صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 108
 1. #1


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض آشنایی با بورس اوراق بهادار

  در ابتدا مفهوم بازار


  مقدمه:


  هیچ کس به درستی نمی داند که اولین بازار چه موقع و در کجا پدید آمد اما بدون شک قدمت عمر بازار به قدمت عمر بشر است بازار های سنتی و قدیمی در کشور های مختلف به صورت های متنوع و متناسب با آداب و فرهنگ و سنن مردم ساکن در آن کشور ها و به منظور پاسخ گویی به نیاز های مردم همان سرزمین ها ایجاد شده اند به نظر میرسد علیرغم اشکال متنوع بازارها در دوران گذشته اما همگی از مشکلات ساختاری کم و بیش مشابهی رنج می بردند.که اصلی ترین آنها مشکل عدم شفافیت معاملات و دادو ستد های بازار بوده است.
  بنابراین شکل جدید و نو ظهوری از بازارها بنام بازار بورس در
  کشور های توسعه یافته پدیدار شد که مشکل عدم شفافیت بازارهای قدیمی در آن رفع شده بود و هم دارای مزایای بی شمار دیگری نیز بود .برای مثل در بازارهای جدید همه ی اقشار ملتها می توانستند با نقدینگی و پس انداز های کوچک خود وارد بازار شوند و اقدام به معامله کنند.در حالیکه بازارهای سنتی گذشته ویژه ی طبقه اشراف و ثروتمندان بود و طبقه کارگر و مستضعف جامعه صرفا جهت مشاغل پادویی به بازار راه می یافت به همین دلیل به نظر می رسید در این جوامع قدیمی شکاف بین طبقه کارگر و کار فرما روز به روز بیشتر و عمیق تر می شد و گروهی از مردم را قارون و گروه دیگر را گدا میکرد.
  خوشبختانه کشور های توسعه یافته در زمینه بازارهای جدید تجربیات بسیار مثبتی دارند و امروزه در کشوری مثل آمریکا حدود 87% مردم سهامدار هستند و به نوعی در بازار جدید بورس فعالیت دارند و از این راه درآمدی مناسب و سالم کسب می کنند.
  متاسفانه در ایران بدلیل عدم تبلیغات لازم و عدم آشنایی مردم با این بازار های نوپا تنها حدود 5% مردم سهامدار می باشند و دربازار بورس فعالیت اقتصادی می کنند امیدوارم شماخواننده ی گرامی با مطالعه این مطالب نحوه سر مایه گذاری در بازار بورس ایران را به خوبی بیاموزی و بتوانی در این بازار سرمایه گذاری کنی و سودی منطقی و مناسب کسب نمایی و در راه گسترش این بازار در نزد هم وطنانمان کوشا باشی.
  ضمنا گروه هدف این مطالب عموم مردم ایران هستند به همین دلیل دشوار ترین مفاهیم اقتصادی در قالبی ساده و روان ارایه شده است. به گونه ای که مردم آن را بخوانند و لذت ببرند.در ادامه انشاالله مفاهیم بورس علمی تر برسی می شود.دراین مطالب سعی من بر این بوده است که شما را با الفبای بازار بورس آشنا کنم و شما بتوانید پس از مطالعه این مطالب به راحتی اقدام به خرید و فروش سهام کنید .
  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  تاریخچه بورس اوراق بهادار
  بورس اوراق بهادار تهران در سال 1346 تاسيس گرديد. اين سازمان از پانزدهم بهمن ماه آن سال فعاليت خود را با انجام چند معامله بر روي سهام بانك توسعه صنعتي و معدني آغاز كرد. در پي آن شركت نفت پارس ، اوراق قرضه دولتي ، اسناد خزانه ، اوراق قرضه سازمان گسترش مالكيت صنعتي واوراق قرضه عباس آباد به بورس تهران راه يافتند. اعطاي معافيت هاي مالياتي شركتها و موسسه هاي پذيرفته شده در بورس در ايجاد انگيزه براي عرضه سهام آنها نقش مهمي داشته است. طي 11 سال فعاليت بورس تا پيش از انقلاب اسلامي در ايران تعداد شركتها و بانكها و شركتهاي بيمه پذيرفته شده از 6 بنگاه اقتصادي با 2/6 ميليارد ريال سرمايه در سال 1346 به 105 بنگاه با بيش از 230 ميليارد ريال درسال 57 افزايش يافت. همچنين ارزش مبادلات در بورس از 15 ميليون ريال در سال 1346 به بيش از 150 ميليارد ريال سرمايه در سال1357افزايش يافت. در سالهاي پس از انقلاب اسلامي وتا پيش از نخستين برنامه پنج سال توسعه اقتصادي ، دگرگوني هاي چشمگيري در اقتصاد ملي پديد آمد كه بورس اوراق بهادارتهران را نيز در بر گرفت . نخستين رويداد ، تصويب لايحه قانون اداره امور بانك ها در تاريخ 17 خرداد 1358 توسط شوراي انقلاب بود كه به موجب آن بانك هاي تجاري و تخصصي كشور در چهار چوب 9 بانك شامل 6 بانك تجاري و3 بانك تخصصي ادغام و ملي شدند . چندي بعد و در پي آن شركتهاي بيمه نيز در يكديگر ادغام گرديدند و به مالكيت دولتي در آمدند و همچنين تصويب قانون حفاظت و توسعه صنايع ايران در تير 1358 باعث گرديد تعداد زيادي از بنگاه هاي اقتصادي پذيرفته شده در بورس از آن خارج شوند . به گونه اي كه تعداد آنها از 105شركت و موسسه اقتصادي در سال 1357 به 56 شركت در پايان سال 1367 كاهش يافت . بدين ترتيب در طي اين سالها بورس و اوراق بهادار دوران فترت خود را آغاز كرد كه تا پايان سال 1367ادامه يافت . از سال 1368 ، در چهارچوب برنامه پنج ساله اول توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي تجديد فعاليت بورس اوراق بهادار تهران به عنوان زمينه اي براي اجراي سياست خصوصي سازي ، مورد توجه قرار گرفت.

  بر اين اساس سياست گذاران در نظر دارند بورس اوراق بهادار با انتقال پارهاي از وظايف تصدي هاي دولتي به بخش خصوصي ، جذب نقدينگي و گرد آوري منابع پس اندازي پراكنده و هدايت آن به سوي مصارف سرمايه گذاري ، در تجهيز منابع توسعه اقتصادي و انگيزش موثر بخش خصوصي براي مشاركت فعالانه در فعاليتهاي اقتصادي نقش مهم و اساسي داشته باشد . در هر حال ، گرايش سياست گذاري هاي كلان اقتصادي به استفاده از ساز و كار بورس ، افزايش چشمگير شمار شركتهاي پذيرفته شده و افزايش حجم فعاليت بورس تهران را در بر داشت كه بر اين اساس طي سال هاي 1367 تا نيمه اول سال جاري تعداد بنگاه هاي اقتصادي پذيرفته در بورس تهران از 56 شركت به 325 شركت افزايش يافت .شركتهاي پذيرفته شده و شركتهاي فعال در بورس به دو دسته تقسيم مي شوند.1 - شركت هاي توليدي 2 - شركت هاي سرمايه گذاري شركت هاي توليدي معمولا به توليد كالاي خاصي مبادرت مي ورزند و در گروه صنايع فعال در بورس قرار مي گيرند ودر سازمان بورس بانام شركت و كد خاص خود ، مشخص مي شوند . اما شركتهاي سرمايه گذاري شركت هايي هستند كه به عنوان واسطه هاي مالي فعاليت ميكنند. كه اين گونه شركت ها يا فعاليت توليدي ندارند ويا فعاليت آنها به گونه اي است كه با كمك هاي مالي از طريق خريد سهام شركت هاي توليدي و صنعتي و يا مجموعه اي از آنها به توليد و سرمايه گذاري اين شركت ها مبادرت مي نمايند كه بر اين اساس در حال حاضر شركت هاي سرمايه گذاري فعال در بورس 19 شركت است و شركت هاي توليدي 298 شركت مي باشند . همچنين اكنون زمينه هاي لازم براي حضور شركت هاي خدماتي نيز در بورس فراهم شده است  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 4. #3


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  مفهوم بورس:


  بورس به مكاني گفته مي‌شود كه در آنجا پاره‌اي از كالاها و اوراق بهادار قيمت‌گذاري مي‌شوند و سپس بر روي آن كالاها و اوراق بهادار معامله انجام مي‌گيرد. آنچه در بورس قيمت‌گذاري و معامله مي‌شود:

  - اگر كالا باشد، آن را بورس كالا مي‌نامند و به نام آن كالا نام‌گذاري مي‌كنند مانند بورس غلات، بورس پنبه، بورس قند و شكر، بورس قهوه و ...

  - اگر سهام شركت‌ها، ارزها و ساير اوراق بهادار باشد، آن را بورس اوراق بهادار مي‌نامند.
  بدين گونه نبض بازار هاي جهان در بورس‌هاي مهم كالاها و اوراق بهادار مي‌تپد و بورس نيز نوعي بازار و تدبيري است براي منحرف كردن مقدار قابل ملاحظه‌اي از منابع كشور به سوي توليد كالاها خدمات.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 5. #4


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  وظايف بورس  بورس براي سوق دادن پس‌اندازها به سوي سرمايه‌گذاري در فعاليت‌هاي توليدي عملياتي را انجام مي‌دهد. مجموعه‌ي اين عمليات را «وظايف بورس» مي‌نامند. پاره‌اي از وظايف بورس عبارتند از:

  ۱- تعيين قيمت كالاها، سهام شركت‌ها و ساير اوراق بهادار مورد معامله در بورس، تنها تحت تاثير قانون عرضه و تقاضا و اوضاع و احوال اقتصادي موجود است بدون آنكه تحت تاثير نظرها و خواسته‌هاي شخص يا اشخاص قرار گيرد.

  ۲- تهيه آخرين آمارها و اطلاعات درباره وضعيت مالي و اقتصادي شركت‌هايي كه سهم آن در فهرست نرخ‌هاي بورس قرار دارد و گذاشتن اين آمارها و اطلاعات در اختيار تمام كساني كه قصد انجام معامله بر روي سهام شركت‌هاي مزبور را دارند.

  ۳- مشورت كردن در زمينه تهيه، تنظيم و تجديد نظر درباره مقررات مربوط به انتشار اوراق بهادار دولتي و خصوصي با در نظر گرفتن امكانات پس انداز در جامعه و شرايط بازار پول و سرمايه.

  توضيح اينكه اطلاعات، با ارزش ترين دارايي در بازار سرمايه است و بازاري كه در آن اطلاعات به طرز عادلانه‌اي در دسترس همگان قرار دارد، بازاري است «شفاف». بورس تهران همچون بسياري از بورس‌هاي جهان شركت‌هاي عضو خود را ملزم كرده است تا اطلاعات مورد نياز خود را هر از گاهي ارائه كنند. بخشنامه جديدي كه در سال ۱۳۷۹ صادر شده شركت‌هاي عضو بورس را ملزم ساخته است كه اطلاعات ميان‌دوره‌اي حسابرسي شده شامل آمار توليد و فروش، ترازنامه و صورت سود و زيان خود را حداقل هر سه ماه يكبار منتشر سازند. اين اطلاعات بهترين راهنما براي تصميم گيري سهامداران و فعالان بورس است.

  به ميزان انتشار اطلاعات مالي از سوي شركت‌هاي عضو بورس، حسابرسي دقيق اين اطلاعات نيز اهميت شاياني دارد. به همين خاطر سازمان بورس تهران اخيراً آيين نامه استفاده از حسابرسان معتمد را تصويب كرده و بر طبق اين آيين نامه گروهي از موسسات حسابرسي را برگزيده است كه از ضوابط اخلاقي، حرفه‌اي، تجربه و سلامت مورد نظر برخوردارند و در شركت‌هاي عضو بورس ذينفع نيستند.

  موضوع مهم ديگر، اطلاعات دروني شركت‌ها است و منظور از آن اطلاعاتي است كه هنوز منتشر نشده و به طور مستقيم يا غير مستقيم با مسائل شركت‌ها مربوطند و مي‌توانند بر وضعيت بازار سهم موثر باشند. در بسياري از بورس‌هاي جهان دادوستد بر مبناي اين اطلاعات منع شده است. چنين منعي در بورس تهران هم ضرورت دارد. از اين رو در سال ۱۳۷۸ آيين نامه‌اي براي افشاي اين نوع داد و ستدها در شوراي بورس به تصويب رسيد و اقداماتي هم صورت گرفت هم اكنون (مرداد ۱۳۷۹) ويرايش دوم آيين نامه در دست تهيه است كه كاستي‌هاي موجود در ضمانت هاي اجرايي آيين نامه مزبور را برطرف كند. بدين ترتيب حركتي كه در بورس تهران، در جهت شفاف كردن اطلاعات، صورت گرفته است سه بعد دارد:

  ۱- ايجاد جرياني به هنگام و مستمر از اطلاعات مالي شركت‌هاي عضو بورس.

  ۲- حسابرسي و مميزي اين اطلاعات توسط حسابرسان معتمد بورس.

  ۳- منع اشخاص از سوء استفاده از اطلاعات دروني شركت‌هاي عضو بورس.

  از اين رو، مي‌توان اميدوار بود که اين حالت زمينه ساز توزيع عادلانه اطلاعات بازار سرمايه در سطح جامعه، به ويژه در سطح سهامداران و فعالان بازار بورس تهران باشد.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 6. #5


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  مزاياي بورس


  وجود بورس و فعاليت‌هاي آن آثار و نتايج مطلوب فراواني در اقتصاد جامعه دارد که پاره‌اي از آنها عبارتند از:

  1- بورس وسيله‌اي است براي ايجاد تماس بين عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان سرمايه و تنظيم معاملات بازار سرمايه.

  2- بورس با جذب و به کار انداختن مقدار قابل توجهي از سرمايه‌هاي راکد، حجم سرمايه‌گذاري را در جامعه بالا مي‌برد و نرخ تورم را تخفيف مي‌دهد و توزيع ثروت و درآمد را در جامعه عادلانه‌تر مي‌سازد.

  3- بازرگانان و صاحبان صنايع مي‌توانند اوراق پذيرش در بورس را نزد بانک‌ها و موسسات اعتباري وثيقه بگذارند و اعتبار مورد نياز خود را دريافت وجريان نقدينگي بنگاه‌هاي خود را تنظيم کنند.

  4- وجود بورس و قيمت گذاري کالاها و اوراق بهادار در آن از نوسانات شديد قيمت‌ها جلوگيري مي‌کند و ثبات و اطمينان لازم را در عرصه فعاليت بازرگاني پديد مي‌آورد و راه را براي گسترش بازرگاني داخلي و خارجي هموار مي‌سازد.

  5- وجود بورس و مشارکت تعداد زيادي از مردم جامعه در سرمايه‌گذاري‌ها، تفکيک مديريت بنگاه‌ها را از مالکيت آنها امکان‌پذير مي‌سازد و راه را بر کارآيي و اثربخشي سازمانهاي اقتصادي جامعه هموار مي‌کند.

  6- بورس اوراق بهادار يک بازار رقابتي کامل و از مزاياي رقابت کامل برخوردار است. زيرا کالاهاي متجانسي در آن معامله مي‌شود، تعداد خريداران و فروشندگان بسيار زياد و سهم هريک از آنها در خريد و فروش ناچيز است، ورود به اين بازار و خروج از آن براي همگان آزاد است.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 7. #6


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  فوايد بورس براي سرمايه‌گذاران


  خريد سهام شرکت‌هاي عضو بورس براي سرمايه‌گذاران فوايدي به شرح زير دارد:

  1- پوشش در برابر تورم و آسيب نديدن از آن: سودي که شرکت‌ها در پايان هر دوره مالي به صاحبان سهام مي‌پردازند و افزايش قيمت سهام، (بر اثر مديريت خوب شرکت و همچنين افزايش قيمت واقعي دارائي‌هاي آنها بر اثر بالا رفتن سطح عمومي قيمت‌ها) در معاملات روزمره بورس، سرمايه‌کذاران را منتفع مي‌کند و از گزند تورم مصون نگه مي‌دارد.

  2- قابليت نقدينگي خوب اوراق بهادار: در بين مجموعه اموال و دارائي‌هاي شخص، اوراق سهام به آساني قابل تبديل به پول نقد است. اوراق سهام، از لحاظ قابليت نقدينگي در موقعيتي بعد از اسکناس، طلا و ارز قرار دارد.

  3- اطمينان از محل سرمايه‌گذاري: اصولاً سرمايه‌گذاري در بورس اوراق بهادار در مقايسه با انواع ديگر سرمايه‌گذاري‌ها، خطر کمتري دارد. زيرا پس از مطالعة صورت‌هاي مالي شرکت‌هاي عضو بورس و مقايسة آنها و پس از دريافت نظر مشورتي کارگزار بورس که بر وضعيت مالي شرکت‌ها اشراف دارد، شرکت مورد نظر خود را انتخاب و سهامي از آن شرکت را خريداري مي‌کنيم.

  4- متنوع کردن سرمايه‌گذاري‌ها: سرمايه‌گذاران در بورس همواره مي‌توانند سرماية خود را صرف خريد سهام شرکت‌هاي مختلف و متنوعي بکنند و از اين راه خطر سرمايه‌گذاري خود را کاهش دهند و مصداق آن آدم عاقلي باشند که تمام تخم‌مرغ‌هاي خود را در يک سبد نمي‌گذارد.

  5- حق تقدم خريد سهام جديد: دارندگان سهام عادي يک شرکت براي خريد سهام جديدي که آن شرکت صادرمي‌کند، از اولويت برخوردارند. دادن اولويت به دارندگان سهام عادي دو هدف دارد:

  - کنترل سهامداران بر ادارة امور شرکت حفظ شود.

  در برابر کاهش بهاي سهام که پس از انتشار سهام جديد رخ مي‌دهد، حقوق سهامداران عادي شرکت حفظ شود.

  6- برخورداري از حق رأي در مجامع عمومي شرکت: تمام تصميمات مهم مربوط به اداره شرکت در مجمع عمومي عادي و مجمع عمومي فوق‌العاده شرکت اتخاذ مي‌شود. سهامداران شرکت در اين مجامع حق راي دارند. بدين گونه هم منافع آنان حفظ مي‌شود و هم آنان با احساس مشارکت در امور توليدي و بازرگاني شرکت به اقتصاد ملي دلبستگي پيدا مي‌کنند.

  7- معافيت‌هاي مالياتي: به خاطر تشويق سرمايه‌گذاران به خريد سهام، مقررات مالياتي بسياري از کشور‌ها منافع حاصل از خريد و فروش سهام و سود سهام را از پرداخت ماليات معاف کرده است.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 8. #7


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  فوايد بورس براي بنگاه‌هاي عرضه کننده اوراق بهادار


  تأمين مالي طرح‌هاي توليدي و بازرگاني از راه فروش سهام، براي بنگاه‌هاي عرضه کننده آن سهام دو مزيت عمده دارد:

  1- پرداخت هزينه آن مشروط به تحصيل سود است و اگر فعاليت‌هاي بنگاه منجر به سود نباشد، هزينه‌اي هم از اين بابت پرداخت نخواهد کرد.

  2- سررسيد معني ندارد. اگر فعاليت شرکت در يک دورة مالي به سود قابل تقسيم بين سهامداران منجر شود، به فاصلة حداکثر 8ماه از تاريخ برگزاري مجمع عمومي شرکت بايد اين سود را به سهامداران بپردازد.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 9. #8


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  آيا سرمايه‌گذاري در بورس زيان‌ها و خطراتي هم دارد؟


  بديهي است که پاسخ به اين سؤال مثبت است. سرمايه‌گذاري در بورس هم مانند تمام سرمايه‌گذاري‌هاي ديگر خطراتي دارد. سرمايه‌گذاري در بورس اوراق بهادار اصولاً با دو نوع خطر همراه است: خطر بازار و خطر تجاري.

  -خطر بازار شامل از دست رفتن بخشي از اصل سرمايه به دليل کاهش قيمت سهام بر اثر حوادثي مانند جنگ، تغيير ناگهاني نرخ ارز در جهت کاهش قيمت پول ملي، تنش‌هاي سياسي و ... اين حوادث بيش از هر نماگر اقتصادي ديگري روي قيمت سهام بورس اثر مي‌گذارند.

  -خطر تجاري عبارتست از ناتواني يک شرکت در حفظ نرخ رشد و سوددهي بر اثر عواملي مانند ضعف مديريت شرکت، نوسانات اقتصادي، بالا رفتن قيمت مواد اوليه، انواع هزينه‌ها به ويژه هزينه‌هاي ثابت و ... .

  به عنوان شاهد مثال با آن که در سال 1379 بورس اوراق بهادار تهران بازاري شاد و پر رونق است، زيان انباشته 21 شرکت عضو بورس بيش از نصف سرماية آنان بوده است. در تاريخ 25/5/79 سازمان بورس اسامي 21 شرکت مشمول ماده 141 قانون تجارت را تعيين و به کارگزاران بورس و سهامداران عضو شرکت‌هاي بورس اعلام کرد. در اين ماده از قانون تجارت آمده است که اگر بر اثر زيان‌هاي وارده حداقل نصف سرماية شرکت از ميان برود، هيأت مديره مکلف است بلافاصله مجمع عمومي فوق‌العادة صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال يا بقاي شرکت مورد شور و رأي قرار گيرد. هرگاه مجمع مزبور به انحلال شرکت رأي ندهد، بايد در همان جلسه و با رعايت مقررات ماده 6 اين قانون، سرمايه شرکت را به مبلغ سرمايه موجود کاهش دهد. در صورتي که بر خلاف اين ماده هيأت مديره به دعوت مجمع عمومي فوق‌العاده مبادرت نکند يا مجمعي که دعوت مي‌شود نتواند مطابق مقررات قانوني عمل کند، هر ذينفع مي‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحيت‌دار درخواست کند.

  البته بايد دانست که اصولاً به دليل مراقبت ويژه‌اي که در پذيرش شرکت از جانب بورس اعمال مي‌شود و به دليل امکان مطالعة وضع مديريت و صورت‌هاي مالي شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس وسط سرمايه‌گذاران، خطر سرمايه‌گذاري در بورس کمتر از سرمايه‌گذاري‌هاي ديگر است. وانگهي هر خريد و فروشي در بورس منحصراً به دست کارگزاران بورس انجام ميگيرد و آنان افراد مطمئن و خبره‌اي هستند که سهام مختلف را به خوبي مي‌شناسند. در نتيجه خريداران و فروشندگان سهام در بورس تا حدود زيادي از زيان و خطر حفظ و حراست مي‌شوند.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 10. #9


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  چه سهامي را چه موقع بايد خريد و چه موقع بايد فروخت؟


  پاسخ اين سؤال به روش سرمايه‌گذاري شخص بستگي دارد. و سه روش متداول در سرمايه‌گذاري عبارتند از:

  1- روش تحليل بنيادي (Fundamental Analysis): سرمايه‌گذاراني که به سود سهام دلبستگي دارند اين روش را به کار مي‌برند. آنان براي خريدن سهام، وضع عمومي اقتصاد کشور، وضع اقتصادي صنعت مورد نظر، و وضع مالي-اقتصادي شرکت مورد نظر خود را تحليل مي‌کنند. مثلاً اگر قصد دارند سهم يک شرکت توليد کننده لاستيک را بخرند، علاوه بر بررسي وضع اقتصاد کشور، وضع اقتصادي صنعت لاستيک و پلاستيک، و بالاخره وضع مالي اقتصادي شرکت مورد نظر خود را مورد بررسي قرار مي‌دهند. بدين گونه سهام با کيفيت بالا را پيدا مي‌کنند و مي‌خرند و آن را براي مدتي طولاني، يعني تا زماني نگه مي‌دارند که بازده بالا دارد. اما به محض اين که قيمت بازار از قيمت حقيقي سهام بالاتر رفت، سهام مزبور را مي‌فروشند.

  2- روش تحليل فني (Technical Analysis): بورس بازان (اسپکتولارها) که به افزايش قيمت سهام در معاملات دلبستگي دارند، اين روش را به کار مي‌برند. آنان قيمت‌ها و حجم معاملة سهام را در گذشته بررسي مي‌کنند و (مثلاً با رسم خط رگرسيون) روند تغيير قيمت سهام مورد نظر خود را در آيندة نزديک (مثلاً در يکي دو هفتة آينده) مشخص و در صورت رضايت بخش بودن اين روند آن سهام را خريداري مي‌کنند. از نوسان قيمت بهره‌برداري و سهام مزبور را در قيمتي بالاتر از قيمت خريد خود مي‌فروشند. بورس بازان بيش از کيفيت سهام به نوسان قيمت سهام در يک مقطع از زمان مي‌انديشند.

  3- روش نظريه نوين مجموعه‌اي از اوراق بهادار (Modern Portfolio Theory Approach): اين روش مورد علاقه سرمايه‌گذاراني است که معتقدند بازار بورس بازاري است کاملاً رقابتي و اطلاعات مربوط به هريک از سهام مورد معامله در اين بازار در دسترس تمام مردم است و درنتيجه تغيير قيمت سهام از تازه‌ترين اطلاعات ناشي مي‌شود و از قيمت معامله پيشين سهم کاملاً مستقل است. در چنين بازاري سود بادآورده وجود ندارد و هر خريداري به دليل حجم ناچيز خريدش (در مقايسه با حجم بالاي تمام معاملات) ناگزير از قيمتي تبعيت مي‌کند که مکانيزم عرضه و تقاضا پديد مي‌آورد. او مجموعة متنوعي از اوراق بهادار را خريداري مي‌کند و نگه مي‌دارد تا نرخ بازدهي معادل نرخ بازده کل بازار بورس عايدش شود.

  در وراي سه روش فوق چندين دستور وجود دارد که از آنها در ارزيابي سهام مي‌توان به عنوان راهنما استفاده کرد:

  -
  بدانيد که به هنگام انحلال يا تصفيه شرکت، دارايي‌هاي آن ابتدا صرف بدهي‌هاي شرکت خواهد شد. اگر چيزي از آن باقي ماند، صرف پرداخت سرمايه صاحبان سهام ممتاز خواهد شد و مابقي بين سهامداران عادي به نسبت سهمشان تقسيم خواهد شد.

  -
  روند تغيير قيمت سهام را بررسي کنيد:

  -
  اگر اهل خطر کردن هستيد، سهامي را بخريد که قيمت آنها در گذشته دستخوش نوسان‌هاي شديد شده اشت.

  -
  اگر اهل سرمايه‌گذاري مطمئن و کم بازده هستيد سهامي را بخريد که قيمت آنها در گذشته افزايش ملايمي داشته است.

  -
  ساختار مالي شرکت را بررسي کنيد. براي اين منظور حداقل سه نسبت زير را محاسبه و آنها را با نسبت‌هاي مشابه شرکت‌هاي ديگر مقايسه کنيد.

  موجودي کالا دارايي جاري
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــ ــــــ = نسبت سريع

  بدهي جاري

  اين نسبت قدرت نقدينگي شرکت را در پرداخت بدهي‌هاي جاري‌اش نشان مي‌دهد.

  دارايي جاري
  ـــــــــــــــــــ = نسبت جاري

  بدهي جاري

  اين نسبت قدرت شرکت را در پرداخت بدهي‌هاي جاري‌اش نشان مي‌دهد.

  اگر اين نسبت کمتر از 1 باشد، بدان معني است که شرکت براي انجام تعهدات جاري خود ناگزير از توسل به منابع ديگر مانند استقراض، افزايش سرمايه، فروش داراييهاي ثابت و ... است.

  سود به دست آمده
  ــــــــــــــــــــــــ = پوشش سود سهام

  سود تقسيم شده

  اين نسبت نشان مي‌دهد که آيا شرکت درصدد تقسيم سود است يا توسعه فعاليت‌ها چنانچه اين نسبت کمتر از 1 باشد نشان مي‌دهد که شرکت قسمتي از سودي را که بين سهام‌داران تقسيم کرده از اندوختة سال‌هاي پيش تأمين کرده است.  -نسبت بازده کل سهام تقسیم بر قیمت سهام را حساب کنید منظور از بازده کل تمام


  منافعي است که عايد دارنده سهام شده است از قبيل سود سهام، افزايش قيمت سهام، سهام جايزه[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]، نفع ناشي از حق تقدم خريد سهام جديد.

  نسبت P/E را حساب کنيد. P آخرين قيمت هر سهم و E درآمد سالانه هر سهم است.

  اگر اين نسبت در مورد سهامي بنا به دلايل منطقي، در حال افزايش است مردم عادي آن سهام را خريداري مي‌کنند. اما بورس بازان وقتي به خريد سهام معيني اقدام مي‌کنند که نسبت P/E در مورد آنها در حال کاهش است. اين کاهش را ناشي از مشکلات موقتي مي‌دانند که به زودي برطرف خواهد شد.

  ضمناً چنانچه بين P/E هاي شرکت‌هاي متعلق به يک صنعت تفاوت وجود دارد، دلايل آن را بايد کشف و سپس به سرمايه‌گذاري اقدام کرد.

  -
  مديريت شرکت را بررسي کنيد. اگر مديران افراد باکفايت، خوشنام و معتبري هستند و خودشان در شرکت سهامدارند، سهام چنين شرکتي را بخريد. جالب است بدانيد که در ژاپن نيروهاي متخصص شرکت‌ها را در پاورقي ترازنامه‌هاي آنهامي‌نويسند و با جابه‌جا شدن آنها قيمت سهام شرکت‌ها تغيير مي‌کند.

  -
  تعداد و مقدار داد و ستد‌ها رابر روي سهام شرکت بررسي کنيد. هرچه تعداد و مقدار مزبور بيشتر باشد:

  اولاً، قيمت سهام به قيمت حقيقي نزديک‌تر است.

  ثانياً، در صورت نياز، فروش سهام سريع‌تر و آسان‌تر انجام مي‌گيرد.

  اندوخته‌هاي شرکت را بررسي کنيد:

  -

  -

  -

  - درآمد هر سهم (Earning Per Share=EPS) را بررسي کنيد. درآمد هر سهم خرج قسمت سود ويژة شرکت استبر جمع تعداد سهام شرکت. سودي که از دورة مالي به هر سهم تعلقگرفته است ولي ممکن است شرکت به دلايلي فقط بخشي از آن را که سود تقسيم شده (Dividened per Share=DPS) ناميده مي‌شود، به سهامداران پرداخت و بقيه را اندوخته کرده باشد.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 11. #10


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  آداب داد و ستد در بورس اوراق بهادار  فروشنده و خريدار سهام بايد به يکي از کارگزاران بورس مراجعه کنند و حسب مورد دستور فروش يا دستور خريد سهام مورد نظر خود را بدهند. البته آنان براي تصميم گيري در فروش يا خريد سهام با کارگزار خود مشورت مي‌کنند زيرا کارگزاران بورس افراد قابل اعتماد و در زمينههاي مالي خبره‌اند و از تغييرات مالي شرکت و اخبار مالي، اقتصادي و سياسي کشور و جهان مطلعند و به خوبي مي‌توانند فروشندگان و خريداران را راهنمايي کنند.

  متقاضي خريد بايد فرم دستور خريد را پر کند.متقاضي فروش سهام هم فرم دستور فروش و نيز فرم دادن وکالت به کارگزار را بايد پرکند.  5 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .