نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
 1. #1


  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  محل سکونت
  KAZEROON
  نام واقعی
  SINA
  شماره عضویت
  3473
  میانگین پست در روز
  0.30
  علایق
  اسكيت/شنا
  شغل و حرفه
  كارخرابي/برق كاري/كامپيوتر
  نوشته ها
  627
  تشکر
  448
  تشکر شده 634 بار در 292 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض معدن طلا و مرغوب ترين نوع طلا

  ناصرالدین شاه و کشف معدن طلامخارج سرسام آور حرمسرا و ریخت و پاشهای بی حساب درباریان خزانه را خالی کرده بود. در همین زمان ناصرالدین شاه پی در پی اخباری از کشف معادن طلا در سیبری، آلمان و حتی آفریقا می شنید.[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]مخارج سرسام آور حرمسرا و ریخت و پاشهای بی حساب درباریان خزانه را خالی کرده بود. در همین زمان ناصرالدین شاه پی در پی اخباری از کشف معادن طلا در سیبری، آلمان و حتی آفریقا می شنید. همین امر سبب شد که ناصرالدین شاه به فکر بیفتد که او هم معدن طلایی کشف کند تا هم خزانه خالی را پر کند و هم توقع درباریان و زنان حرمسرا را برآورده سازد.
  در آن زمان در ایران حتی یک زمین شناس در میان درباریان نبود تا به شاه بگوید که کشف معدن طلا بدون جهت و سبب امکان پذیر نیست، بلکه ابتدا عده ای از زمین شناسان باید نقاط مورد نظر را بازدید نمایند و پس از آزمایشهایی که بر روی سنگ و خاک آن منطقه انجام می دادند اگر ثابت می شد که در آن سنگها و خاکها طلا وجود دارد تلاش را برای استخراج آغاز کنند. اما اطرافیان شاه که از معدن شناسی هیچ آگاهی نداشتند، مانند همیشه شروع به تعریف و تمجید از پیشنهاد قبله عالم! نمودند. اعتمادالسلطنه در خاطرات خود درباره این واقعه شرح مفصلی دارد. وی در خاطرات چهارشنبه جمادی الاول ۱۲۹۸ خود می نویسد:
  «... چیزی است، یعنی یکی دو سال است که در مخیله همایونی رسوخ کرده است که چرا در کالیفورنی و در بعضی نقاط آفریقا و در سیبری طلا پیدا می شود و در بعضی نقاط هم الماس و در ایران این فلز گرانبها که خدای ایران و ایرانیان است به دست نمی آید...»
  و سرانجام زمانی که وی برای گردش به سرخه حصار رفته بود، چند تن از نزدیک ترین خاصان و محرمان خود را جمع کرد و موضوع را با آنان درمیان گذارد.
  درباریان بار دیگر با تملق و چاپلوسی به ستایش از پیشنهاد قبله عالم پرداختند. ناصرالدین شاه آن گاه پرسید: خب می گویید از کجا شروع کنیم؟ یکی از درباریان جواب داد: قبله عالم به سلامت باشد! من نظرم این است که عده ای را مأمور کنیم در همین کوه های اطراف (سرخه حصار) شروع به کندن و استخراج طلا بکنند. ناصرالدین شاه پرسید: نظرتان همان کوه های دوشان تپه و جاجرود است؟ درباری، تعظیمی کرد و گفت: بله قربان!
  شاه این فکر را پسندید، ولی توصیه کرد که فقط دو تن از غلامان مورد اعتماد، مأمور کشف معدن طلا بشوند تا احتمال سؤ استفاده و دزدی نرود.
  فردای آن روز قبله عالم میرزامحمد ملیجک، فراش اندرون و آقا مردک خان برادر زن او را مأمور کشف طلا کرد و مقداری پول برای تهیه وسایل در اختیار آنها گذاشت.
  البته ناصرالدین شاه نیز خود بیکار نبود. وی هر روز به بهانه گردش و تفریح سری به دوشان تپه و سرخه حصار می زد و از دور و نزدیک با دوربینی که از فرنگ آورده بود، عملیات کاشفان طلا را برانداز می کرد!
  مدتی بعد او عده ای را مأمور کرد که غلامان خاصه و فراشان را در کشف و سپس استخراج طلا کمک برسانند. همین امر سبب شد تا شایعه کشف طلا در میان درباریان حریص بپیچد. همه خوشحال بودند که «قبله عالم اراده فرمودند» تا معادن طلای کوه های دوشان تپه و جاجرود کشف و استخراج شود. آنان امیدوار بودند که پس از کشف طلا همه مقربان و درباریان از آن استفاده کنند. چند روز بعد به ناصرالدین شاه اطلاع دادند که عده ای می خواهند فراشان کاشف( !! ) طلا را تطمیع و طلاها را سرقت کنند. ناصرالدین شاه از شنیدن این سخن سخت خشمگین شد و تصمیم گرفت خود نظارت بیشتری بر این کار داشته باشد.
  حسین لعل در این باره می نویسد: «در این مورد محرمانه گاهی آقامحمدعلی آبدارباشی و زمانی غلامعلی خان قهوه چی باشی مأمور مراقبت می شدند که عملیات هیأت کاشفان طلا را کنترل و تفتیش نمایند.»
  عملیات حفاری و کند و کاو ادامه یافت و مرتب سنگهای گچی و امثالهم را با هزاران زحمت و مشقت به شهر فرستادند و قبله عالم نیز مدتها از وقتش را در اندرون، صرف معاینه سنگها کرد. اما متأسفانه اثری از طلا دیده نشد و سرانجام ناصرالدین شاه دستور داد عملیات حفاری و کشف طلا(! ) را متوقف شود.ناصرالدین شاه و درباریان، ناامید از به دست آوردن طلا برای ادامه خرجها و ریخت و پاشهای خود به غارت مردم محروم پرداختند.ولی البته این جستجو برای معدن موهوم چندان ارزان هم برای مردم ایران تمام نشد. اعتمادالسلطنه در کتاب خاطرات خود می نویسد:
  «خیال کرده است که با زور سلطنت، سنگ خارا را می توان طلا کرد. چنانچه در ظرف ده سال است دویست هزار تومان مخارج معدن موهوم کرده است.»  5 کاربر مقابل از soheil7906 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

  ............................................................

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2


  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  محل سکونت
  KAZEROON
  نام واقعی
  SINA
  شماره عضویت
  3473
  میانگین پست در روز
  0.30
  علایق
  اسكيت/شنا
  شغل و حرفه
  كارخرابي/برق كاري/كامپيوتر
  نوشته ها
  627
  تشکر
  448
  تشکر شده 634 بار در 292 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  بکارگیری صحیح فناوری اطلاعات در سازمان و کسب و کار

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  /*/*]]>*/
  بنام خدا

  این پست به ادامه مطلب قبلی با عنوان "ماجراجویان معدن طلا" اختصاص دارد. آقای دکتر درودچی تذکر دادند که معادل سازی من از "ماجراجوی" برای کلمهexplorerبطور کامل معنا را نمی رساند و گویا نیست. (نظر ایشان را در بخش نظرات پست قبلی ببینید) ضمن تایید این نظر، من فکر میکنم در معنای کلمه (explorer) ، دو بعد نهفته بطور همزمان وجود دارند: بعد جستجو و کاوشگری و همچنین بعد جسارت. ماجراجوی مورد نظر من، نه آن شخصیت بی پروای جسور است که بدون مطالعه دست به هر ریسکی می زند، و نه آن شخصیت گرفتار شده در حصار خود ساخته آموخته ها که قدرت انجام هیچ مخاطره ای را ندارد. این توضیح از آن جهت ضروری بود که متاسفانه معادل بهتری برای این کلمه پیدا نکردم.حال در ادامه به موضوع امروز می پردازم:  طلای دوران ما چیست؟

  طی تاریخ گذشته بشر، طلا این فلز زرد رنگ جادوئی، یک پای همیشه ثابت بروز تحولات بوده و حضور و وفور آن در هرجا، عامل و تضمین کننده موفقیت بشمار میرفته است. در اغلب موارد طلا که بود، موفقیت هم همانجا قرار داشت و اگر نبود، موفقیت بسختی حاصل میگشت. موضوع امروز ما هم بنوعی در مورد طلائی است که دستیابی به آن نیازمند ماجراجوئی است. اما طلای دوران ما چیست؟ نقشه گنج آن چگونه ترسیم میشود؟!

  برای شناخت طلای مورد نظر، حرکت مان را از یکی از خیابان های اصلی و یا مراکز تجاری بزرگ شهر شما آغاز میکنیم. کافی است پرسه ای کوتاه در آن بزنید. چه می بینید؟ فروشگاه های متعدد درحال انفجار ازکالا، خریداران مردد و محصولاتی که طی فرایندهای پرهزینه و مسیر طولانی در کشورهای مختلف تولیدشده و حال در قفسه فروشگاه ها حتی فرصت نمایش را هم نمی یابند، چه برسد به استفاده! این همه تنوع کالا، این همه وفور اجناس و تولید کنندگان و فروشندگان متعدد، همه و همه گواه بر این موضوع هستند که معضل اصلی کسب وکارهای امروزی در کسب موفقیت در این سئوال خلاصه میشود: "به که، چه، چگونه بیشتر بفروشیم"؟

  برای پاسخ به این سئوال مهم (که نه تنها برای فروشندگان کوچک، بلکه در کسب وکارهای بزرگ نیز حیاتی بوده و امکان موفقیت را بطور چشمگیری افزایش میدهد)، ما نیازمند اطلاعات هستیم. وابستگی موفقیت به اطلاعات در حوزه کسب وکار بطور مداوم در حال افزایش می باشد. امروزه حتی این امر در زندگی شخصی افراد نیز تا حد زیادی به یک نیاز اساسی (در برخی موارد معضل جدی) تبدیل شده است. امروزه منابع بسیاری چه در سازمانها و چه در زندگی شخصی افراد، صرف دستیابی هرچه بیشتر به اطلاعات می گردد. چرا که تصور میشود، این امر لازمه موفقیت است و شکست ها ناشی از عدم دسترسی به اطلاعات می باشند. پس طبیعی است که صاحبان کسب وکار، حریصانه برای کسب هرچه بیشتر اطلاعات تقلا میکنند.

  من تصور میکنم اطلاعات در دوران ما، همان نقش معدن طلا را ایفا میکند. در یک کسب و کار چه عاملی و یا داشته ای جز اطلاعات صحیح میتواند ما را به موفقیت بهتر هدایت کند؟ آیا مورد موفقی را سراغ دارید که جز با عملکرد درست بر مبنای اطلاعات صحیح به موفقیت مستمر رسیده باشد؟

  توجه کنید که در اینجا از واژه "معدن طلا" برای اطلاعات استفاده می کنم و نه خود طلا! زیرا همانطور که در هر معدن، ناخالصی و غش وجود دارد، هرگونه اطلاعات نیز نمی تواند برای بکارگیری در کسب و کار مفید واقع شود. نکته مهم در این است که چگونه میتوان دانست کهکدام دسته از اطلاعات برای ما کاربرد دارد و چگونه میتوان اطلاعات مناسب را تفکیک کرد؟
  ضمن اینکه برخلاف آن معدن طلا، دامنه اطلاعات محدود نیست و میتواند بی انتها بشمار آید و محدوده وسیعی از موارد مرتبط با فناوری، نیروی انسانی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و...را در بر گیرد.  4 کاربر مقابل از soheil7906 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 4. #3


  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  محل سکونت
  KAZEROON
  نام واقعی
  SINA
  شماره عضویت
  3473
  میانگین پست در روز
  0.30
  علایق
  اسكيت/شنا
  شغل و حرفه
  كارخرابي/برق كاري/كامپيوتر
  نوشته ها
  627
  تشکر
  448
  تشکر شده 634 بار در 292 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  ۵۶۹ معدن طلا بدون استفاده[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]حدود ۵۶۹ معدن طلا به دلیل نبود كارخانه استحصال مدرن بدون استفاده مانده اند. این در حالی است كه به گفته برخی منابع غیر رسمی، سالانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن طلا به صورت قاچاق وارد كشور می شود.[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]حدود ۵۶۹ معدن طلا به دلیل نبود كارخانه استحصال مدرن بدون استفاده مانده اند. این در حالی است كه به گفته برخی منابع غیر رسمی، سالانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن طلا به صورت قاچاق وارد كشور می شود.
  غلامرضا نقی پور، مجری پروژه استحصال طلا و نقره در آذربایجان به ایسنا گفت: در حالی كه مصرف سرانه طلا در كشور حدود ۴۰۰ تن است، میزان تولید داخل كمتر از ۵۰۰ كیلو و میزان واردات رسمی حدود هزار كیلو و بقیه به صورت قاچاق وارد می شود. او گفت: این در حالی است كه حدود ۵۶۹ كانسار، اندیس، آنولمالی و نشانه های معدنی طلا در ایران كشف شده كه به دلیل نبود كارخانه مدرن استحصال طلا و نقره، بلااستفاده مانده اند.
  وی اضافه كرد: در این شرایط یك كارخانه مدرن استحصال طلا را با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیكی احداث كرده ایم كه به دلیل عدم ارائه الباقی وام بانكی، قادر به تكمیل و بهره برداری از آن نیستیم.


  4 کاربر مقابل از soheil7906 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 5. #4


  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  محل سکونت
  KAZEROON
  نام واقعی
  SINA
  شماره عضویت
  3473
  میانگین پست در روز
  0.30
  علایق
  اسكيت/شنا
  شغل و حرفه
  كارخرابي/برق كاري/كامپيوتر
  نوشته ها
  627
  تشکر
  448
  تشکر شده 634 بار در 292 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض روش های عمده استخراج طلا

  طلا فلز با ارزش و استراتژي بوده و كشورهاي داراي معادن طلا كه طي سالهاي متمادي توليد كننده طلا بودند عليرغم پائين‌تر شدن عيار طلا و افزايش عمق معاون همواره سعي كرده‌اند تا با استفاده از تكنولوژي پيشرفته استخراج سنگ معدن و استحصال طلاي موجود در معادن را ادامه دهند، بطوري كه سنگ معدن در گذشته در آفريقا با عيار بيش از 20 گرم در تن استخراج و استحصال مي‌شده‌اند در حالي كه امروزه از معادن روباز استراليا و آمريكا سنگ معدن با عيار حدود 5/0 گرم در تن نيز استخراج مي‌گردند.
  بطور كلي استخراج انواع سنگ معدن طلا به دور روش عمومي روباز و زيرزميني انجام مي‌‌پذيرد. استخراج سنگ معدن از معادن روباز به مراتب سهل‌تر و با سرمايه‌گذاري و هزينه‌هاي عملياتي كمتري قابل انجام مي‌باشد. در حال حاضر حدود 65 درصد استخراج سنگهاي طلادار در آمريكا از معادن روباز و 35 درصد از معادن زيرزميني صورت مي‌گيرد.
  مهمترين عواملي كه انتخاب بين روشهاي استخراج روباز و زيرزميني را تعيين مي‌نمايد، هزينه‌هاي استخراج و بازيافت سنگ معدن مي‌باشند. در معادن روباز از آنجائي كه هزينه باطله‌برداري و جدا نمودن باطله موجود در ذخيره جزء هزينه‌هاي استخراج محسوب مي‌شود، لذا نسبت باطله‌برداري به سنگ معدن استخراجي بعنوان عامل مقايسه هزينه‌هاي استخراج محسوب مي‌شود. لذا نسبت باطله‌داري به سنگ معدن استخراجي بعنوان عامل مقايسه هزينه‌هاي استخراج معادن روباز و زير زميني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  طلا بعنوان يكي از فلزات گرانقيمت و ارزشمند، علاوه بر مصارف زينتي آن، پشتوانه پولي در سيستم بانكي هر كشور مي تواند در مهار تورم بسيار موثر واقع گردد. بنابراين شناسايي و اكتشاف ذخاير طلا حتي بصورت بر جا نيز تورم زداست. اما اثرات اين مهم هنگامي نمود خارجي و قابل لمس مشهود خواهد داشت كه بتوان عمليات فرآوري و استحصال آن را نيز از كانسنگ مربوط انجام داد.
  در بسياري از نقاط جهان، طلا هنوز توسط اشخاص معدنكاري شده و در محل به طلاي خام قابل فروش تبديل مي شود. عمل فوق با فرآيندهاي مكانيكي و دستي مانند لاوك شويي (جدايش گرانشي)، آسيا كردن و ملقمه سازي انجام مي شود. ملقمه سازي بدين صورت انجام مي شود كه در آن يك دوغاب از كانه طلا دار خرد شده را بر روي ورقه هاي مسي جيوه- اندود عبور مي دهند. ملقمه طلاي حاصل را براي Scraping بطور دوره اي جدا مي كنند. ذرات طلاي بسيار ريزدانه را نمي توان با اين روش ها جدا كرد و در بسياري از موارد بويژه در برزيل، روش سيانوري را براي استحصال طلاي بازماندي پيشنهاد كرده اند. وقتي كه طلا در ماسه هاي رودخانه اي مساحت گسترده اي را بپوشاند. ماده معدني را براحتي معدنكاري كرده، با لايروب هاي شناور فرآوري مي كنند. براي نمونه، در سيبري و شمال قاره آمريكا از اين روش معدنكاري استفاده مي شود.

  استخراج زيرزميني
  بيش از 90 درصد سنگهاي معدني طلادار كشورهاي غربي سنگهاي معدني طلادار اوليه مي‌باشد كه عمدتا بصورت زيرزميني استخراج مي‌گردد. در آفريقاي جنوبي و كانادا به ترتيب 100 درصد و 70 درصد معادن به طريقه زيرزميني ولي در آمريكا حدود 5/3 درصد به روش زيرزميني و بقيه معادن به روش روباز استخراج مي‌گردند. در استخراج زيرزميني شامل روشهاي قديمي و جديدتر به شرح زير طلا استخراج مي‌گردد:
  1- Drill and Blast
  2- Cut and Fill Stoping
  3- Shrinkage Stoping
  4- Sub Level Stoping
  5- Open Stoping
  6- Square Set Stoping
  بيشتر معادن زيرزميني كه به صورت رگه‌اي مي‌باشند در اعماق زياد (يك تا 4 كيلومتر) قرار دارند و در آفريقاي جنوبي ماهيانه حدود 250 هزار تن سنگ استخراج مي‌گردد، بيش از 125 كيلومتر تونل در سال حفاري مي‌شود و بيش از 8000 نفر كارگر معدن دارد. رگه‌هاي طلادار اين معدن در اعماق به ضخامت‌هاي 10-30 سانتميتر قرار دارند.
  مسائل مهمي كه در استخراج زيرزميني مطرح مي‌باشد درجه حرارت بالا، تركيدگي سنگ و مشكلات استفاده از دستگاههاي مكانيزه مي‌باشد. از آنجائيكه هزينه انتقال سنگ معدن از اعماق زمين تا سطح معادن رقم بزرگي از قيمت تمام شده استخراج را تشكيل مي‌دهد. در اين نوع معادن سعي شده است تا حتي الامكان جدايش سنگهاي باطله از سنگ اصلي در زيرزمين انجام گيرد.

  استخراج روباز
  استفاده از روشهاي مدرن و مكانيزه در استخراج سنگ معدن در معادن روباز متداول مي‌باشد. از نظر ظرفيت معادن روباز طلا نسبتا كوچكتر از معادن روباز مي‌باشد و احتياج به تجهيزات مكانيكي كوچكتري دارند، نمونه بارز اين نوع معادن، كانسارهاي cortez, carlin در آمريكا مي‌باشد كه از سالهاي 1960 استخراج آنها شروع شده است.
  هزينه استخراج هر تن سنگ معدن به روش روباز معمولا كمتر از نصف هزينه استخراج به روش زيرزميني است و اين نسبت حتي يا يك دهم مي‌تواند تقليل يابد. عوامل مهم كه باعث پائين آمدن هزينه استخراج در معدن روباز مي‌گردد شامل نسبت باطله‌داري معدن (Stripping-Ratio) ظرفيت استخراج و نوع سنگ معدن مي‌باشد.
  نوع ساده‌تر معادن روباز، معادن با سنگهاي آبرفتي و بسيار نرم مي‌باشد كه براي استخراج آنها احتياج به حفاري و آتشباري هم نيست. در اين نوع معادن كه نظير آن در كشور روسيه زياد مي‌باشد با استفاده از دستگاههاي بزرگ و متحرك (Dredge) ماده معدني نرم استخراج و به محل بارگيري انتقال داده مي‌شود. هزينه استخراج در اين نوع معادن بدليل اينكه حفاري و آتشبازي وجود ندارد به مراتب پائين‌تر از معادن روباز معمولي است.
  روش روباز كانسارهايي بكار برده مي‌شود كه از نظر نزديكي به سطح زمين در شرايط مناسبي قرار داشته باشد، در صورتي كه كانسار در عمق و در فاصله بيش از حد اپتيمم از سطح زمين واقع باشد در اين صورت بايسيتي به روش زيرزميني استخراج گردد. حد بين انتخاب روش روباز و زيرزميني با توجه به عمق كانسار و بر اساس محاسبه Stripping Ratio انجام مي‌گيرد.
  بطور كلي كاربرد روشهاي مختلف در كانسارهاي طلا بستگي كامل به نحوه تشكيل ماده معدني و شكل رگه يا توده دارد. مثلا در كانسارهاي رگه‌اي كه معمولا در اعماق زياد يافت مي‌شوند به روش زيرزميني (Cut & fill) استخراج مي‌شوند. هر چه عيار در رگه بيشتر باشد عمق معادن قابل استخراج و پيچيدگي رگه مي‌تواند افزايش يابد (عيار بيش از 10 گرم در تن و ضخامت رگه تا حداقل 20 سانتيمتر در معادن بسيار عميق) در حالي كه اگر عيار كاهش يابد (تا 3 گرم در تن) استخراج معدن بصورت زيرزميني و نزديك به سطح زمين خواهد بود. در كانسارهاي توده‌اي و با رگه‌اي ضخيم كه معمولا داراي عيار پائيني هستند. (تا ميزان حداقل يك گرم در تن) معمولا ذخيره معدن زياد بوده و امكان استفاده از دستگاه هاي مكانيزه و استخراج روباز بيشتر مي‌باشد. اين نوع كانسارها بدليل عيار كم با روشهاي ارزان قيمت نظير شستشوي تپه‌اي (Head Leaching) استحصال مي‌گردند.


  4 کاربر مقابل از soheil7906 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 6. #5


  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  محل سکونت
  KAZEROON
  نام واقعی
  SINA
  شماره عضویت
  3473
  میانگین پست در روز
  0.30
  علایق
  اسكيت/شنا
  شغل و حرفه
  كارخرابي/برق كاري/كامپيوتر
  نوشته ها
  627
  تشکر
  448
  تشکر شده 634 بار در 292 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  طلای سیاه در هنگام سبز رنگ است! رنگ نفت توليدي از ميدان هنگام سبز است.
  رييس برنامه‌ريزي و هماهنگي صادرات و واردات مواد نفتي شركت فلات قاره ضمن اعلام مطلب فوق در گفت‌وگو با ايلنا افزود: نفت توليدي از ميدان هنگام بسيار مرغوب و با كيفيت است و رنگ آن منحصر به فرد و متفاوت با رنگ نفت خام در جهان است.
  محمود بهاروند با تاكيد بر اين كه رنگ نفت توليدي از ميدان مشترك هنگام سبز است و همين امر سبب تعجب مهندسان شده است، گفت: ما تاكنون آزمايشي براي تعيين علت متفاوات بودن رنگ نفت هنگام انجام نداده‌ايم بلكه از نظر فني آن را مورد بررسي قرار داديم و همان طور كه گفتم معلوم شد اين نفت بسيار مرغوب است.
  او افزود: در هيچ نقطه‌اي از جهان گزارشي در مورد توليد نفت سبز رنگ وجود ندارد و رنگ اين نفت منحصر به فرد است. اين نفت اصلا آب ندارد و نمك آن حدود هشت درصد است. حجم h2s آن نيز كمتر از چهل درصد گزارش شده است.
  او در مورد خصوصيات نفت هنگام گفت: طبق بررسي‌ها از اين نفت مي‌توان 38 درصد بنزين و 32 درصد نفت سفيد توليد كرد و باقي آن نيز امكان تبديل شدن به نفت گاز و نفت كوره را دارد.
  او ادامه داد: البته امور بين الملل وزارت نفت است كه تصميم مي‌گيرد اين نفت در داخل كشور براي توليد بنزين مصرف شود يا به ديگر كشورها صادر شود.
  او در پاسخ به اين كه از ابتداي توليد هنگام تاكنون چه حجم نفت دراين منطقه توليد شده است؟ گفت: به طور كلي 500 هزار بشكه نفت از ابتداي بهره‌برداري از هنگام توليد شده است كه 300 هزار بشكه آن به منطقه لاوان تحويل داده شده است و دويست هزار بشكه باقي در حال بارگيري است.
  او در خصوص نحوه بارگيري نفت هنگام گفت: ما كشتي كوچكي با ظرفيت 43 هزار بشكه در اختيار داريم كه نفت را بارگيري مي‌كند و به كشتي كه در فاصله دو كيلومتري ايستاده تحويل مي‌دهد. سپس نفت در حجم 170 هزار بشكه تحويل منطقه لاوان مي‌شود.
  او در پاسخ به اين سئوال كه هر بشكه از نفت توليدي هنگام چقدر قيمت دارد گفت: مطمئنا قيمت هر بشكه از اين نفت بالاتر از قيمت نفت توليدي از ساير مناطق ايران است اما امور بين‌الملل است كه بايد قيمت اين نفت را تعيين و اعلام كند.
  بهاروند با اشاره به اين كه در چهار ماه آينده انتقال نفت از طريق خط لوله 16اينچ به پالايشگاه بندر عباس صورت خواهد گرفت، گفت: طول اين خط لوله 72كيلومتر است و بزودي به بهره‌برداري مي‌رسد.
  ميدان نفتي هنگام ميان ايران و عمان مشترك است.


  4 کاربر مقابل از soheil7906 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .