نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1


  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  54616
  میانگین پست در روز
  8.23
  نوشته ها
  10,117
  تشکر
  979
  تشکر شده 8,836 بار در 2,732 ارسال
  یاد شده
  در 8 پست
  برچسب زده شده
  در 808 تاپیک
  دستاوردها:
  دوستای قدیمیمشارکت کننده در گروه های کاربریدیپلم افتخار به پاس کمک به کاربرانکاربر خونگرمتولید کننده محتوای ارزشمند
  کار ما شده پیدا
  کردن لباس های
  دهه 40 و فردینی
  :دی
   


  P30Parsi

  پیش فرض مرواريد بافي

  مرواريد بافي در این صنعت سابقه چندانی ندارد و طی سالهای اخیر در پاره یی از بخش های استان گیلان رواج یافته ، به كمك تركه های باریكی كه «مروار» نام دارد . كشت آن در اطراف تهران و در منطقه سولقان رایج است مصنوعاتی مانند سبد ، جامیوه یی ، مبل ، میز ، كلاهك آباژور ، حبا ب چراغ ، جای نان و ... تولید می‌شود كه از نظر شكل و ظاهر شبیه محصولات بامبو است . در مرواربافی علاوه بر تركه های مروار از مواد دیگری مانند تخته سه لایی ، انواع میخ ، روغن جلا و مفتولهای سیمی استفاده میشود و ابزار آلات تولید مروار عبارتست از : اره ، دنده ، چكش، انبردست ، گاز انبر قیچی باغبانی .
  مروار داری ویژگیهایی خاص خود می باشد رنگ آن زرد است و وقتی كه روغن جلا میخورد به رنگ طلایی در می‌آید و نوع نا مرغوب آن بیشتر به رنگ سیاه و سبز است .
  پس از بافتن مروار باید آن را نزدیك به 48 ساعت در معرض آفتاب قرار میدهند تا در اثر تابش نور آفتاب تركه های مروار به رنگ طلایی در آید .
  شیوه‌ی كار چم بافی ، مروار بافی و تركه بافی تقریبا مشابه یكدیگر و شبیه بافت شعاعی بامبو است به این طریق كه بافندگان ابتدا تركه های درخت را كه ماده ی اولیه ی مورد مصرفشان است انتخاب و آن تعداد از تركه هایی را كه قابلیت تقسیم شدن به دو ، سه یا چهار قسمت را دارند ابتدا برش طولی داده و سپس از نظر اندازه به طولهای مورد نیاز در آورده و در آب می‌خیسانند تا انعطاف پذیر و قابل استفاده شود .
  در مرحله‌ی بافت ، ابتدا چهار عدد از تركه ها در كنار یكدیگر قرار گرفته و تعداد چهار یا پنج تركه ی دیگر به صورت متقاطع روی آنها قرار می‌گیرد تا تشكیل یك ستاره هشت پر را بدهد . آنگاه به وسیله تركه های باریك تری مهار شده و بافنده با تركه های نازك عمل بافت را به شیوه ی یكی از زیر ، یكی از رو آغاز نموده و تركه ها را به طور یكی در میان از لابلای تركه هایی كه قبلا به طور متقاطع روی یكدیگر قرار گرفته عبور میدهد و این كار را تا تكمیل قسمت كف شیی كه تولید آن مورد نظر است تعقیب می‌كند .
  بعد از پایان كار بافت قسمت كف ، در محلی كه قراراست از آنجا به بعد لبه ی كار بافته شود عموماً صنعتگران به بافت حالت مار پیچی داده و كار را به شیوه قبلی ادامه میدهند و انتهای كار را نیز به صورت مار پیچ در آورده و سر تركه هایی را كه در واقع حالت تار كار را دارند به داخل قسمت مار پیچ خم می‌كنند

  مرواريد بافي : ‏
  مرواريد بافي يكي از رشته هاي صنايع دستي است كه طي چند سال اخير ‏در استان گيلان رواج يافته است . مرواريد يك نوع چوب تركه يي است كه از ‏اطراف تهران , كرج,سولقان , بهار همدان , ملاير, مراغه تهيه مي شود. مرواريد بافان پس از تهيه ي تركه از مناطق فوق آن را انبار نموده ‏و به تدريج پس از گرفتن زوائد آن , تركه ها را از طول به سه يا چهار قسمت ‏تقسيم نموده و آن را در باتيلهاي مخصوصي با آب مي جوشانند و لايه ي ‏رويي آن را مي گيرند و پس از خشك شدن جهت بافتن از آنها استفاده مي ‏كنند. مرواريد دارايويژگيهاي خاص خود مي باشد. پس از بافتن مرواريد بايد ‏آنرا نزديك به 48 ساعت در معرض آفتاب بگذارند و اين كار بدين جهت انجام ‏مي گيرد كه بر اثر تابش نور آفتاب به تركه هاي مرواريد, رنگ آنها روشن تر ‏شده و به رنگ طلايي در آيد. در مراريد بافي علاوه بر تركه هاي مرواريد , از ‏مواد ديگري مانند تخته ي سه لائي , انواع ميخ , روغن جلا و مفتولهاي ‏سيمي نيز استفاده مي شود و ابزار آلات توليد مرواريد عبارتست از : اره , ‏رنده, چكش , انبردست , گاز انبر و قيچي باغباني. ‏ مركز اصلي فعاليت دست اندركاران اين صنعت اطراف آستانه ي اشرفيه و ‏مخصوصا قريه ي كوركا , مي باشد و بطور پراكنده در مناطق ديگر استان ‏گيلان از جمله اطراف بندر كياشهر و در صيقلان بازار جمعه نيز ديده مي شود.‏  4 کاربر مقابل از ifhayati عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many