نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1

  مدیر سابق

  تاریخ عضویت
  May 2010
  محل سکونت
  تهران
  نام واقعی
  عسل سادات
  شماره عضویت
  29194
  میانگین پست در روز
  26.51
  علایق
  موسيقي،فوتبال،ادبيات،فيلم جنايي
  شغل و حرفه
  مشاور
  نوشته ها
  42,347
  تشکر
  6,927
  تشکر شده 33,522 بار در 14,199 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 335 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض نکات مهم در خرید سهام

  سهامداران از حیث بهره برداری از سهام دو گروه هستند :
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  اول:
  تعدادی از سود سهام استفاده می کنند. یعنی شرکت در ابتدای سال پیش بینی می کند که مبلغ خاصی به ازای هر سهم به عنوان سود نقدی می پردازد و عده ای به خاطر این سود سالانه این سهام را خریداری می کنند.نیازی نیست که سهامدار،یک سال کامل، مالک سهام باشد تا بتواند از سود سالانه استفاده کند. هر فردی که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی یعنی در پایان سال مالی، سهامدار شرکت بوده باشد، سود یکساله به او تعلق می گیرد.
  *مجمع عمومی عادی :
  جلسه ای است که در پایان سال مالی در محل اداره شرکت یا مرکز شرکت برگزار و سهامداران و مدیران شرکت و بازرسان شرکت در آن جمع می شوند و درباره ی روند فعالیت شرکت در یکسال گذشته ، سود شرکت و میزان تقسیم آن به صورت نقدی ، بررسی سود و زیان،ترازنامه و بیلان شرکت صحبت کرده و تصمیم گیری می کنند.
  *سال مالی:
  شرکت ها در هر سال در تاریخ معینی فعالیت خود را شروع می کنند و سود خود را پیش بینی می کنند و سال بعد در همان زمان وضعیت شرکت را از لحاظ سود و زیان و بدهی و مطالبات و ...بررسی می کنند. مثلا سود و زیان هر شرکتی در تاریخ منتهی به سال مالی تعیین می شود. سال مالی هر شرکت ممکن است با شرکت دیگر فرق کند.به عنوان مثال بعضی شرکتها سال مالی خود را از اول فروردین ماه شروع می کنند و بعضی شرکت ها از اول مهر ماه آغاز می کنند.
  دوم: عده ای دیگر از رشد قیمت سهام استفاده می کنند.مثلا قیمت سهام 400 تومان بوده و بعد از 4 ماه به 900 تومان می رسد. سپس این افراد سهام خود را می فروشند و در واقع از نوسان قیمت استفاده می کنند. کسانی که قصد خرید سهام را دارند باید مشخص کنند که از کدامیک می خواهند بهره ببرند. نوسان قیمت،سود هر سهم یا هر دو؟
  نکاتی که هنگام خرید سهام باید در نظر داشت :
  سرمایه گذار با خرید یک ورقه بهادار، ریسک می پذیرد و بازده به دست می آورد پس مهم ترین عواملی که در تصمیم گیری برای خرید اوراق بهادار موثر است ، بازده و ریسک آن در مقایسه با سایر فرصت های سرمایه گذاری است. به همین ترتیب، بازده و ریسک هر ورقه بهادار ، قابل مقایسه با سایر اوراق می باشد.
  فهرست پنجاه شرکت برتر بورس که هر سه ماه یکبار منتشر می شود، راهنمای مناسبی برای انتخاب سهامی است که قابلیت نقدینگی بالایی دارند


  به عبارتی ، هدف سرمایه گذار منطقی این است، که از میان اوراق بهادار، ورقه بهاداری را انتخاب کند کهاز یک سو در صورت داشتن ریسک مساوی، نسبت به سایر اوراق بیشترین بازدهی را داشته باشند و از سوی دیگر در صورت داشتن بازده مساوی نسبت به سایر اوراق، از حداقل ریسک برخوردار باشد.
  با توجه به منطق یاد شده،برخی نکات که می توانند در انتخاب یک ورقه سهم از میان اوراق بهادار موجود،موثر باشند از این قرار است.
  گفتنی است که این نکات جنبه عام دارند. بنابراین ممکن است درجه اهمیت آنها با توجه به نظرگاه ها و خط مشی های سرمایه گذاران فرق کند.
  قابلیت نقدشوندگی
  قابلیت نقدینگی یک ورقه سهم به معنای امکان فروش سریع آن است.هرچه سهمی را بتوان سریع تر و باهزینه ی کمتری به فروش رساند، قابلیت نقدینگی آن بیشتر است. یعنی زودتر به پول نقد تبدیل می شود.اوراق بهاداری که به طور روزانه و به دفعات مکرر معامله می شوند، نسبت به اوراقی که به تعداد کم یا دفعات محدود معامله می شوند، قابلیت نقدینگی بیشتر و در نهایت ریسک کمتری دارند.فهرست پنجاه شرکت برتر بورس که هر سه ماه یکبار منتشر می شود، راهنمای مناسبی برای انتخاب سهامی است که قابلیت نقدینگی بالایی دارند.
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  تعداد سهام در دست عموم
  قابلیت نقدشوندگی یک ورقه سهام ، تا حدودی به تعداد سهام در دست عموم بستگی دارد.هرچه تعداد سهام در دست مردم بیشتر باشد، حجم و سرعت گردش معاملات افزایش یافته و بازار قیمت منصفانه تری برای آن پیدا می کند.برعکس هر چه تعداد سهام در دست مردم کمتر باشد، رکود بیشتری بر معاملات سهام حاکم شده و در صورت معامله، و در صورت معامله قیمت ها شکل یک طرفه (صعودی یا نزولی) به خود می گیرند. تجربه شرکت هایی که تعداد سهام رایج آن ها کم بوده،مؤید این نکته است.
  ترکیب سهامداران
  یکی دیگر از معیارهای یک ورقه سهم، ترکیب سهامداران آن است. ترکیب سهامداران که در واقع ترکیب هیأت مدیره ی آن را تعیین می کند، می تواند به نفع سهامداران جزء یا عمده باشد. به این صورت که در شرکت هایی که اعضای هیأت مدیره آن، منتخب سهامداران عمده هستند،ممکن است تصمیماتی اتخاذ شود که بیشتر در راستای اهداف سهامدار عمده باشد و در مواردی به نفع سهامدار جزء نباشد.( مثلا این که در جلسات مجمع سود خاصی را برای سهامداران بیش از سی صد سهم در نظر بگیرند تا منافع خودشان را بیشتر کنند!)
  چنین تصمیماتی در بازار کارا اثر خود را به خوبی در قیمت سهام نشان می دهد و البته معمولا تأثیر خیلی مهمی بر قیمت سهام نمی گذارد ، اما در بازارهای غیر کارا که تا حدودی تحت تأثیر جو بازار قرار می گیرند ، می توانند جهت تغییرات قیمت ها را یک طرفه سازد.
  سود آوری
  شاید مهمترین عامل برتری یک سهم، میزان سودآوری آن سهم باشد.با توجه با این که تعداد سهام منتشره از سوی شرکت ها با هم متفاوت است.میزان سودآوری یک سهم را سود هر سهم یا EPS می سنجد.
  (تعداد سهام منتشره شرکت )÷ (مجموع سود خالص)=سود هر سهم
  سود هر سهم ،مبلغ سود به ازای ارزش اسمی سهم را نشان می دهد.با توجه به اینکه ارزش اسمی سهام کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران 1000 ریالی بوده و ممکن است قیمت بازاری انواع سهام متفاوت باشد .
  شاید مهمترین عامل برتری یک سهم، میزان سودآوری آن سهم باشد.با توجه با این که تعداد سهام منتشره از سوی شرکت ها با هم متفاوت است.میزان سودآوری یک سهم را سود هر سهم یا EPS می سنجد.


  *ارزش اسمی و بازاری سهام: سهام دو نوع قیمت یا ارزش دارند، یکی ارزش اسمی و دیگری ارزش بازاری.ارزش اسمی، قیمتی است که سهام هر شرکت برای اولین بار با آن قیمت عرضه می شود که در ایران برابر با 1000 ریال است.ارزش بازاری یا قیمت بازاری، آخرین قیمتی است که طبق گزارشات موجود،آن سهم با آن قیمت مورد معامله قرار گرفته است.
  برای مقایسه شرکت ها با یکدیگر، رقم سود هر سهم ، نسبت به قیمت بازار، تحت عنوان(P/E) سنجیده می شود.یعنی سود هر سهم که به روش بالا به دست می آید به قیمت بازاری هر سهم تقسیم شده تا بازده جاری سهام را نشان بدهد و در شرایط تساوی سایر عوامل هر چه این نسبت بالاتر باشد ، سهام از موقعیت بهتری برخوردار خواهند بود.
  * : (قیمت بازاری سهم) ÷( سود سهم) = P/E=بازده جاری سهام
  گفتنی است هر چه میزان سود هر سهم در مقایسه با قیمت بازار سهام بیشتر باشد به خاطر تقاضایی که برای آن ایجاد می شود، انتظار افزایش قیمت در آینده برای آن بیشتر خواهد بود.
  خاطر نشان می شود که سهامداران در خرید سهام می توانند از نسبت قیمت بر سود تحت عنوان نسبت P/E هم استفاده کنند. که این نسبت بر اساس مرتبه بیان می شود و هر چه رقم آن کمتر باشد بازدهی بالاتری را نشان می دهد.
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  ثبات نسبی سودآور
  استناد به سود هر سهم در یک سال ، لزوما مبنای صحیحی برای ارزیابی سهام نیست. چرا که ممکن است ، سود سال بعد بسیار کمتر از آن باشد.
  معیار مهم دیگری که به هنگام تحقیق در بازده جاری سهام باید در نظر داشت، ثبات نسبی سودآوری هر سهم است. لازم به یادآوری است هرچه میزان انحراف سودآوری سالهای گذشته و یا سودهای احتمالی آینده ، نسبت به میانگین سود یا سود مورد انتظار، بیشتر باشد، ریسک سهم بالاتر و ارزش آن کمتر خواهد بود، بر عکس هر چه روند سوددهی سالهای گذشته و آتی از ثبات بیشتری برخوردار باشد، ریسک کمتر و ارزش سهم بالاتر خواهد بود.
  با توجه به این که سرمایه گذاران در ارزیابی سهام تقریبا از ضریب قیمت یکسانی در صنایع مختلف استفاده می کنند در میان اوراق بهاداری که با یک ضریب قیمت بر درآمد(P/E) یکسان ارزیابی شده اند ، ورقه بهاداری که از سودهای با ثبات تری برخوردار است ، به دلیل اینکه ریسک کمتری دارد، مطلوب تر است
  بافت مالی شرکت
  بافت تأمین مالی،‌ که شامل بدهی ها و حقوق صاحبان سهام است، ‌تأثیر به سزایی در عملکرد و سودآوری شرکت دارد. هرچه بدهی بیشتر باشد، به خاطر خاصیت اهرمی بدهی، سودآوری نیز بالاتر خواهد بود، ولی خطر ناتوانی شرکت در ایفای تعهداتش نیز بیشتر می شود. بنابراین ریسک شرکت نیز بالاتر خواهد بود .
  اینها 6 نکته از 13 نکته ای بود که در هنگام خرید سهام باید در نظر گرفت.7 نکته بعدی را در مقاله بعدی توضیح می دهیم، که شامل نوع شرکت و عمر شرکت و انتشار اطلاعات و ... است.
  سعی شده در نهایت سادگی مطالب بیان شود و اصطلاحات در متن توضیح داده شود ، اما چنانچه سؤالی در خصوص کلمه یا مفهومی دارید ، یادداشت بگذارید تا در مقاله بعدی توضیح دهم.
  زینب سادات لواسانی
  4 کاربر مقابل از Asal sadat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  
  لحظه ها را گذرانديم که به خوشبختی برسيم، غافل از آنکه لحظه ها همان خوشبختی بودند

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2

  مدیر سابق

  تاریخ عضویت
  May 2010
  محل سکونت
  تهران
  نام واقعی
  عسل سادات
  شماره عضویت
  29194
  میانگین پست در روز
  26.51
  علایق
  موسيقي،فوتبال،ادبيات،فيلم جنايي
  شغل و حرفه
  مشاور
  نوشته ها
  42,347
  تشکر
  6,927
  تشکر شده 33,522 بار در 14,199 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 335 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  هدف سرمایه گذار منطقی این است، که از میان اوراق بهادار، ورقه بهاداری را انتخاب کند که در صورت داشتن ریسک مساوی، نسبت به سایر اوراق بیشترین بازدهی را داشته باشند.
  با توجه به منطق یاد شده، برخی نکات که می‌توانند در انتخاب یک ورقه سهم از میان اوراق بهادار موجود، موثر باشند از این قرار است.
  1. قابلیت نقدشوندگی.
  2. تعداد سهام در دست عموم.
  3. ترکیب سهامداران.
  4. سود آوری.
  5. ثبات نسبی سودآوری.
  6. بافت مالی شرکت.
  این 6 مورد را به تفضیل در مقاله قبلی توضیح دادیم و حالا نکات بعدی :
  7. نسبت سود تقسیمی هر سهم.

  نسبت سود تقسیمی هر سهم، از تقسیم سود نقدی هر سهم، به سود هر سهم به دست می‌آید.


  در میان شرکت‌هایی که سود سهام نقدی اعلام می‌کنند، آن شرکتی مطلوب‌تر است که سود سهام خود را سریع‌تر از دیگران می‌پردازد.


  تفاوت سود نقدی هر سهم و سود هر سهم، مواردی از جمله مالیات، اندوخته قانونی، سایر اندوخته‌ها و سود و زیان انباشته را در بر می‌گیرد. گرچه در نظریه، تفاوت زیادی بین شرکتی که سود نسبتا بالایی تصویب می‌کند و شرکتی که سود کمی از درآمد خود را تقسیم می‌نماید وجود ندارد. در عمل به دلیل جو حاکم بر بازار به ویژه از طرف کسانی که به درآمد سهام اتکای زیادی دارند، عرضه سهام شرکت‌هایی که سود سهام کمی تعیین می‌کنند، زیاد شده و موجبات افت قیمت آن سهام در بازار را فراهم می‌نمایند.
  از این رو در شرایط تساوی سایر عوامل، شرکت‌هایی که نسبت سود تقسیمی بالاتری دارند نسبت به سایر شرکت‌ها از موقعیت بهتری برخوردارند.
  گفتنی است که نباید این نسبت در کوتاه مدت مورد توجه قرار گیرد، به عبارتی ارقام یک سال را نمی‌توان مبنای صحیحی برای قضاوت نسبت به عملکرد همیشگی شرکت قرار داد. ممکن است سیاست شرکت در سالی اقتضا کند که نسبت سود تقسیمی بالایی وضع شود، اما در سایر سال‌ها این نسبت رقم پایینی باشد. برای قضاوت صحیح در مورد سیاست تقسیم سود شرکت، باید روند تقسیم سود در چند سال گذشته شرکت را مورد بررسی قرار داد؛ و به استناد آن‌ها نحوه تقسیم سودهای احتمالی سال‌های آینده را برآورد کرد.

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  8.ارزش ویژه هر سهم.
  ارزش ویژه‌ی هر سهم از نسبت حقوق صاحبان سهام:
  (سرمایه + اندوخته‌ی طرح و توسعه + اندوخته‌ی قانونی + اندوخته‌ی احتیاطی + سایر اندوخته‌ها + سود انباشته) به تعداد سهام منتشره، به دست می‌آید و در مقایسه با ارزش اسمی هر سهم سنجیده می‌شود. هرچه ارزش ویژه‌ی هر سهم از قیمت اسمی سهام بیشتر باشد، سهام آن شرکت از موقعیت و استحکام بالاتری برخوردار است.
  ارزش ویژه‌ی هر سهم
  (سرمایه + اندوخته طرح و توسعه+اندوخته قانونی+ اندوخته احتیاطی + سایر اندوخته‌ها + سود انباشته) / تعداد سهام منتشره.

  9. مهلت و تاریخ پرداخت سود سهام.


  طبق ماده‌ی 240 قانون تجارت، در صورتی که مجمع عمومی عادی سودی را تصویب کند، شرکت باید ظرف مدت 8 ماه از تاریخ تصویب آن را به سهامداران پرداخت کند، وجود این ماده قانونی، یک مهلت 8 ماهه برای شرکت‌ها به وجود می‌آورد، در مقام مقایسه هر چه سود نقدی هر سهم سریع‌تر پرداخت شود، برای سهامداران مفیدتر است، چرا که مشمول تورم و کاهش ارزش پول نمی‌شود و ثانیا سهامداران می‌توانند وجوه خود را مجددا سرمایه گذاری کرده و از بابت آن بازده بدست آورند. بنابراین در میان شرکت‌هایی که سود سهام نقدی اعلام می‌کنند، آن شرکتی مطلوب‌تر است که سود سهام خود را سریع‌تر از دیگران می‌پردازد.

  10. انتشار مستمر اطلاعات و اخبار نسبی.


  در صورتی که شرکت‌ها در ارائه اطلاعات شفاف مالی و یا هر گونه اخبار در زمینه وضعیت شرکت به سهامداران نهایت تلاش را نمایند، سهامداران با داشتن اطلاعات کافی می‌توانند اقدام به خرید و فروش سهام نمایند.
  11. عمر شرکت و میزان استهلاک ماشین آلات.

  هرچه شرکت‌ها از ماشین آلات جدید با تکنولوژی پیشرفته‌تر استفاده کنند، در امر تولید موفق‌تر هستند، و شرکت‌هایی که عمر ماشین آلات آن‌ها به پایان رسیده است، یا آن‌هایی که استهلاک بالایی دارند، ممکن است در طول سال به دلیل خرابی دستگاه‌ها وقفه زمانی در تولید داشته باشند و نتوانند به تعهدات خود عمل کنند. در نتیجه در سودآوری شرکت تأثیر منفی بگذارند.

  هدف سرمایه گذار منطقی این است، ورقه بهاداری را انتخاب کند که در صورت داشتن ریسک مساوی، نسبت به سایر اوراق بیشترین بازدهی را داشته باشند.


  12. نوع شرکت و صنعت مربوطه.
  در هر برهه از زمان با توجه به شرایط اقتصادی کشور و خطمشی اعلام شده توسط دست اندرکاران اقتصادی، و سیاست‌های دولت، می‌توان شاهد تأثیرگذاری بر روی صنایع مختلف بود. چرا که تقاضای بازار را تغییر می‌دهند و تقاضای ایجاد شده در بازار برای کالاهای تولید شده در شرکت‌های تولیدی و صنعتی در سودآوری آن شرکت‌ها نقش بسزایی دارد.
  به عنوان مثال، شرکتی که عرضه کننده انحصاری کالای خاصی در یک بازار باشد می‌تواند قیمتی انحصاری و بالاتر از هزینه بنگاه برای کالای خود تعیین کند، در نتیجه سود بنگاه را افزایش دهد. یا دولت می‌تواند به منظور حمایت از صنایع داخلی، بر روی کالاهای مشابه خارجی تعرفه و حقوق گمرکی نسبتا زیادی را وضع کند و یا در مواردی ممنوعیت ورود اقلام نماید. در چنین شرایطی تقاضا برای محصولات داخلی افزایش می‌یابد و پیش بینی‌های فروش و سودآوری شرکت تحقق می‌یابد.

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  13..اقتصاد کلان و عوامل سیاسی – اجتماعی.
  رویدادهای سیاسی و اجتماعی و پیش بینی احتمال تأثیر هر یک از آن‌ها بر اقتصاد کشور و همچنین عوامل اقتصاد کلان (کل سیستم اقتصادی کشور) می‌تواند در تصمیم گیری سهامدار در خرید و فروش سهام نقش عمده‌ای داشته باشد.
  دامنه‌ی این عوامل بسیار متنوع است و طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. عواملی مانند نرخ تورم، بیکاری، اشتغال، سبد مصرفی خانوار، توزیع درآمد و ...برخی از عوامل اقتصادی تأثیرگذار بر وضعیت بازار سهام است.
  همچنین عوامل سیاسی-اجتماعی مانند بروز تنش‌ها و آشوب‌ها، رخدادهای مهم سیاسی ... نیز به نوبه‌ی خود بر اوضاع عمومی بازار سهام می‌تواند حائز اثرات مثبت یا منفی باشد.
  گفتنی است دو عامل نوع صنعت و اقتصاد کلان عوامل بیرونی هستند که غالبا شرکت‌ها و خود بورس بر آن‌ها کنترلی ندارند و مابقی عوامل یاد شده، عوامل درونی شرکت‌ها به شمار می‌آیند.
  پاسخ به سؤالات شما که در مقاله قبل پرسیدید :
  تفاوت سهام با نام و بی نام.
  سهام با نام سهامی هستند که در ورقه‌ی سهام نام دارنده آن ذکر شده است و انتقال و فروش آن باید در دفتر سهامی که در شرکت موجود است ثبت شود، یعنی فروشنده و خریدار پس از تصمیم گیری مبنی بر داد و ستد سهم باید در محل شرکت حاضر شده و سهام را منتقل کرده و مشخصات دارنده جدید سهام در دفتر قید شود. این سهام امنیت بیشتری دارد اما خرید و فروشان به دلیل داشتن مراحل ثبت کندتر است. در مقایسه، سهام با نام به سرعت منتقل شده اما در این سهام چون نام دارنده آن قید نشده، در دست هر کس باشد، آن فرد صاحب سهم شمرده می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. معمولا شرکت‌هایی سهام با نام منتشر می‌کنند که می‌خواهند شرکای خود را بشناسند. این سهام قابل تبدیل به یکدیگر نیز هستند.
  چگونه از شهرستان در بورس شرکت کنید:
  برای سرمایه گذاری در بورس، ابتدا باید کد معاملاتی داشته باشید. سپس باید شرکت کارگزاری انتخاب کنید و بعد با مراجعه به شرکت و واریز وجه به حساب شرکت و... اقدام به خرید سهم کنید. در بعضی شهرستان‌ها نیز کارگزار بورس وجود دارد. مانند اصفهان، مشهد، شیراز.


  4 کاربر مقابل از Asal sadat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 4. #3

  مدیر سابق

  تاریخ عضویت
  May 2010
  محل سکونت
  تهران
  نام واقعی
  عسل سادات
  شماره عضویت
  29194
  میانگین پست در روز
  26.51
  علایق
  موسيقي،فوتبال،ادبيات،فيلم جنايي
  شغل و حرفه
  مشاور
  نوشته ها
  42,347
  تشکر
  6,927
  تشکر شده 33,522 بار در 14,199 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 335 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  بازارهای رقیب:
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  چهار بازار عمده رقیب بورس، بازارهای پول، طلا، ارز و مسکن هستند. بازار پول در حال حاضر با انتشار انواع اوراق با درآمد ثابت، نرخ بازده 5/16 تا 5/17 درصدی را به صورت روزشمار در اختیار سرمایه ‌گذاران قرار داده است. بازده مزبور که بالاتر از نرخ تورم فعلی و نیز نرخ بازده نقدی بازار سهام (حدود 10 درصد) است به عنوان یکی از فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری پیش روی سپرده‌گذاران است، اما در شرایط کنونی زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال تجدید نظر در نرخ سود بانکی در بسته سیاستی – نظارتی بانک مرکزی برای سال آینده شنیده می‌شود. هر چند با توجه به چشم‌انداز نرخ تورم (که پیش‌تر در مورد آن بحث شد)، عدم تغییر نرخ بازده سپرده‌ها تصمیمی متناسب با شرایط موجود به شمار می‌رود اما در صورت کاهش نرخ سود سپرده‌ها و اوراق مشارکت به هر دلیل، یکی از عوامل مهم در افزایش جذابیت بازار سهام شکل خواهد گرفت. به این ترتیب لازم است سرمایه‌گذاران به دقت تحولات مربوط به تعیین نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار را در روزهای آینده تعقیب كنند، اما بازار ارز در حال حاضر با توجه به ذخایر ارزی قابل توجه بانک مرکزی (حداقل 80 میلیارد دلار) از سیاست‌های دولت در این حوزه تبعیت می‌کند. افزایش 6/6 درصدی نرخ دلار در بودجه 90 (از 9850 ریال به 10500 ریال) هر چند بیشترین افزایش سالانه نرخ ارز پس از یکسان‌سازی قیمت آن از سال 81 به شمار می‌رود اما احتمالا به معنای عزم دولت مبنی بر کنترل نرخ ارز در سال آینده در محدوده مشخصی است. به ‌رغم احتمال افزایش تقاضا برای واردات کالا، انتظار می ‌رود بازار ارز در سال 90 تحت کنترل بانک مرکزی نوسانات محدودی را تجربه کند و افزایش خارج از عرف نرخ ارز با توجه به سیاست‌های دولت از احتمال کمی برخوردار است. بازار طلا نیز در شرایط کنونی کاملا از نرخهای جهانی و قیمت دلار تبعیت می‌کند.
  شرکت‌های بورس تهران عموما پیش‌بینی بودجه خود برای سال آینده را در سطح عملکرد سال‌جاری یا با کاهش پیش‌بینی كرده‌اند


  اکثر مراجع تحلیلی دسترسی قیمت هر اونس از این فلز گران بها به محدوده 1500 دلار در مقطعی از سال‌جاری را دور از ذهن نمی‌دانند، اما برای افق میان مدت با توجه به افزایش نرخ‌های بهره و نیز افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، رشد بیشتر قیمت طلا را با چالش‌های جدی ارزیابی می‌کنند؛ بنابراین چشم‌انداز جهانی قیمت طلا در ترکیب با افق داخلی بازار ارز از عوامل محدود‌کننده كسب بازده در بازار سکه و طلا در سال 1390 به شمار می‌روند. در این میان، مطالعه وضعیت بازار مسکن به عنوان رقیب سنتی بازار سرمایه حائز اهمیت بیشتری است. بازار مسکن در سال 90 با شرایط متناقضی رو‌به ‌رو است. از یک سو نگاه دولت پس از ایجاد حباب قیمت در سال 86 نسبت به این بخش همواره کنترل‌کننده بوده و کوشیده است تا با ایجاد پروژه‌هایی نظیر مسکن مهر و بهبود طرف عرضه از رشد احتمالی آن جلوگیری کند. از سوی دیگر رشد شدید نقدینگی و عدم افزایش قیمت مسکن از اواسط سال 87 تاکنون منجر به افت قیمت واقعی مسکن نسبت به سایر کالاها و افزایش جذابیت این بازار برای خریداران شده است. همچنین مطالعه چرخه‌های زمانی رونق و رکود در بازار مسکن از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون، میانگین دوره‌های رکود را 11 فصل برآورد می‌كند که بر این اساس، پایان دوره رکود مسکن در اواسط سال 90 تخمین زده می‌شود. البته محدود کردن بخش اعتبارات بانکی و نیز عدم تمایل جدی دولت به منظور ورود مسکن به فاز تورم کماکان از جمله موانع افزایش قیمت‌ها در این بخش محسوب می‌شوند. با توجه به این توضیحات به نظر می‌رسد در بین بازارهای رقیب، سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت روز شمار در کنار بازار مسکن جدی‌ترین رقبای بورس در سال آینده هستند و سرمایه‌گذاران علاوه بر رصد نرخ‌ها در بازار پول، نیم نگاهی به بازار مسکن نیز خواهند داشت تا اثر سیاست‌های انبساطی را بر خروج احتمالی این بازار از رکود سه ساله را ارزیابی كنند.
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  ارزش گذاری بازار:
  همان طور كه می‌دانید، نسبت P/E از تقسیم قیمت بر سود هر سهم شركت به دست می‌آید؛ بنابراین اگر P/E یک سهم 5 باشد، به این معنی است که سرمایه‌ گذاران حاضرند 5 ریال برای هر یك ریال از سود شرکت بپردازند و این عدد، نرخ بازگشت سرمایه 20 درصدی سالانه را در مورد سهام این شرکت (با فرض ثبات سودآوری و تقسیم كامل سود) نشان می‌دهد. متوسط نسبت قیمت به درآمد سهام در بورس تهران در ابتدای سال 89 معادل 8/5 واحد بوده است، اما در حال حاضر بر اساس آخرین گزارش رسمی سازمان، این نسبت رقم 2/7 واحد را بر اساس پیش‌بینی سال 89 شرکت‌ها تجربه می‌کند. تفسیر این مساله بیانگر این موضوع است که شتاب رشد قیمت سهام (صورت کسر) از میزان سودآوری شرکت‌ها (مخرج کسر) در سال 89 بیشتر بوده است که نتیجه آن به طور طبیعی کاهش جذابیت خرید سهام برای سرمایه‌گذاران است. شرکت‌های بورس تهران در سالهای اخیر به طور متوسط 70 درصد سود حاصله را در هر سال بین سهامداران خود تقسیم کرده‌اند؛ بنابراین بازده نقدی بورس با فرض حفظ قیمت‌ها و نسبت P/E کنونی تا فصل مجامع معادل 10 درصد به دست می‌آید که کمتر از نرخ بازده بازار پول است. به این ترتیب می‌توان گفت سرمایه‌گذاران با چشمداشت رشد سودآوری شرکت‌ها در حال خرید سهام به قیمت کنونی هستند.
  سیاست‌های انبساطی دولت در کنار رشد نقدینگی و ورود منابع جدید مهم‌ترین پتانسیل را برای بورس، به منظور حفظ جذابیت و تداوم رشد فراهم می‌آورد


  این در حالی است که شرکت‌های بورس تهران عموما پیش‌بینی بودجه خود برای سال آینده را در سطح عملکرد سال‌جاری یا با کاهش پیش‌بینی كرده‌اند. یک برآورد اولیه نشان می‌دهد که میانگین نسبت قیمت کنونی سهام بر درآمد شرکت‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های 90 در محدوده 8 واحد قرار می‌گیرد (Forward P/E=8) که بالاترین سطح برای این نسبت در بازار بورس از نیمه سال 83 تا کنون است. به این ترتیب بورس تهران جهت حفظ رابطه منطقی بین سودآوری و قیمت سهام شرکت‌ها در سال آینده نیازمند تغییر نرخ بازده بدون ریسک (كاهش سود سپرده‌ها) یا رشد معنادار سودآوری شرکت‌ها نسبت به عملکرد سال 89 است. با توجه به مجموعه عوامل فوق به نظر می‌رسد که بورس تهران در افق سال 90 با تهدید رشد نرخ تورم، افزایش هزینه‌های عملیاتی شرکت‌ها (از قبیل دستمزد، انرژی و ...) و تعدیل رشد قیمت مواد خام در سطح جهانی به عنوان عوامل محدود‌کننده بازدهی مواجه است. از سوی دیگر سیاست‌های انبساطی دولت در کنار رشد نقدینگی و ورود منابع جدید مهم‌ترین پتانسیل را برای بورس، به منظور حفظ جذابیت و تداوم رشد فراهم می‌آورد. تقابل این عوامل دو گانه و رشد پرشتاب قیمت سهام در دو سال اخیر (که منجر به دو برابر شدن نسبت میانگین نسبت قیمت بر درآمد در بازار سهام شده است) سال‌‌ 90 را به دوره‌ای متفاوت با دو سال گذشته برای فعالان بورس تهران تبدیل می ‌كند که موفقیت سهامداران در آن نیازمند هوشمندی بیشتر و تعقیب دقیق تحولات محیطی خواهد بود.


  4 کاربر مقابل از Asal sadat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .