگيرد. گذاشتن كلاه لبه دار، ماليدن [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] با SPF حداقل 15 و دورى از تماس با اشعه ماوراء بنفش خورشيد در فاصله بين 11صبح تا 3 بعد از ظهر كمك بزرگى به كاهش مضرات نور خورشيد مى كند.
  دكتر پاگانتى همچنين نوشيدن روزانه حداقل [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]مصرف حداقل 5 واحد [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] براى تامين ويتامين ها و مواد معدنى مورد نياز را از ديگر اقدامات ضرورى براى خانم هايى دانست كه مى خواهند در دوره يائسگى نيز از پوستى سالم، زيبا و شفاف برخوردار باشند.


  7 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 7. #6

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض

  تحريك تخمك گذاري اصلاحي است كه به اقدامات پزشكي براي تحريك تخمدان اشاره دارد . اين نوع اقدامات پزشكي از تجويز كلوميفن تا گونادوتروپين ونيز تركيبي از اين دو دارو متغير است . گونادوتروپين ها هورمون هاي تزريقي جهت تحريك تخمك گذاري هستند كه براي هورمون هاي مترشحه بدن كاملا شناخته شده مي باشند.
  با تجويز اين داروهاي تزريقي قادر خواهيم بود تا سطح خوني هورمون محركه فوليكول را افزايش دهيم ، كه اين امربه تحريك ورشد تخمك هاي مضاعف منجر مي شود . با استفاده از گونادو تروپين ها ، علاوه برافزايش تعداد تخمك ها مي توانيم فاكتور هاي زماني ، مثل زمان تخمك گذاري را تحت كنترل در آورده ، وشانس حاملگي را افزايش دهيم .روشهاي مختلفي براي القاء تخمك گذاري مورد استفاده قرارمي گيرند . سيترات كلوميفن دارويي است كه در دهه 60 مورد استفاده قرار گرفته ، كه به تنهايي يا همراه گونادو تروپين هاي تزريقي براي كمك به تحريك تخمدان ها مورد استفاده قرار مي گيرد .انواع مختلفي از گونادو تروپين ها براي القاء تخمك گذاري وجود دارند .ما از نزديك همه سيكل هايي كه گونادو تروپين درآن دخيل است را تحت نظر قرار داده و واكنش بيماران را با دو روش كنترل مي كنيم : 1 - از طريق بررسي ميزان استراد يول - با رشد فوليكول ها به محض واكنش آنها به دارو ، استراد يول به داخل خون ريخته مي شود .2 _ از طريق اولترا سونو گرافي واژن - اولترا سونو گرافي واژن مي تواند تعداد تخمك هاي در حال رشد را نشان داده واندازه آنها را بسنجد . در ابتداي سيكل تحريك ما سطوح استراديول را اندازه گيري نموده و براي ارزيابي رشد، دو روز در ميان اولتراسونوگرافي واژينال انجام مي دهيم . تا پايان سيكل اين ارزيابي ها بيشتر انجام ميشود تا فاكتور هاي زماني كه موجب افزايش شانس حاملگي وكاهش عوارض جانبي ميشود را تحت كنترل در آوريم . سيكل هاي القاي تخمك معمولا با تجويز گونادو ترو پين كورويونيك انساني ( hcg ) ، جهت ترغيب به تخمك گذاري انجام مي گيرد . تقريبا 40- 34 ساعت پس از تزريق hgc در سيكل iui اسپرم به داخل رحم ريخته مي شود . براي اين كار از اسپرم آماده وتغليظ شده استفاده مي شود كه به افزايش تعداد اسپرم هاي در دسترس جهت ناباروري كمك مي كند .عوارض جانبي وخطراتي در ارتباط بااستفاده از گونادو تروپين ها وجود دارند . شايع ترين عوارض جانبي اين داروها عبارت است از ناراحتي يا احساس پري قسمت تحتاني شكم ، نفخ شكم ، سر درد ياخستگي مفرط . ممكن است بيماران در محل تزريق احساس ناراحتي كنند . ماساژ محل تزريق يا گرم نگهدا شتن آن مي تواند درد و ناراحتي بيمار را بكاهد . شايد مهم ترين خطر استفاده از گونا دوتروپين تزريقي ,حاملگي چند قلويي وتحريك مضاعف تخمك گذاري باشد . القاي تخمك گذاري در بيش از 20% موارد به حاملگي چند قلويي منجر ميشود ( بيش از يك جنين ) .تعداد زيادي از اين حاملگي ها به دو قلويي منجر مي شود .اولتراسوند واژن به ما كمك مي كند تا مشخص كنيم كه چه تعداد فوليكول در حال رشد هستند ، اما اولتراسوند فقط به عنوان يك راهنما مي باشد واين شمارش اختصاصي نيست . حاملگي همراه باسه جنين يا بيشتر هم مادر وهم جنين را از نظر مشكل حمل ، زايمان زود رس ، وخون ريزي با مشكل مواجه مي نمايد . تحريك بيش از حد تخمدان معمولا 7 -5 روز پس از تزريق hcg بوقوع مي پيوندد . پس از تزريق hcg و وقوع تخمك گذاري ، تخمك ها كاملا بزرگ مي شوند. چنانچه حاملگي به وقوع بپيوندد ، بزرگي تخمدان ممكن است تا بيش از شش هفته باقي بماند . به طور كلي علايم همراه با تحريك بيش از حد تخمدان خفيف بوده وممكن است با شكم درد ، احساس سنگيني ونفخ همراه باشد . برخي مواقع ممكن است تنگي نفس نيز رخ دهد . در تحريك بيش از حد تخمدان وقوع مشكل جدي نادر بوده ولي غير ممكن نيست . ما با انجام التراسوند و تست هاي آزمايشگاهي سعي در جلوگيري از اين موارد را داريم.


  8 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 8. #7

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض

  در ماتیت التهابی تماسی:
  مهمترین تظاهر, التهاب است.شایعترین بیماری خوش خیم دستگاه تناسلی خارجی زنان درماتیت تناسی است. اکثرا به علت محرک های موضعی مثل لباس زیر مرطوب, اسپری های آئروسل صابونی, یا روغن استحمام, دستمال توالت فرنگی,ضد عفونی کنند ه های مورد استفاده در شستشوی لباس زیر , صابونهای عطری,پودر ها و سایر انواع موادی که بطور شایع دستگاه تناسلی خارجی در تماس با آنها قرار میگیرد.در مان عبارت است از حذف محرک و استفاده از کورتونهای موضعی. نکته مهم آنکه از این پماد ها طولانی مدت استفاده نشود.

  درماتیت التهابی سبوروئیک:
  بطور شایع در بیماران دیابتی دیده میشود.رویکرد های مناسب در موارد حاد, حذف محرک با استفاده از نشاسته و استفاده موضعی از کرم ها یا لوسیون های کورتونی جهت رفع خارش هستند.

  التهابی psoriasis:
  اغلب چند کانونی است.پوسته های نقره ای مشخص همراه قرمزی و علائم خراشیدگی خطی است. گاهی بطور یک لکه قرمز بدون پوسته ظاهر میشه.باید تمام بدن برای کشف موارد دیگر بدن معاینه شود.

  التهابی قارچی کشاله ران:
  معمولا کناره های واضح و مشخصی دارد که بر سطوح پوست نواحی مجاور نیز اثر دارد که بر سطح پوست نواحی مجاور نیز اثر می گذارد. و اغلب در سایر نقاط بدن نیز یافت میشود. پماد clotrimazole برای درمان کافی است. گرچه گاهی از tolnaftate و ketokonazole هم استفاده میشود.

  عفونت غده ابتدای مجرای رحمی(bartolian)
  درد شدید در هنگام لمس یا در زمان تلاش برای ورود به درون واژن. بسیاری از بیماران سالها
  از این علائم رنج میبرند. تا زمانی که به مرحله ای برسند که مقاربت غیر ممکن شود.اغلب بیماران از درد سوزشی در زمان پوشیدن لباسهای چسبان یا استفاده از تامپون شکایت میکنند. در معاینه ابتدای مجرای رحم کانونهائی از قرمز شدن در شیار پرده بکارت مشخص میشود. وقتی که این نواحی با یک وسیله پنبه ای فشار داده شوند, بیمار یک درد سوزشی که اغلب در نیمه تحتانی مجرا حس میشود را توصیف میکند.درمانهای این ضایعه متعدد و اغلب نا امید کننده است. اثبات شده است که تزریق زیر جلدی انترفرون به ابتدای مجرا در دفعت متعدد در هفته به مدت 4 مفته موثر است. درمان با استروئید موضعی یا آنتی بیوتیک
  ها وفقیت آمیز نبوده است. برش جراحی ابتدای مجرا درد را در 60-80 % بیماران مبتلا تسکین میبخشد. در صورت تشکیل آبسه, انجام برش جراحی ضرورت دارد.


  4 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 9. #8

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض

  ضايعات سفيد

  ويتيليگو
  در والو شايع است. اغلب در زمان بلوغ ظاهر ميشود و ندرتا علامت دار است. نواحي پيگمانته همراه اغلب در ساير نواحي بدن يافت ميشود. زماني كه در زمينه ويتيليگو علامتي ايجاد شود..معمولا مربوط به درماتيت اضافه شده به بيماري است. با اينكه اغلب سابقه خانوادگي بروز بيماري وجود دارد ولي علت آن ناشناخته است. ويتيليگو در هر زمان پس از ميانسالي و در هر جائي از بدن ميتواند بروز كند. ويتيليگو نبايد به اشتباه به عنوان تظاهري از يك بيماري سيستميك تلقي شود. اين بيماري دقيقا نوعي مشكل زيبائي است كه بخصوص باعث بدشكلي در سياهپوستان ميشود.

  ضايعات هيپر كراتوتيك
  ممكن است در طي وقايع مختلفي شناسائي شوند. افزايش رسوب كراتين( هيپر كراتوزيس) يك پديده حفاظتي است كه در بخصوص در پوست تروما ديده مشاهده شده و ممكن است همراه هر گونه تحريك از يك بيماري التهابي مزمن تا كارسينوم .. باشد. ظاهرسفيد يا سفيد متمايل به خاكستري پوست در اين حالات پوست با جذب رطوبت توسط كراتين ايجاد ميشود.

  سبوره
  مثل در ماتيت سبوروئيك... نتيجه اينترتريگوست و اغلب در فضاي مرطوب والو يافت ميشود. در ماتيت مزمن از حالات تحريكي
  مزمن متعددي ناشي ميشود.. و يك لايه كراتين محافظ ضخيم ايجاد ميكند. در مراحل اوليه.. زگيل به رنگ قهوه اي يا قهوه اي متمايل به قرمز است.. و در زيذ ميكروسكوپ پاراكراتوز سطحي نشان ميدهد ولي در مراحل بعدي با هيپر كراتوزيس مشخص ميشود. ضهيعات تحريكي مزمن صرف نظر از علت مربوطه.. نهايتا ممكن است پوشش كراتين سطحي ايجاد كنند

  ديستروفي
  به ضايعه حاصل ازتغذيه غير طبيعي.. اشاره دارد. اين اصطلاح ميتواند در مورد ضايعاتي كه با مشخصات زير بروز ميكنند بكار رود: لايه كراتين در ضخامت هاي مختلف كه باعث ايجاد رنگ سفيد يا سفيد خاكستري ميشود.. نازك شدگي غير طبيعي يا ضخيم شدن.. لايه اپي تليوم.. ارتشاح التهابي زمينه اي و درجات متفاوت تغيير در بافت همبند ساب اپي تليال.
  مورد آخر ممكن است مربوط به نقايص تغذيه اي كه با بررسي الگوهاي عروقي نشان داده شده اند.. باشد. اين نوع ديستروفي ها شايعترين ضايعات هستند. آنها سابقا به عنوان لكوپلاكي تشخيص داده ميشدند. در ترمينولوزي رايج.. لغت ديستروفي .. براي
  هيپر كراتوز و ليكن اسكلروز با يا بدون آتيپي بكار ميرود.

  لكوپلاكي
  به معناي يك لكه سفيد است و اصطلاحي است كه ميتوان آن را براي تقريبا هر ضايعه سفيد والو بكار برد. اين اصطلاح بسيار غير اختصاصي است و بايد.. از ترمينولوزي بيماري والو حذف شود. اصطلاحات مختلف ديگر نيازمند بررسي دقيق و تغيير
  هستند. kraurosis .. يك تظاهر باليني به معناي چروك خوردگي است و بطور كلاسيك ملازم ميكروسكوپي ليكن اسكلروز است.

  ليكن اسكلروز
  در تمام گروهها در والو شناسائي شده است. دختران در دهه اول عمر با اين لكه سفيد رنگ و غير اختصاصي در پوست لابيا مبتلا شده اند. اكثر اين بيماران كم سن و سال در زمان قائدگي بهبود مي يابند.. اما ضايعه ممكن است در طي سالهاي قائدگي نيز رخ دهد كه در اينحالت معمولا با پاپولهاي كوچك سفيد رنگ مايل به آبي شروع ميشود. اين ضايعات بتدريج با يكديگر متحد شده و پلاكهاي سفيدي را تشكيل ميدهند. ليكن اسكلروز در مراحل اوليه بي علامت است و نياز به درمان ندارد. اين ضايعه اهميت
  عمده اي در بيماران يايسه دارد . در اين افراد بطور شايع با خارش شديد و مقاوم.. چروك خوردگي پوست والو و تنگي مدخل وازن همراه است در يك بيمار در سنين قبل از بلوغ مهمترين مطلب تسكين علامت است. كورتيكواستروئيد هاي موضعي معمولا موثرند. تستوسترون در اين بيماران توصيه نميشود. اما كرم پروزسترون 2% براي تسكين علامت استفاده ميشود. در بيماران يايسه گاهي درمان دراز مدت تستوسترون موصعي موثر است. در تقريبا 20% بيماران با مصرف تستوسترون بزرگي كليتوريس و افزايش ليپيد رخ ميدهد. مقالات جديد حصول نتايج بهتر در درمان ليكن اسكلروزيس با مصرف كورتيكواستروئيد هاي موضعي با قدرت متوسط تا بالا را ذكر ميكنند. كلوبتازول پروپيونات يك كورتيكو استروئيد بسيار قوي است و در كنترل باليني و بافت شناسي علايم ليكن اسكلروزيس 3 ماه پس از شروع درمان موثر گزارش شده است. به نظر ميرسد كه اين دارو از تستوسترون موثرتر باشد. كلوبتازول پروپيونات معمولا بطور موضعي در تركيبات با قدرت 025 /0 % يك بار در روز.. 5 روز در هفتهبراي حد اقل يك سال استفاده ميشود. تاثيرات اپيدرمي دارو عبارتند از كاهش هيپر كراتوزيس و ضخيم شدگي اپيتليوم ناشي از افزايش ميوز در كراتينوسيت ها. نماي ميكروسكوپي ليكن اسكلروز با هيپر كراتوز متوسط.. نازك شدگي اپيتليوم همراه از دست رفتن rete pegs.. كلازينيزاسيون زمينه اي و ارتشاح التهابي مشخص ميشود. مراحل بعدي ليكن اسكلروز بطور شايع تر همراه ديس پاروني ناشي از انقباض دهانه خروجي وازن و شكل گيري فيشور در فورشت هستند. اصطلاح هاي آتروفي ناشي از افزايش سن و ولويت آتروفيك بايد از فهرست حذف شوند زيرا اكثر اين ضايعات صورتهاي ديگر
  ليكن اسكلروز هستند.

  ديستروفي هيپر پلاستيك
  با ضايعاتي كه بطور ماكروسكوپي سفيد رنگ يا سفيد مايل به خاكستري هستندو ممكن است منتشر يا كانوني باشند مشخص ميگردد. لكه ها ( patches) سفت هستند و اغلب در لمس.. قوام غضروفي دارند. اينها نماي ضايعاتي را كه سابق بر اين به عنوان لكوپلاكي تشخيص داده ميشدند.. تقليد ميكنند. از نظر بافت شناسي لايه كراتين ضخيم تر از آنچه در ليكن اسكلروز ديده ميشود و اپي تليوم پروليفراتيوتر و همراه ret pegs طويل شده و اغلي blunt است. در هيپر پلازي تيپيك افزايش عناصر سلولي اپيتليوم وجود دارد اما هيچ وضعيت غير طبيعي در بلوغ وجود ندارد. بسياري از اين تغييرات در اثر درماتيت مزمن ايجاد ميشوند. و درمان آنها بايد علامتي باشد. بيوپسي بايد بطور آزادانه براي رد وجود آتيپي سلولي همراه انجام شود.
  هيدرو كورتيزون فلورينه موضعي بهترين عامل ضد خارش است. ممكن است گاهي نواحي شديدا هيپر كراتوتيك كه اغلب نيز بطور غير طبيعي پيگمانته شده اند.. به هيدوكورتيزونهاي موضعي يا سيستميك جواب ندهند.. اما تزريق زير جلدي اين فرآورده ها ممكن است به شكل دراماتيك موثر باشد. در نواحي كوچك 3-2 سانتي متري ميتوان 3-2 ميلي ليتر از هيدرو كرتيزون فلورينه مثل تريامسينولون تزريق كرد كه نتايج برجسته اي در حذف علايم و حفظ رنگ طبيعي ايجاد ميكنند. تلاش هاي درماني موضعي براي حذف تحريكات مشابه آنچه قبلا توصيف شده است .. بوده و صرف نظر از پاتولوزي بيماري.. تمام بيماران بايد در مورد بكار گيري اين قواعد آموزش ببينند.. بروز انفرادي اين وضعيت ناشايع است ولي در صورت بروز به اين صورت.. ميتوانند بطور ناحيه اي برداشته شوند. اما وجود كانونهاي مولتي سنتريك بايد بابررسي كلي بافت هاي مجائر رد شوند. تشخيص در تمامي موارد بايد با بيوپسي اثبات شود. در اغلب موارد نمونه هاي متعدد ضروري اند.. زيرا الگوهاي مختلف غالبا با يكديگر همراهند.

  ديستروفي هيپر پلاستيك آتيپيك
  معمولا يك ضايعه سفيد رنگ است.. اما ضايعه قرمز ياپيگمانته نيز ممكن است تغييرات مشابهي نشان دهند. مورد آخر.. تغييرات اپي تليالي توصيف شده در نئوپلازي سرويكس را تقليد نميكند. بلوغ آتيپيك و تشكيل مرواريد هاي اينترا اپيتليالي شاه علامات ديستروفي هيپر پلاستيك آتيپيك هستند و اغلب در نواحي مجاور كانسر مهاجم والو رخ ميدهند.ابنور ماليتي هاي بافت شناسي ممكن است بابيماريهاي ويروسي مختلف مثل عفونت با ويروس پاپيلوماي انساني ( HPV) و ضايعات هرپسي همراه باشند. اين موارد بدون شك.. مسئول آتيپي هاي قابل برگشت توصيف شده هستند.

  ديستروفي هاي مختلط
  تركيبي از تغييرات ليكن اسكلروزيس و هيپر پلازي است. بيوپسي در تشخيص پتانسيل بدخيمي ضايعات مهم است و بايد بطور آزادانه از آن استفاده شود. كولپوسكوپي و سيتولوزي در افتراق درجات آتيپي سلولي مفيد نبوده اند. بيپوسي عملي ساده و اصولا بدون درد است.. خصوصا اگر ناحيه باعامل بي حسي موضعي انفيلتره شده وپاسخ پوستي KEYES براي برداشت بافت استفاده ميشود.

  درمان همه ضايعات تحريكي:
  درمان اساسي تمام ضايعات تحريكي بايد پس از يك تشخيص مثبت آغاز شود. در اين حالت انجام بيوپسي ضروري است.با اين فرض كه هيچ نوع آتيپي مازوري كشف نشده است.. قدم بعدي حذف تحريك است.محتمل به نظر ميرسد كه تغييرات مزمن همراه با خراشيدگي در ايجاد نئوپلازي اهميت داشته باشند. درمان عبارت است از هيدرو كورتيزون فلورينه موضعي براي كنترل علائم و كاهش واكنش التهابي موضعي.. استفاده از استروزن داخل وازن در بيماران يايسه.. درمان هر گونه عفونت داخل وازن همراه و حذف تحريك موضعي.


  7 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 10. #9

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض تخمدان پلي کيستيک

  تخمدان پلي کيستيک ( تنبلي تخمدانها )  اين بيماري به صورت معمول با قاعدگي کاملاً نامنظم ، نازايي ، پرمويي بدن ، چاقي و بزرگي دو طرفه تخمدان پر از کيست است . حدود ۳٪ افراد در سنين باروري به اين بيماري مبتلا بوده و علت بيماري به طور کامل شناخته نشده است ولي شاخص ترين اختلال مربوط به غدد درون ريز بوده که در آن افزايش هورمون هاي مردانه يا آندروژنها ديده مي شود .  علائم ، نشانه ها و ارزيابي

  نشانه هاي عدم تخمک گذاري

  اين حالت با خونريزي هاي نامنظم ( حدود ۱۵٪ بيماران ) ، عدم قاعدگي ( حدود ۵۰٪ بيماران ) و نازايي ( ۷۵٪ بيماران ) تظاهر مي کند .  افزايش آندروژن

  افزايش آندروژن هاي تخمدان و غده فوق کليوي باعث بروز پرمويي ، چرب شدن پوست و آکنه به درجات مختلف مي شود . شيوع پرمويي حدود ۹۰-۷۰ درصد موارد بوده و اغلب سرعت پيشرفت و شدت آن کم مي باشد . افزايش آندروژن غالباً به قدري زياد است که موجب عضلاني شدن اندام ، کلفت شدن صدا و ريزش موهاي شقيقه مي شود ، لذا در صورت پيشرفت سريع و شديد علائم فوق بايد به فکر بيماري هاي ديگري مثل بدخيمي و مشکلات غده فوق کليه بود .

  چاقي

  در حدود ۵۰ -۴۰ درصد مبتلايان به اين بيماري چاق هستند . چاقي خود موجب افزايش هورمون تستوسترون آزاد و نيز توليد دائمي استروژن از آندروژن مي شود .

  همچنين ضايعات پررنگ پوستي که قهوه اي ، مايل به سبز و قرينه هستند و در لمس ظريف به صورت مخمل حس مي شوند و بيشتر مناطق گردن ، زيربغل و کشاله ران را گرفتار مي کنند و در حدود ۵۰-۳۰ درصد بيماران مبتلا و در افراد چاق ديده مي شود .

  تدابير درماني

  درمان بيماران مبتلا به بيماري تنبلي تخمدان وابسته به نياز و شکايت بيمار بوده و داراي ۳ جنبه اصلي است که هريک درمان خاص خود را مي طلبد و شامل پرمويي ، آکنه ، عدم تخمک گذاري مزمن و در نتيجه وجود ممتد استروژن و ضخيم شدن لايه دروني رحم ( آندومتر ) است .

  در درمان پرموئي بايد نکات زير را مد نظر قرار داد و به بيمار نيز انتقال داده شود :

  موهايي در بدن وابسته به آندروژن هستند و اينها به درمان طبي پاسخ ميدهند . اين موها عبارتند از : موهاي صورت ، سينه ، شکم و کشاله ران ، موهاي ساير نقاط بدن نظير اطراف سينه ، بازوها ، پشت و ساق پاها پاسخ مناسبي به درمان طبي نمي دهند .

  به غير از قرص ضدبارداري در استفاده از ساير داروها بايد يک روش مطمئن جلوگيري از حاملگي در طول درمان بکار برده شود .

  حداقل مدت زمان لازم براي مشاهده اثرات درماني دارو حدود ۶ ماه است .

  در بيش از نيمي از بيماراني که معالجه شده اند ، پس از قطع دارو موها مجدداً رشد مي کنند .

  تا حصول نتيجه مطلوب ، بهتر است از روش مکانيکي ( بي رنگ کردن ، تراشيدن و کندن مو ) نيز استفاده شود .

  آن گروه از موهايي که مدتهاي مديدي است رشد کرده و داراي ضخامت زيادي هستند ، به درمان طبي پاسخ مناسب نداده و بايد به روش فيزيکي آنها را از بين برد .

  در افراد چاق کاهش وزن مي تواند در هر ۳ جنبه درمان کمک کننده باشد .


  6 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 11. #10

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض اطلاعات در رابطه با قاعگی دختران( قاعدگی درد ناک ، بی حالی قبل از قاعدگی ، مدت و مقدا

  قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دورة قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه میدهد.
  یک دورة قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است. مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دورة قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

  بلوغ و قاعدگی
  زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول میکند. هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز میکنند، مثلاً پستانها شروع به رشد میکنند. حدود ۲ الی ۵/۲ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می افتد. حدود ۶ ماه قبل از آغاز اولین دورة قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسألهای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد. اولین قاعدگی زمانی اتفاق میافتد که همة اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.
  دختر بچهها در بدو تولد با تخمدانها، رحم و لولههای تخمدانی یا لوله های فالوپ (لولههایی که در ادامة رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می شوند) به دنیا می آیند. تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده میشود، قرار میگیرند و حاوی هزاران تخمک هستند. دو لولة تخمدانی (فالوپ)، لوله هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی ضخیمتر) که داخل آن سوراخ باشد. هر لولة فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده میشود. رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد. دیوارة رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفة آن نگهداری از جنین در حال رشد است. پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون میفرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانة رحم تا بیرون بدن امتداد مییابد) از بدن بیرون میآید و بدین وسیله نوزاد متولد میشود.
  با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح میشود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه میکنند. این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده میشوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.
  پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمیشود- از درون تخمدان آزاد میشود که به این عمل تخک گذاری میگویند. تخمک وارد لولههای فالوپ میشود و از طریق آن به سمت رحم حرکت میکند. اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد میشود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی میکند و با چسبیدن به دیوارة رحم شروع به بزرگ شدن و رشد مینماید تا در پایان ۹ ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود. در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسألهای که در اکثر دروههای قاعدگی اتفاق میافتد- تخمک بارور نمیشود و از بدن دفع میشود. در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمیگردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش میکند. ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است. باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته میشود.
  این وقایع هر ماه یکبار اتفاق میافتد. رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده میکند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود میآید. در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام میشود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همة بافتها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج میشود و این وقایع ماهانه ادامه مییابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰ سالگی به یائسگی برسد. یائسگی به این معنی است که زن همة تخمکهای موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد. بنابراین دورههای قاعدگی نیز تمام میشود و دیگر امکان بچهدار شدن برای او نیست.
  خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می شود؟
  همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دورههای قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دورة زمانی میان دو خونریزی را دورة قاعدگی میگویند. دورة قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸ روز، برای بعضی دیگر ۲۴ روز، ۳۰ روز و یا حتی ۳۵ روز طول بکشد. حتی این زمان از یک دوره تا دورة بعد ممکن است فرق داشته باشد.
  دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]بیشتر دیده میشود. برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ ماه متوالی دورهای ۲۸ روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصلة زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد. معمولاً پس از چندین ماه، دورههای قاعدگی از نظم بهتری برخوردار میشود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دورههای نامنظم دارند. با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دورههای قاعدگی خود، معمولاًً دختران میتوانند دورة خونریزی بعدی خود را حدس بزنند
  خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟
  مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند. بعضی دختران فقط ۳-۲ روز خونریزی دارند. بعضی دیگر ممکن است ۷ روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.
  مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد. بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شدهاند یا نه. بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند. برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰ میلیلیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد. خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست. در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهندة اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.
  باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد. در صورتیکه از بینظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید
  دل درد و دل پیچه قبل از قاعدگی و بد حالی قبل از قاعدگی چیست ؟
  - بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند. دل پیچههای قاعدگی بسیار شایع است. در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده میشوند میگویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دلپیچه میشوند. پزشکان فکر میکنند که علت این دلپیچهها مادهای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی میشود. انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود. معمولاً با افزایش سن شدت این دلپیچهها کمتر میشود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند. بعضی از [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید میتواند این دلپیچهها را از بین برد. قرار دادن یک حولة گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دلپیچهها کمک کند. داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دورة قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دلپیچه میشود. در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد میتوانید با پزشک خود مشورت نمایید.
  - بعضی از دختران احساس میکنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شدهاند. ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند. بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند. ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود مییابد. به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی میگویند. علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است. افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دورة قاعدگی میتواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود. به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز میشوند. مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کردهاند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند. پزشکان معمولاً توصیه میکنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند. بعضی از داروها نیز میتوانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز میشود.
  - بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دورة قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن میشوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است. این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظهای پیدا میکند
  تامپون و نوار بهداشتی
  پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیلهای برای جذب خون استفاده کنید. برای این منظور میبایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید. برای انتخاب نوع نوار بهداشتی میتوانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید. نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانهها و سوپر مارکتها قابل تهیه است.


  8 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

کاربرانی که از این تاپیک دیدن کرده اند : 1

You do not have permission to view the list of names.

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

000، 1، 12، 1388، 15، 2، 2009، 207، 3، 5، 6، 60، 80، all، big، color، net، news، فوق، فرق، فراموش، فرار، فراری، قاعدگي، قبلی، كمك، كه، لبنيات، مفاصل، ملك، موقت، موارد، مورد، میشوند، میشود، مانند، مجله، مشکل، مصرف، نقش، نكات، نمك، چنین، چه، نوشیدنی، نوع، نگه، نگهداری، چگونه، ناراحت، ناشی، نبايد، نباید، چرا، چربي، چربی، هورمون، هرگز، هزار، و، واقعیت، ورزش، يائسگي، یک، یا، کلم، کلیه، کلیدی، کمتر، کنیم، کنید، که، کاغذ، کردن، کسی، گفتگو، گذاشتن، گرفتن، گروه، پهلوی چپ، پوستي، پیشگیری، پروتئین، پرده، آماده، آهن، آینده، آیا، آسانسور، آغاز، اما، انواع، انتخاب، اندازه، اولین، اولیه، این، ایتالیایی، ایجاد، اتفاق، اجتماعی، از، استاد، استراتژی، استرس، اسرار، اصطلاح، بلوغ، به، بوی، بیماریهای، بیشتر، بالا، بارداري، بارداری، بازگشت، باعث، بدانیم، برای، بررسی، برطرف، تمام، تنه، تهران، توانایی، توت، تاثير، تاریخچه، ترک، تغذیه، جنسی، جدید، جراحی، حال حاضر، حاضر، خواهر، خود، خاطر، خسته، دلیل، دلايل، دوران، دیگر، دکتر، داخلی، داشتن، درباره، دستگاه، دستگاه گوارش، رفتن، روانی، روانپزشکی، روشن، رژیم، رژیم غذایی، رايج، زمان، زنانه، دخترانه، مسائل ما، بیماری، درد، سوزش،، زنان، بهداشت، بیماری، زناشویی، زندگی، زیاد، زرشك، سلامتی، سه، سوخت، سایه، ساختمانی، ساخته، سرفه، سركه، سعی، شما، شنيدن، شهيد، شدن، شدید، شروع، صفرا، صفراوي، صبح، صرف، طور، طبیعی، ظاهر، علایم، عمده، عمر، عادات، عادت، عصاره، عصبی، غذا، غذایی

نمایش برچسب‌ها