نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: مشخصات ماهی

 1. #1

  0o0ok
  Guest

  پیش فرض مشخصات ماهی

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  ماهی یک مهرهدار [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] است که در آب زندگی میکند. ماهیها (با بیش از ۲۷۳۱۵ گونه) یک گروه [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] (پارافیلتیک)[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] هستند و به سه گروه ماهیهای استخوانی (استیکتیس Osteichthyes)، با (۲۲۰۰۰ گونه)، ماهیهای غضروفی (کندریکتیس Chondrichthyes با بیش از ۸۰۰ گونه) و گروههای مختلف ماهیهای بدون آرواره (۷۵ گونه) از جمله ماهیهای مکنده و دهانگِرد (hagfish) تقسیم میشوند. ماهیها در اندازههای مختلف به چشم میخورند و طول آنها از ۴۵ فوت مثل کوسه نهنگی تا ۸ میلی متر مثل گوبی کوتوله (dwarf goby) متغییر میباشد. جانوران آبزی دیگر همانند عروس دریایی و ماهی مرکب ماهیهای حقیقی نیستند.
  برای نمونه برخی از ماهیان چون صخرههای ناهنجار و برخی مانند کرمهای لولنده هستند. بعضی تخت و مسطح چون کلوچه آردی و پارهای مانند توپ هستند. ماهیان همه گونه رنگی دارند. یعنی همه رنگهای رنگین کمان. بسیاری از ماهیان رنگهای روشن همچون رنگهای درخشان و روشن پرندگان. سرخ تند زرد آبی و ارغوانی و صدها نمونه و گونه رنگ زیبا و دلربا و طرحهای راه راه و خطوط شبیه توری یا نقطه چین دارند.
  کوچکترین ماهی پیگمی گابی فیلیپینی است که کمتر از ۱۳ میلیمتر در کمال رشد طول دارد. بزرگترین ماهی شارک وال میباشد که در رشد کامل ۱۸ متر طول و ۱۴ تن وزن دارد. این ماهی جانوران کوچک دریایی و گیاهان را میخورد و به طور کلی بی آزارتر از ماهیان دیگر نسبت به انسان است. خطرناکترین ماهی تنها چند کیلوگرم وزن دارد. سنگ ماهی که برآمدگی زهرداری دارد که میتواند با زهرش آدمی را در چند دقیقه بکشد. ماهیها تقریباٌ در همه آبها زندگی میکنند: در آبهای در نقطه یخ زدن قطب شمال و در رودها و جویبارهای بخارآلود جنگلهای استوایی و در جویبارهای خروشان کوهستانها و در آبهای رودهای آرام زیرزمینی. برخی از ماهیان سفرها و مهاجرتهایی سرتاسری اقیانوسی میکنند. ماهیان دیگر بیشتر زندگی خود را درون شنها و کف اقیانوسها میگذرانند. بیشتر ماهیان هرگز اب را ترک نمیگویند. اما برخی از ماهیان ممکن است ماهها در بستر خشک رودخانه زنده بمانند.
  یک نوع ماهی به نام آناباس در سواحل فیلیپین، مالزی و مشرق هند وجود دارد که پس از این که بر اثر طغیان آب از آب دریا بدور و در برکهای خشک شد از میان گل و لای خزان خزان همچون خزندگان راه میروند تا خود را به دریا برساند. ماهیان برای آدمی اهیمت بسیار دارند، خوراک میلیونها نفر از مردم از ماهی فراهم میشود عدهای برای تفریح به شکار ماهی میروند و بسیاری آنها را همچون جانوران دست آموز در آکواریوم و غیره نگه میدارند. ماهیان در تعادل طبیعت نقش مهمی دارند. ماهیان گیاهان و جانوران آبزی را میخورند و باز خوراک گیاهان و جانوران میگردند و ماهیان تعادل مجموع کلی گیاهان و جانوران کرده زمین برقرار میسازند.
  همه ماهیان مهره دار و دارای آلت تنفسی مخصوصی برای دم و بازدم در آب و خونسرد هستند. ماهیان نمیتوانند حرارت بدن خود را با حرارت محیط اطراف خود میزان کنند. بعلاوه تقریباٌ همه ماهیان بالهها و پرههایی دارند که در شنا کردن به کار میروند. جانوران آبی دیگر مانند [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] شبیه ماهی به نظر میرسند گرچه مهره دار و باله دار میباشند ولی بر خلاف ماهیان بچه زا هستند و بچههای خود را شیر میدهند به علاوه بر خلاف ماهیان با شش دم و بازدم میکنند همچنین خونگرمند.
  خصوصیات ماهیها :
  ماهیهای زیادی در دریا زندگی میکنند که از لحاظ شکل، رنگ، اندازه، نوع غذا، نوع رفتار، محل زندگی با هم تفاوت دارند.
  از لحاظ نوع غذا ماهیها را میتوان به ۳ گروه اجمالی زیر تقسیم کرد:
  الف)گوشت خوار مانند:اسکار، کوسهماهی، [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] و غیره ب)همه چیز خوار مانند: گربه ماهی ج)گیاه خوار مانند: مولی
  از لحاظ رفتار میتوان رفتارهای زیر را برای ماهیها عنوان نمود:
  الف)ماهیهای صلح جو با رفتار مسالمت آمیز مانند گلدفیش، گوپی، مولی وغیره ب)ماهیهای با رفتار خشن مانند پیرانها، کوسه ماهی، اسکار و غیره ج)ماهیهای انزوا طلب مانند مارماهی، سفره ماهی وغیره د)ماهیهایی با زندگی گروهی مانند پیرانها، بارب و غیره
  از لحاظ زندگی ماهیها را به دستههای زیر تقسیم میکنند:
  الف)آب شور مانند کوسه ماهی، نهنگ، دلفین و غیره ب)آب شیرین مانند بارب، قزل آلا و غیره ج)سطح آب د)لایههای میانی آب ر)اعماق آب و کف دریا
  اسکلت بعضی از ماهیها غضروفی است مانند کوسه ماهی، اره ماهی، ماهی خاویار، سفره ماهی و غیره. داشتن باله و آبشش ماهی را برای زیستن در آب سازگار میکند. بیشتر ماهیها دارای فلس هستند. به نوع خاصی از فلس پولک گفته میشود.

  ماهیها از طریق آبشش تنفس میکنند. آبشش ۲ نوع است، ۱- داخلی ۲- خارجی، آبششهای داخلی آبششهایی هستند که پوششی دارند ولی آبششهای خارجی پوششی ندارند.ماهیها وقتی رشد میکنند، پولکهایی در میآورند که با دیگر پولکها تفاوت دارد وبه راحتی تشخیص داده میشوند. دو خط جانبی روی پهلوهای ماهی است که از سلولهای حساسی ساخته شدهاست، که به وسیلهٔ آن ماهی از تغییرات محیط خود با خبر میشود. بادکنکی در شکم ماهی وجود دارد که ماهی میتواند هوا وارد یا خارج از آن کند و بدین وسیله وزن خود را تغییر دهد و سبک و سنگین شود.


  4 کاربر مقابل از 0o0ok عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 2. # ADS
  Circuit advertisement
   

کاربرانی که از این تاپیک دیدن کرده اند : 0

You do not have permission to view the list of names.

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 0

هیچ عضوی در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع