نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1

  مدیر تالار

  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  شیراز
  نام واقعی
  احمد
  شماره عضویت
  1954
  میانگین پست در روز
  2.32
  شغل و حرفه
  دانشجوی شبکه های کامپیوتری
  نوشته ها
  5,388
  امتیازات
  53,331
  درجه
  56
  تشکر
  1,208
  تشکر شده 2,900 بار در 1,510 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 1207 تاپیک
  امتیازها: 53,331, سطح: 56
  تمام شدن سطح: 42%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 1,119
  فعالیت کل: 0%
  دستاوردها:
  ایحاد آلبوم تصویرعضو باشگاه 10.000 امتیازی هایار همیشگیمحبوب دلها


  P30Parsi

  jadid از تنگي نفس تا آب آوردن ريه‌ها

  از تنگي نفس تا آب آوردن ريه‌ها
  از تنگي نفس تا آب آوردن ريه‌ها (مقاله اي كامل)
  اسم مادر بزرگ براي سفر حج درآمده بود، اما در معاينات پزشكي قبل از سفر رد شد، چون فشار خونش بالا بود، خيلي بالا، مادربزرگ براي درمان فرصتي از دكترها گرفت.
  داروهاي تجويز شده را به طور مرتب مصرف كرد، از طرفي غذايش را بي‌نمك كرد، پياده‌روي و ورزش هم مي‌كرد. خلاصه براي اينكه بتواند به مكه برود خيلي تلاش كرد و بالاخره آقاي دكتر به او مژده داد كه فشار خون او در حد قابل قبولي است و مي‌تواند به مكه برود...

  اما بعد از برگشتن از مكه انگار كه ديگر مادربزرگ انگيزه‌اي براي سالم بودن نداشت، ديگر از پياده‌روي و غذاي بي‌نمك مخصوص مادربزرگ خبري نبود، كمتر دكتر مي‌رفت و مي‌گفت هر وقت حالم بد باشد داروهايم را مي‌خورم... چند ماهي گذشت و مشكلات مادربزرگ شروع شد.

  اوايل موقع بالا رفتن از پله‌ها تنگي نفس داشت و هر چند وقت يك بار به تعداد بالش‌هايي كه زير سرش مي‌گذاشت اضافه مي‌شد؛ تا اينكه يك شب حال مادربزرگ بد شد، خيلي بد، تنگي نفس شديدي پيدا كرد و مجبور شدند او را به اورژانس ببرند. دكترها گفتند ريه‌هايش آب آورده است و اگر ديرتر مي‌رسيديدؠ ? هر اتفاقي ممكن بود بيفتد.

  تلمبه‌اي به نام قلب

  قلب به عنوان تلمبه‌اي عمل مي‌كند كه خون را در بدن به گردش درمي‌آورد. خون بايد به طور متوسط در هر دقيقه يك بار بدن را به طور كامل دور بزند و اگر نتواند اين وظيفه را به خوبي انجام دهد نارسايي قلبي به وجود مي‌آيد. از شايعترين عوامل ايجاد كننده نارسايي قلبي، بيماريهاي عروقي قلب (مانند سكته قلبي) و فشار خون بالاست.

  ممكن است فردي به فشار خون بالا مبتلا باشد اما هيچگونه علامتي نداشته باشد، خيلي از افراد اولين بار با عوارض ناشي از پرفشاري خون (مثل همين آب آوردن ريه) به پزشك مراجعه مي‌كنند و عده‌اي نيز به طور اتفاقي متوجه فشار خون بالا مي‌شوند.

  به هر حال يكي از مهمترين عوارض فشارخون، نارسايي قلبي است و وقتي هم كه نارسايي قلبي پيشرفت كند، مايع در ريه‌ها جمع مي‌شود و اتفاقي مي‌افتد كه پزشكان آن را «ادم ريه» مي‌نامند و عوام مي‌گويند «ريه‌اش آب آورده».

  چرا كار قلب زياد مي‌شود؟

  در مراحل اوليه، يك قلب نارسا با روشهاي مختلفي اين كمبود را جبران مي‌كند، اما با به وجود آمدن شرايطي كه كار قلب را زياد مي‌كند، ديگر قلب پاسخگو نبوده و علايم بيماري خود را نشان مي‌دهد.

  بعضي از عوامل كه نارسايي قلب را تشديد مي‌كنند عبارتند از:

  1 – درمان نامناسب و ناكافي فشار خون: بيماران فشار خوني و بسياري از بيماران قلبي بايد بدانند كه لازم است تا آخر عمر به طور مرتب دارو مصرف كنند، اكثر بيماران پس از چندي از درمان، به گمان اينكه ديگر بهبود يافته‌اندؠ ? درمان را قطع مي‌كنند و اين خود عاملي براي تشديد علايم به شمار مي‌رود.

  2 – عفونتها: بسياري از بيماران قلبي، با خوردن دارو، رعايت رژيم غذايي و ساير نكات لازم، تحت كنترل‌اندؠ ? اما با يك سرماخوردگي يا مسموميت غذايي ساده، وارد فاز حاد بيماري مي‌شوند كه مي‌تواند حتي كشنده باشد، بنابراين بايد با رعايت نكات بهداشتي با بيماري جنگيد.

  3 – بيماريهاي ريوي: ممكن است فرد آسم داشته باشد و از طرفي يك نارسايي قلبي جبران شده نيز داشته باشد، با تشديد علايم آسم، علايم نارسايي نيز بروز خواهد كرد.

  4 – فشار روحي، فيزيكي و تغييرات جوي: ضعف و خستگي، بحران‌هاي روحي – رواني و هواي گرم و مرطوب از ديگر علل شايع نارسايي قلبي به شمار مي‌روند.

  5 – نارسايي كليوي: به دنبال نارسايي كليه،‌ تجمع مايع در بدن را داريم و اين مسئله حجم كار قلب را زياد مي‌كند قلبي كه نارسا باشد، توان جابجايي اين حجم مايع را ندارد و علايم نارسايي قلبي تشديد مي‌شود.

  علايم نارسايي قلبي

  شايعترين و اولين علامت نارسايي قلبي، تنگي نفس است كه بر حسب شدت به ترتيب به صورت تنگي نفس فعاليتي، تنگي نفس در حالت درازكش، تنگي نفس حمله‌اي شبانه و بالاخره شديدترين حالت، يعني ادم ريوي يا همان آب آوردن ريه‌ها تظاهر مي‌يابد.

  تنگي نفس فعاليتي: منظور اين است كه فرد با فعاليت جسمي دچار تنگي نفس مي‌شود. در ابتداي شروع علايم، بيمار در فعاليتهاي طولاني (ولي نه به اندازه يك فرد طبيعي) دچار تنگي نفس مي‌شود. ولي با پيشرفت نارسايي، بيمار در فعاليت‌ها٠ ? كم مثل بالا رفتن از پله‌ها، نيز دچار مشكل مي‌شود.

  گاهي ممكنست به جاي تنگي نفس ضعف و گرفتگي عضلات اندام تحتاني بروز كند.
  تنگي نفس در حالت درازكش: معمولاً در خانواده افرادي را داريم كه موقع خوابيدن چند بالش زير سر خود مي‌گذارندؠ ? اكثراً دليل آن ايجاد تنگي نفس به دنبال دراز كشيدن مي‌باشد، كه پس از نشستن به سرعت برطرف مي‌شود، در موارد شديد بيماري، حتي فرد به صورت نشسته مي‌خوابد.

  تنگي نفس حمله‌اي شبانه: در اين حالت شخص به خواب مي‌رود، حدود يك تا دو ساعت بعد از به خواب رفتن، به طور مضطرب بيدار شده و سرفه‌هاي خشك مي‌كند (البته سرفه‌هاي خلط‌دار و گاهاً خوني نيز ديده مي‌شود.) اين حالت يكي از اختصاصي‌تؠ ?ين علايم نارسايي قلب است.

  تنگي نفس حمله‌اي شبانه اغلب نيمه شب اتفاق مي‌افتد، و بعد از ايجاد تنگي نفس فرد نمي‌تواند دراز بكشد و مي‌نشيند و بعد از گذشت 30 دقيقه و گاهي بيشتر تنگي نفس برطرف مي‌شود.

  ادم ريوي: ازبسياري از دوستان و آشنايان مي‌شنويد كه ريه‌هاي بيمارشان آب آورده و در سي‌سي‌يو بيمارستان بستري است، در واقع در اين حالت به علت عدم كفايت قلب و تجمع مايع در ريه‌ها فرد دچار تنگي نفس مي‌شود كه شديدترين فرم تنگي نفس مي‌باشد.

  نكته ديگر اين كه تجمع مايع در بدن، خود را به صورت افزايش وزن و ورم وابسته به ثقل نشان مي‌دهد. يعني در طول روز كه شخص در حالت ايستاده است در پاها و در صورت بي‌حركتي طولاني مدت در ساكروم (انتهاي ستون فقرات) به وجود مي‌آيد.

  ورم هر دو اندام قرينه است و ابتدا در پشت قوزك پا پيدا شده و به تدريج به بالاتر پيشرفت مي‌كند.

  اين ورم، به قول پزشكان، گوده‌گذار است، يعني اگر با فشار انگشت پوست ناحيه متورم فرو برود، با برداشتن انگشت، مدت زماني طولاني مي‌كشد تا پوست به حالت اوليه برگردد.

  ضعف و خستگي هم به دنبال كارهاي روزمره در اين بيماران ديده مي‌شود. همان‌طور كه مشكلات گوارشي، به صورت بي‌اشتهاي٠ ?، سوءهضم، يبوست، گاهي ديده مي‌شود.

  درد نيز در بيشتر مبتلايان به بيماري عروق قلب ديده مي‌شود، زيرا به دنبال پيشرفت نارسايي، اكسيژن كافي به قلب نمي‌رسد. برخي از بيماران هم به دنبال بروز علايم بيماري، اضطراب پيدا مي‌كنند، ممكن است به علت اضطراب دچار تنگي نفس شوند و به غلط آن را به شديدتر شدن علايم قلبي، نسبت دهند.

  بيماران نارسايي قلبي چند دسته‌اند؟

  براساس يافته‌هاي٠ ? كه خود بيمار بيان مي‌كند، پزشكان نارسايي احتقاني قلب را به چهار درجه تقسيم مي‌كنند:

  درجه 1: شخص به خوبي فعاليتهاي فيزيكي روزمره را بدون ايجاد ناراحتي انجام مي‌دهد و تنها در فعاليت خيلي شديد احساس ناراحتي مي‌كند.

  درجه 2: در اين حالت شخص در حالت استراحت مشكلي ندارد ولي با انجام فعاليت‌ها٠ ? روزمره و معمول دچار تنگي نفس، خستگي، طپش قلب يا درد قلبي مي‌شود، فرد به صورت ناخودآگاه فعاليتهاي خود را محدود مي‌كند.

  درجه 3: در اين حالت فرد در حالت استراحت مشكلي ندارد ولي با انجام فعاليتهاي مختصر دچار علائم نارسايي مي‌شود.

  درجه 4: شخص حتي در حالت استراحت نيز علامت‌دار است و هر فعاليتي موجب تشديد نارسايي قلبي مي‌شود.

  كليدهاي درمان

  در درمان نارسايي احتقاني قلب نه تنها بايد علايم بيماري را كاهش داد بلكه بايد علل زمينه‌اي و مساعدكننده را نيز درمان كرد.

  درمان شامل درمان دارويي و غير دارويي است. اولين نكته در درمان، محدوديت فعاليت‌ فيزيكي است، اين فعاليت‌ها برحسب شدت نارسايي ميزان فعاليت تنظيم مي‌ شود، استراحت جسمي و رواني هر دو با اهميت‌اند و قاعده كلي بر اين است كه از انجام فعاليتهايي كه باعث ايجاد علامت مي‌گردند خودداري گردد، مثلاً در موارد خفيف خودداري از كارها و ورزشهاي سنگين كفايت مي‌كند و در موارد شديدتر انجام فعاليت كم بر روي صندلي توصيه مي‌شود.

  در شديدترين حالت كه اصطلاحاً ريه‌هاي بيمار آب آورده است بيمار به مدت 2– 1 روز در بيمارستان بستري شده و تحت درمان قرار مي‌گيرد.

  نكته دوم، كنترل چاقي است. اصولاً اضافه وزن مي‌تواند يكي از علل نارسايي قلبي به شمار آيد، فرض كنيد شخصي مثلاً 20 كيلوگرم وزن اضافي نسبت به وزن طبيعي خود داشته باشد، اين افزايش وزن همان اثر سوء را در قلب خواهد داشت كه يك شخص طبيعي بخواهد دائم با خود 20 كيلوگرم بار حمل كند و به همين نسبت بار قلب زياد مي‌شود.

  بديهي است اين افزايش بار قلب نهايتاً منجر به نارسايي قلب خواهد گرديد. همچنين جايگزين شدن چربي‌ها در الياف عضله قلب منجر به كاهش قدرت انقباض عضله قلب شده و نارسايي قلب را به دنبال دارد.

  مسئله ديگر تنظيم رژيم غذايي است. در اكثر بيماران، حذف نمكدان از سر سفره كافي است، اما در صورت محدوديت بيشتر، مي‌توان با حذف نمك طعام هنگام طبخ غذا، به اين هدف نائل شد.

  در نارسايي گروه چهارم كه شخص در حالت استراحت نيز تنگي نفس دارد، رژيم كاملاً بي‌نمك، با حذف مواد غذايي چون كرفس، اسفناج، چغندر و بعضي از انواع ماهي توصيه مي‌شد.

  توجه داشته باشيد كه بسياري از داروها مثل شربت ضدسرفه، مسهل‌ها و خواب‌آورهؠ ? داراي مقادير قابل توجهي سديم هستند و بنابراين نبايد در اين بيماران بدون دستور پزشك مصرف شوند.

  همچنين رژيم كم سديم را مي‌شود از طريق خواندن برچسب مواد غذايي و اجتناب از مواد غذايي كنسرو شده و آماده به نحو بهترين رعايت كرد.

  در موارد شديد نارسايي قلبي محدوديت مصرف آب نيز توصيه مي‌شود. كاهش وزن در افراد چاق به كاهش فشار و كار قلب نارسا كمك مي‌كند. همچنين بايد از ايجاد يبوست در اين بيماران پيشگيري نمود، چرا كه زور زدن به منظور دفع مدفوع مي‌تواند كار قلب را زياد كند.

  نكته ديگر اين كه اين بيماران براي كاهش خطر كمبود پتاسيم به علت مصرف داروهاي مدر (ادرارآور) بايد مواد غذايي حاوي پتاسيم بيشتر مصرف كنند. موادي مانند موز – پرتقال – آلو – كشمش – خرما – زردآلو – انجير و هلو.

  لازم به ذكر است كه وعده‌هاي كوچك و به دفعات زياد (مثلا 5 بار در روز)، در عين حال كه مواد غذايي لازم را فراهم مي‌آورد، به ميزان كمتري انرژي جهت هضم نياز خواهد داشت.

  معمولا بهترين راه بررسي نحوه پاسخ‌دهي فرد به رژيم غذايي و درمان دارويي كنترل روزانه وزن است زياد شدن وزن، نشانه تجمع مايد در بدن است، به طوري كه هر يك كيلوگرم افزايش وزن مي‌تواند نشانه احتباس يك ليتر مايع باشد.

  يك روش خوب كنترل وزن اين است كه بيمار را هر روز صبح و قبل از صرف صبحانه (و بعد از تخليه كامل ادرار) وزن كرد.
  4 کاربر مقابل از Amaryllis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  
  ويكتور هوگو : هرگز به كسي كه دوستش داري نگو دوستت دارم

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

ابزار هدایت به بالای صفحه


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670