نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
 1. #1


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض همه چیز درباره روغن ها

  واژه ی روغن برای آن دسته از مایعات به کار می رود که با آب مخلوط نمی شوند و به دلیل آن که چگالی آنها کمتر از آب است، روی آب شناور می مانند. اصولاً روغن به چربی اطلاق می شود که در دمای اتاق معمولاً به حالت مایع باشد.
  روغن ها هم همچون چربی ها متشکل از تری گلیسرید، مونوگلیسرید و مقداری هم دی گلیسرید می باشند. از آنجا که روغن حاوی مقدار زیادی چربی اشباع نشده است، در دمای اتاق مایع می باشد. اصل واژه روغن لاتین است. روغن ها انواع مختلف دارند. می توانند صنعتی بوده یا تنها برای مصارف خوراکی و پخت و پز مورد استفاده قرار گیرند. در این بخش به توضیح در مورد روغن های خوراکی که معمولاً برای پختن غذاها مورد استفاده قرار می گیرند، می پردازیم.

  روغنهای خوراکی:
  روغن های خوراکی را معمولاً از چربی های نباتی یا حیوانی به دست می آورند.
  چربی های نباتی در دمای اتاق مایعند.
  این نوع روغن ها را اغلب از گیاهان، مغز میوه، دانه گیاه و... تهیه می کنند. البته اغلب چربی های حیوانی در دمای اتاق به حالت جامدند و بنابراین نمی توان آنها را جزو روغن به حساب آورد.
  اما برخی جانوران از جمله ماهی، وال و برخی از حیواناتی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند، چربی بدنشان به حالت روغن مایع می باشد.

  معمولاً از روغن برای سرخ کردن و پختن غذا استفاده می شود. گاهی به منظور نگهداری از مواد غذایی هم به آنها روغن می زنند.

  روغنهای نباتی:
  روغن های نباتی (گیاهی) را از گیاهان یا دانه ی آنها استخراج می کنند. برخی روغن های گیاهی از جمله روغن دانه شلغم روغنی یا روغن پنبه دانه، بدون انجام عملیات مخصوص بر روی آنها، برای مصرف انسان مناسب نیستند.

  روغن های نباتی همچون دیگر انواع چربی، از استرهای گلیسرین و همچنین از مخلوط انواع مختلف اسید چرب تشکیل یافته اند. این روغن ها در آب حل نمی شوند، اما در برخی حلال های آلی، محلول هستند.

  منبع روغن نباتی:
  معمولاً روغن های نباتی رایج را از دانه گیاهان زیر به دست می آورند:

  دانه های روغنی:

  * پنبه
  * شاهدانه
  * خردل
  * دانه شلغم روغنی
  * کانولا (نوع خاصی شلغم روغنی که میزان مواد سمی آنرا به حداقل رسانده اند)
  * کنجد
  * آفتاب گردان
  * کاجیره یا زرتک
  * دانه انگور


  دیگر انواع روغن های نباتی

  * روغن بادام
  * روغن آووکادو
  * روغن ذرت
  * روغن کرچک
  * روغن پنبه دانه
  * روغن نارگیل
  * روغن فندق
  * روغن زیتون
  * روغن نخل (که از میوه درخت نخل آفریقایی به دست می آید)
  * روغن بادام زمینی
  * روغن کدو تنبل
  * روغن برنج
  * روغن دانه سویا
  * روغن گردو


  از میان این روغن ها، اغلب افراد از روغن زیتون، روغن دانه آفتاب گردان و روغن نخل (که در دمای اتاق جامد است) برای تهیه غذاهای خود استفاده می نمایند.

  نحوه استخراج:
  روش جدید استخراج روغن از دانه ی گیاهان، به طریق شیمیایی و با استفاده از حلال های خاصی می باشد. این روش، محصول بیشتری تولید می کند، با صرفه تر است و سریع تر هم انجام می پذیرد.

  روشی دیگر برای استخراج روغن از دانه گیاهان، بدون استفاده از حلال صورت می گیرد و به استخراج فیزیکی معروف است. در این روش روغن را با روش های مکانیکی فشردن، استخراج می نمایند. از این روش معمولاً برای تهیه روغن های خوراکی استفاده می شود.

  روغن زیتون:
  روغن زیتون را از میوه درخت زیتون استخراج می کنند. این درخت اولین بار در نواحی مدیترانه ای پرورش یافت. روغن زیتون را با فشردن میوه زیتون به دست می آورند. روغن زیتون دارای مقدار زیادی چربی اشباع نشده می باشد.

  طرز تهیه
  در قدیم روغن زیتون را به این طریق تهیه می کردند:
  ابتدا به تنه درخت زیتون با چوب می زدند تا میوه های زیتون به زمین بیفتند. سپس آنها را با کمک سنگ داخل کاسه های چوبی له می کردند تا به روغن بیفتند. امروزه میوه زیتون را تکه های ریز می کنند و از آن خمیری به دست می آورند. این خمیر را با آب مخلوط نموده و داخل دستگاه سانتریفوژ می ریزند. در این دستگاه ضمن چرخش، روغن زیتون از بقیه مواد جدا می شود.

  طبقه بندی روغن زیتون:
  روغن های زیتون صنعتی را می توان بر اساس خواص شیمیایی و روش تهیه به انواع مختلفی طبقه بندی نمود:

  کاملاً خالص:
  این روغن زیتون را از مرحله ی ابتدایی فشردن زیتون به دست می آورند و پ.هاش آن بین 5/0 تا 1 درصد می باشد.

  خالص:
  این روغن هم به طریقه روغن کاملاً خالص تهیه می شود، فقط ph آن 5/1 تا 2 درصد است.

  نیمه خالص:
  مخلوطی از روغن کاملاً خالص و خالص که ph آن تا 3/3 درصد می باشد.
  خالص لامپانت
  روغن زیتون خالصی که ph آن بیش از 3/3 درصد باشد که یا آن را تصفیه می کنند و یا برای مصارفی غیر از مصارف خوراکی آن را به کار می برند.
  روغن تصفیه شده
  که از مخلوط روغن خالص و روغن تصفیه شده به دست می آید.

  روغن های زیتون خالص را تنها با استخراج به طریق فیزیکی تهیه می کنند.
  در میان روغن های زیتونی که توضیحشان در بالا آمد، روغن زیتون کاملاً خالص دارای ارزش غذایی بالایی بوده و برای سلامتی مفید است. این نوع روغن زیتون، مزه گل می دهد.

  تاریخچه:
  روغن زیتون، فراورده ای بود که ابتدا مردمان تمدن مینون (تمدنی یونانی در عصر برنز در نواحی مدیترانه ای) آن را تولید می کردند.
  این روغن برای آنها منشاء ثروت محسوب می شد. این مردمان، گوشت له شده ی میوه ی زیتون را داخل مخزن ثابتی می ریختند و پس از مدتی، روغن زیتون در قسمت بالا جمع می شد و آنها آب و بقیه مواد را از قسمت انتهایی مخزن خارج می کردند.

  امروزه از روغن زیتون در پخت و پز و همچنین در تهیه ی مواد آرایشی بهداشتی استفاده می کنند. از این روغن صابون هم تهیه می نمایند. البته روغن زیتون را در صنایع دارویی و همچنین به عنوان سوخت چراغ های نفتی هم به کار می برند.

  اثرات روغن زیتون بر سلامتی:

  تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه دو قاشق غذا خوری (23 گرم) روغن زیتون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد که این امر، به دلیل وجود چربی های اشباع نشده در این روغن است.
  بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهتر است که به جای چربی های اشباع شده از روغن زیتون استفاده شود تا میزان مصرف کالری روزانه از حد لازم بیشتر نباشد. همچنین روغن گردو و اسید چرب امگاــ3 که در گوشت ماهی و سبزیجات وجود دارد همچون روغن زیتون، اسیدهای چرب اشباع نشده دارند و بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی مفیدند.

  روغن نارگیل:
  روغن نارگیل، نوعی چربی اشباع شده است که از میوه درخت نارگیل به دست می آید. از این روغن در تهیه ی مواد آرایشی بهداشتی و همچنین در غذاها استفاده می شود.

  این روغن سرشار از لوریک اسید (نوعی اسید چرب با زنجیره متوسط) می باشد. روغن نارگیل های هیدروژنه نشده معمولاً بین دمای 22 تا 24 درجه سانتی گراد ذوب می شوند. روغن نارگیل بین دیگر انواع روغن از همه پایدارتر است و بین روغن های مخصوص سرخ کردن، حرارت لازم برای سوختن روغن نارگیل از همه روغن ها بالاتر است.
  بنابراین، حتی در دماهای بالا هم این روغن نمی سوزد و دود از آن بلند نمی شود.

  اثرات روغن نارگیل بر سلامتی:
  بر خلاف تصور عموم، اگر این روغن را هیدروژنه نکرده باشند، برای سلامتی بسیار مفید است. برخی متخصصین تغذیه عقیده دارند که روغن نارگیل، سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می برد و بنابراین، از وزن افرادی که از این روغن استفاده می کنند کاسته می گردد.

  برخی تحقیقات هم نشان داده اند که مصرف روغن نارگیل، خطر ابتلا به سرطان سینه را در خانم ها کاهش می دهد.
  با وجود این، برخی محققین اعتقاد دارند که روغن نارگیل در هر حال، نوعی چربی اشباع شده است و حتی مصرف مقدار کمی از آن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. همچنین طی آزمایشی که بر روی موش ها انجام شده، مشخص شده است که مالیدن روغن نارگیل بر پوست موش ها، آسیب های جدی به پوست وارد می آورد.

  بزرگترین تولید کننده ی روغن نارگیل در جهان، کشور فیلیپین است که صادرات این روغن، 7 درصد از کل درآمد صادراتی این کشور را تشکیل می دهد.

  روغن افتابگردان:
  این روغن را از دانه های روغنی گل آفتاب گردان استخراج می کنند.
  از این روغن برای مصارف خوراکی استفاده می شود. البته روغن زیتون از روغن آفتاب گردان سالم تر است و خطر کمتری برای سلامتی ایجاد می نماید.

  پس از آن که از دانه ی آفتاب گردان روغن گرفتند، آن چه که باقی می ماند را به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می دهند. این روغن، یکی از روغن های رایجی است که برای سرخ کردن و پخت و پز مواد غذایی، کاربرد گسترده ای دارد.
  امروزه دانه گل های آفتاب گردان را تغییرات ژنتیکی داده اند و با استفاده از اصلاح نباتات، بذرهای مرغوب تر و در نتیجه، گل های بهتری تولید کرده اند که هم محصول دهی بهتر داشته و هم در برابر بیماری ها و آفت های گیاهی مفاوم تر باشند.

  روغن پنبه دانه:
  روغن پنبه دانه، نوعی روغن نباتی است که از دانه های گیاه پنبه استخراج می شود. این روغن را پس از جدا نمودن پنبه دانه از لیف کتان، به دست می آورند.
  این روغن را حتماً باید برای مصارف خوراکی تصفیه کنند تا گوسیپول، نوعی سم طبیعی که در دانه های پنبه وجود دارد و آنها را از آفت ناشی از حشرات حفظ می کند، را از روغن جدا نمایند. روغن پنبه دانه اصلاً کلسترول نداشته و میزان اسید چرب ترانس آن هم بسیار پایین می باشد. معمولاً در تهیه ی چیپس سیب زمینی و دیگر انواع اسنک از این روغن استفاده می کنند.

  همچون روغن دانه سویا، روغن پنبه دانه را هم اغلب به طور جزئی یا کلی هیدروژنه می کنند. مشکلی که در خصوص هیدروژنه نمودن چربی ترانس وجود دارد این است که این گونه روغن ها بسیار برای سلامتی مضرند. روغن پنبه دانه اولین روغنی بود که آن را هیدروژنه نمودند و البته در آن زمان برای مصارف خوراکی به کار نمی رفت، بلکه در تولید شمع از این روغن استفاده می کردند.

  روغن بادام:
  روغن بادام را از انواع دانه ی بادام تهیه می کنند. این روغن همان اولئات گلیسریل است که بوی ملایمی داشته و مزه آجیل می دهد.
  این روغن در الکل نامحلول است، اما در کلروفرم یا اتر کاملاً حل می شود. این روغن، جانشین خوبی برای روغن زیتون می باشد. از روغن بادام در تهیه ی مارزیپان، نوقا، ماکارونی و همچنین انواع دسر استفاده می کنند. بادام، 35 درصد ویتامینe دارد و میزان چربی های اشباع نشده ی آن بسیار بالاست. این نوع چربی قادر است که میزان کلسترول ldl را کاهش دهد.

  روغن کرچک:
  روغن کرچک هم نوعی روغن نباتی است که از دانه های گیاه کرچک به دست می آید. این روغن موارد استفاده ی زیادی داشته و دارای ترکیب بی نظیری است. 90 درصد روغن کرچک، از اسید های چرب ریسینولیک که اشباع نشده هستند تشکیل یافته است.

  روغن کرچک و مشتقات آن را در تهیه ی سوپ، روغن هیدرولیک و روغن ترمز، رنگ، جوهر، انواع آستر، پلاستیک های مقاوم در برابر سرما، واکس و دیگر مواد براق کننده، نایلون، عطر و... به کار می برند.

  سم ریسین، از فراورده های جانبی است که ضمن تهیه ی روغن کرچک به دست می آید.

  تنها یک درصد از روغن کرچک تولید شده در سراسر جهان را صرف مصارف دارویی یا تولید فراورده های مفید برای سلامتی می کنند.
  از روغن کرچک برای درمان یبوست و همچنین، به عنوان ماده ی استفراغ آور استفاده می شود (در مواردی که لازم است فرد استفراغ نموده و محتویات معده خود را به هر دلیل تخلیه نماید). مصرف زیاد روغن کرچک در زنان باردار می تواند سبب زایمان زودرس در آنها شود. البته مصرف بسیار زیاد آن (مثلاً یک بطری روغن) می تواند کشنده باشد. روغن کرچک بد بو و بد مزه است و از این جهت شهره خاص و عام می باشد.  5 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  
  هیچ کس استحقاق اشک های تو رو نداره اگه کسی هم داشته باشه هیچ وقت به گریه ات نمی ندازه

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  بی تردید چربیها و روغن ها بخش مهمی از برنامه غذایی را تشکیل می دهند. شاید همواره شنیده شده که کاهش مصرف چربی به حفظ سلامت و تقلیل خطر ابتلا به بیماری ها کمک می کند.
  واقعیت این است که بدن انسان به مقادیری از انواع چربی نیاز مند است و حذف آن از برنامه غذایی نه تنها به سلامت کمک نمی کند بلکه پیامدهای ناخوشایندی دارد.
  اما نباید فراموش کرد که انواع چربی اثرات متفاوتی را بر بردن اعمال می کنند بطوریکه برخی انواع آن باعث ارتقاء سلامت شده و لذا چربی های شفا بخش نامیده شده اند و بعضی انواع دیگر به اندازه خطرناکند که افزایش مصرف آنها ممکن است آسیب جبران ناپذیری به سلامت افراد وارد کند.

  انواع چربی ها:
  بطور کلی چربی ها و روغن ها زنجیره ای از ملکول های اسید های چرب هستند که عمدتا از اتم های کربن ساخته شده اند.
  چربی ها به دلیل داشتن اتصالات کربنی بیشتر در میان اتم های کربنشان در دمای اطاق به حالت جامد ند و به همین علت هم به آنها اشباع شده گویند.

  انواع دیگر چربی که اتصالات کربنی کمتری دارند غیر اشباع نامیده می شوند و در دمای اطاق به حالت مایعند مانند انواع روغن های گیاهی.

  چربی های بد:

  - چربی اشباع:

  همانطور که گفته شد این نوع چربی در دمای اطاق به حالت جامد است. چربی اشباع در غذاهایی با مواد اولیه حیوانی مانند گوشت ، شیر پر چرب ، کره ، و پنیر یافت می شود عامل تغذیه ای مهمی در افزایش کلسترول بد خون به شمار می رود.
  البته برخی مواد دیگر از جمله روغن نارگیل ، روغن پالم ، و کره کاکائو نیز حاوی چربی اشباع هستند و به هنگام خرید این مواد باید به محتوای چربی آنها هم توجه داشت.

  - چربی ترنس:

  چربیهای ترنس نیز مانند نوع اشباع می توانند سطوح کلسترول بد خون را بالا ببرند اما چربی خوب خون را نیز پایین می آورند. این نوع چربی در غذاهای تهیه شده با روغن های هیدروژنه مانند کراکرها ، غذاهای سرخ شده ، انواع دونات ها و کلوچه ها وجود دارند.

  چربی های خوب:

  - چربی های غیر اشباع:
  وقتی صحبت از چربی سالم یا خوب است منظور چربی های غیر اشباع از نوع پلی و مونو هستند که اگر به جای چربی اشباع مصرف شوند سطوح کلسترول بد خون را کاهش می دهند. انواع روغن مانند روغن زیتون ، کانولا و آفتابگردان جزء این گروه هستند و البته برخی مواد دیگر مانند آجیل نیز منابع خوبی از این نوع چربی محسوب می شوند.

  اسیدهای چرب امگا – سه که در روغن ماهی مانند ماهی تن و سالمون یافت می شوند نوعی چربی اشباع نشده پلی هستند که در برابر بیماریهای قلبی عروقی اثر حفاظت بخش دارند.
  به هرحال نکته مهم این است که گنجانیدن چربی در برنامه غذایی لازم است اما در این مورد هم رعایت تعادل در میزان مصرف به اندازه نوع روغن مصرفی حائز اهمیت است.

  بنابر توصیه متخصصان:

  - برای بهره مندی از فوائد و اثرات مثبت چربی ها در بدن ، انواع چربی اشباع نشده مونو بویژه اسیدهای چرب امگا – سه را مصرف کنید.
  - مصرف انواع اشباع و بخصوص ترنس را ( که تحت عنوان روغن های گیاهی هیدروژنه یا تا حدی هیدروژنه معرفی می شوند) را محدود کنید.
  - همه غذاها ی دارای چربی ، حاوی مخلوطی از اسیدهای چرب اشباع نشده پلی و مونو و اسیدهای چرب اشباع هستند.لازم نیست و حتی توصیه نمی شود حتی یکی از انواع چربی به طور کلی ازبرنامه غذایی حذف شوند.

  - بهترین نوع چربی اسیدهای چرب امگا – سه هستند که به فراهم کردن ویتامین e و سلنیم کمک می کنند. در جذب ویتامین ها و مواد مغذی مهم از میوه ها و سبزیجات موثرند. گنجانیدن مقادیر مناسب و متعادل آنها در غذا به جلوگیری و درمان بیماریهای قلبی ، دیابت ، چاقی ، سرطان ، درد های استخوانی و حالت های التهابی کمک می کند.

  - اسیدهای چرب امگا- سه برای رشد و تکامل مغز کودکان ضروری اند و با خاصیت ضد التهابی که دارند در پیشگیری از بسیاری از بیماریها موثرند و اینگونه است که گفته می شود شفا بخش اند.


  4 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 4. #3


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  در باره روغن حیوانی دو مطلب پیدا کردم که هر دو رو میذارم تو این پست...

  واقعا جالبه بخونین و خودتون قضاوت کنین...

  مطلب اول اینه:


  مصرف روغن حيواني براي سلامت قلب و عروق


  ایرنا-پزشكان قلب و عروق توصيه ميكنند: مصرف روغن حيواني و كره سنتي براي سلامت قلب و عروق مفيد است.
  يك فوق تخصص قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ميگويد: مصرف روغن حيواني كه به روش سنتي تهيه ميشود بويژه روغن حيواني كرمانشاهي براي سلامت قلب خيلي خوب است.

  دكتر "محمدرضا سعيدي" گفت: در تحقيقات انجام شده توسط محققان دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه به اثبات رسيده كه مصرف روغن حيواني سنتي براي سلامت قلب مفيد است و بايد از مصرف روغنهاي نباتي جامد و يا حيواني صنعتي خودداري كرد.

  كارشناس مسوول بيماريهاي غير واگير دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه نيز ميگويد: كارشناسان در خصوص بيماريهاي قلب و عروق در يك برنامه تحقيقاتي چهار ساله به اين نتيجه رسيدهاند كه مصرف روغن نباتي جامد يكي از عوامل مهم خطرساز براي قلب و عروق است.

  دكتر "ناهيد خادمي " گفت: ‪ ۹۱/۳‬درصد از جمعيت استان كرمانشاه براي پخت و پز از روغن نباتي جامد مصرف ميكنند.
  وي افزود: براساس اطلاع رساني و برپايي همايشهاي پزشكي و آگاهي دادن به مردم در مورد مضرات مصرف روغن نباتي جامد، مصرف روغن جامد در سال ‪ ۸۵‬نسبت به سال ‪ ۸۴‬حدود ‪ ۱۰‬درصد كاهش يافت.

  وي گفت: در سال گذشته تقريبا ‪ ۸۱/۳‬درصد جمعيت استان از روغن نباتي جامد استفاده ميكنند.

  دكتر خادمي تصريح كرد: جايگزين كردن روغن مايع به جاي روغن نباتي جامد و استفاده از روغن حيواني نقش بسزايي در كاهش ابتلا به بيماريهاي قلب و عروق دارد.
  وي گفت: وزارت بازرگاني ميتواند با جايگزين كردن روغن مايع به جاي روغن نباتي جامد در سيستم توزيع كالاهاي كوپني موجب كاهش مصرف روغن نباتي جامد در كشور شود.
  وي گفت: البته براي كاهش بيماريهاي قلب و عروق در كشور بايد مردم پنج اقدام اساسي را رعايت كنند.

  دكتر خادمي افزود: كاهش مصرف نمك، كاهش مصرف چربي ها، كاهش مصرف شكر، افزايش مصرف ميوه، سبزيحات و ماهي و افزايش فعاليتهاي بدني پنج اقدامي است كه اگر مردم رعايت كنند ‪ ۵۰‬درصد خطر ابتلا به بيماريهاي قلب و عروق كاهش خواهد يافت.  اما مطلب دوم:

  مصرف روغن حيواني به هيچ وجه توصيه نميشود

  معاون پژوهشي دانشكده پيراپزشكي دانشگاه علوم پزشكي جنديشاپور اهواز گفت: روغنهاي حيواني سرشار از اسيدهاي چرب اشباع هستند و مصرف اين نوع روغنها به هيچ وجه توصيه نميشود.

  دكتر مجيد كارانديش در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: روغن حيواني از مهمترين عوامل ابتلا به بيماريهاي قبلي عروقي محسوب ميشود و مصرف اين نوع چربي در هيچ سني توصيه نميشود.

  وي افزود: در گذشته به دلايل تفاوت سبك زندگي مردم با شرايط امروز و تحرك بدني بيشتر در طول روز، مضرات روغن حيواني محسوس نبود چون تحرك بدني زياد مردم موجب سوزاندن چربيهاي بدن ميشد.

  كارانديش تصريح كرد: با توجه به تغيير شرايط زندگي و كم تحرك شدن مردم، مصرف روغن حاوي اسيدهاي چرب براي بدن مانند سم است و موجب ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي ميشود.  به نظر من همون روغن نباتی مایع بهتره!!  5 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 5. #4


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  روغن هسته انگور

  روغن هسته انگور؛کیمیای هستی

  روغن هسته انگور یک روغن خوشمزه و ایده آل برای آماده کردن غذاهای سرد وگرم است و سالهاست که در آشپزخانه های اروپا به خاطر طعم خوش و فواید بهداشتی آن به روغنهای دیگر ترجیح داده میشود.

  روغن هسته انگور از هسته های انگورهایی است که پس از آبگیری برای آب انگور و سرکه مصرف میشوند و در یک روند سالم جهت استحصال روغن مورد استفاده قرار میگیرد.

  خصوصیات:

  روغن هسته انگور صددرصد طبیعی است و هیچ ماده شیمیایی به آن اضافه نمیشود این روغن بر خلاف روغنهای دیگر دود نمیکند و نمیسوزد.

  نه تنها بر طعم اصلی غذا تاثیر نمیگذارد بلکه اندکی طعم کره ای به آن میدهد و به همین دلیل و انچه در زیر به آن اشاره خواهد شد مورد تحسین همگان قرار گرفته است.

  منبع ویتامین E ضد سرطان:

  این روغن منبع سرشاری از ویتامین E است که نقش بسیار موثری در جلوگیری از امراض قلبی دارد و مانع لخته شدن خون در رگها میشود.مصرف یک قاشق غذا خوری از روغن دانه انگور ،تقریباً نیاز روزانه بدن به ویتامین E را تامین میکند

  خواص دارویی روغن اشباع شده چند منظوره:

  روغن هسته انگور دارای بالاترین مقدار اسیدlineolic یعنی 68تا76 در صد است. این اسید از اسیدهای چرب بسیار ضروری برای زندگی انسان محسوب میشود که بدن قادر به تولید آن نیست.

  آنتی اکسیدان:

  این روغن دارای pronathrocynidins که نوعی از آنتی اکسیدانهای بسیار خوب است، بافتها و نسوج بدن را از جراحت و آسیبها محافظت میکند و دانه های انگور و عصاره آن منبع اصلی این مواد هستند.

  فاقد کلسترول ،نابود کننده کلسترول های ذخیره:

  جالب است بدانیم که روغن هسته انگور بطور طبیعی فاقد کلسترول است.

  این روغن درحالی که خاصیت افزایش کلسترول مفید یا HDL دارد میزان کلسترول مضر یا LDL و تری گلیسیرید ( نمکهای آلی حاصل از ترکیب گلیسیرین و اسیدهای چرب) را کاهش میدهد و به همین دلیل راهی مناسب برای پایین آوردن چربیهای اشباع شده است و در نتیجه سبب کاهش خطرات ناشی از بیماریهای قلب و عروق خصوصاً تصلب شرائین میشود.

  محافظت ونگهداری از پوست:

  این روغن به خاطر خاصیت نرم کنندگی،در صنایع آرایشی و بهداشتی مصارف فراوانی دارد.از این روغن برای حالت دهنده مو استفاده میشود که حاصل آن موهای پرپشت و براق و با قدرت رشد خوب و به لطافت تارهای ابریشم خواهد بود.

  دوست کره زمین

  برای تهیه ماده اولیه این روغن کشت مخصوصی صورت نمیگیرد و از سوی دیگر با استفاده از هسته انگور مانع از آلودگی محیط زیست میشود.

  ایده آل برای پخت و پز و انواع سالاد

  از این روغن در سالادها و انواع غذاها ، برای تهیه شیرینی ، گریل و سرخ کردن استفاده میشود.

  درجه حرارت مناسب برای روغن دانه انگور از سایر روغنها مثل روغن زیتون،کنجدو کانولا بشتر است.چنانچه غذای تهیه شده با روغن هسته انگور را در یخچال نگهداری کنیم روغن آن سفت و سخت نمیشود.مصرف این روغن بسیار اقتصادی تر از سایر روغنهاست،چرا که فقط نصف تا ثلث روغن دانه انگور در مقایسه با روغنهای دیگر برای پخت و پز مورد نیاز است.این روغن گیاهی جایگزین مناسبی است برای سایر روغنها که در تهیه سالاد و انواع پخت و پز و حتی تهیه شیرینی استفاده میشوند و به عنوان یکی از مواد محرمانه فرمولهای غذایی سر آشپز نامدار درآمده است.

  برگرفته از روزنامه جام جم


  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]  4 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 6. #5


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  روغن کانولا (کلزا)

  کانولا گیاهی از خانواده چلیپاییان که ابتدا ایرانیان آن را کاشتند. کانولا 700 سال پیش برای تولید روغن چراغ به لهستان برده شد و در سال 1845 به فرانسه رسید و کلزا (colza) نام گرفت.

  تاریخچه پیدایش روغن کلزا:

  کلزا، گیاهی روغنی است که مقدار مواد مضر "گلوکزینولیت" در کنجاله و "اسید اروسیک" در روغن آن بالاست و مصرف خوراکی ندارد و فقط برای جلا دادن وسایل چوبی همراه روغن برزک استفاده می شود.

  اگر چه در قرن سیزدهم این محصول در اروپا به عمل می آمد، ولی استفاده از آن تا زمان توسعه نیروی بخار عملی نشد. در آن زمان بود که ثابت شد ترکیب روغن کلزا، بهتر از هر وسیله لغزان کننده دیگری سطح فلزات را می شوید.

  در سال 1945 این گیاه به کانادا رسید و روی آن مطالعات ژنتیکی صورت گرفت و باعث شد آن را به روغنی خوراکی با درصد اسید اروسیک پایین(مضر و حدود یک درصد) تبدیل کنند.

  اولین روغن خوراکی حاصل از دانه کلزا، در کانادا سال 1956 تولید شد. این، سرآغاز پدیدهای بود که بعدها یکی از رویداد های موفق کانادا نامیده شد و محصولی که زمانی مورد توجه کشاورزان کانادا قرار گرفت اکنون یک محصول عمده است که پس از گندم بیشترین درآمد را برای این کشور به همراه دارد و به حدی رشد کرده که دیگر نمی توان آن را یک محصول کانادایی دانست و نام کانولا در بسیاری از کشورها برای مصرف کنندگان نامی آشناست.

  امروزه بسیاری از کشورهای دیگر نیز کانولا را کشت می کنند، طوری که دیگر یک محصول کانادایی صرف نیست، بلکه محصولی جهانی محسوب می شود.
  خواص تغذیه ای

  یادتان باشد که جایگزین کردن روغن کانولا به جای سایر روغن ها سبب افزایش دریافت اسید چرب امگا-3 به نام اسید آلفالینولئیک (مفید) می شود.

  بررسی ها نشان می دهد که این چربی مفید با تاثیرات سودمند زیر، از قلب محافظت می کند:

  * تنظیم ضربان قلب

  * کاهش التهاب

  * کاهش لخته های خونی

  همچنین مشخص شده است که مصرف منظم این روغن، با کاهش شیوع مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی ارتباط مستقیم دارد.

  در آشپزخانه:

  این روغن، چند کاره است و نه تنها محافظ عملکرد قلب است، بلکه طعمی خوش مزه دارد و دارای بافتی نرم و سبک است.

  از این روغن برای پختن، سرخ کردن و تهیه انواع سس، دسر و سالاد استفاده می شود. نقطه دود آن 220 درجه سانتی گراد است (در اثر حرارت، خاصیت آن دیرتر تغییر می کند) و هیچ گونه پراکسیدی (مواد مضر) تولید نمی کند و سوخته نمی شود.

  در مقایسه با روغن معمولی، مصرف روغن کانولا به صرفه تر است، زیرا می توان چندین بار از آن استفاده کرد، بدون اینکه تغییر رنگ و بویی داشته باشد.

  این روغن در برابر نور مقاوم است و تغییرات پراکسیدی آن در مقایسه با روغن های دیگر تقریبا صفر است.


  اینم یه مطلب دیگه راجع به روغن کانولا:

  روغن خوراکی کانولا (کلزا) سرشار از ویتامین E است.
  می توان گفت این روغن مخلوطی متعادل وایده آل از اسیدهای چرب است. این روغن در کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی، تقریباً به اندازه روغن زیتون موثر است.

  اسید لینولئیک موجود در آن که حدود 20% اسیدهای چرب آن را تشکیل می دهد، یک اسید چرب ضروری است. روغن کانولا به علت داشتن اسید لینولئیک بالا باعث رشد غشاء خاکستری مغز در کودکان زیر 2 سال می شود و رشد مطلوب را ایجاد می کند.

  روغن کلزا در مقایسه با روغن های سویا ، آفتابگردان، زیتون، پنبه دانه و همچنین کره گیاهی، دارای کمترین میزان اسید چرب اشباع (چربی مضر) و بیشترین میزان اسید چرب غیراشباع ( چربی مفید) می باشد.


  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]  5 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 7. #6


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  روغن زیتون


  روغن زیتون را از میوه درخت زیتون استخراج میکنند. این درخت اولین بار در نواحی مدیترانهای پرورش یافت. روغن زیتون را با فشردن میوه زیتون به دست میآورند. روغن زیتون دارای مقدار زیادی چربی اشباع نشده میباشد.

  انتخاب روغن زيتون خالص و استفاده از ان در رژيم غذايي روزانه موجب مي شود که ريسک ابتلا به بيماريهاي قلبي , عروقي و ديابت تا حد بسيار زيادي کاهش پيدا کند. ميزان متعادلي روغن زيتون نيز مي تواند از برجسته شدن شکم جلوگيري نمايد. البته ميبايست دقت داشته باشيد که هميشه بايد از روغن زيتون در کنار يک رژيم غذايي گياهي بهره بگيريد.


  جايگاه روغن زيتون در رژيم غذايي مديترانه اي:
  در دهه 70 ميلادي محققان به اين نتيجه دست پيدا کردند که ساکنان يونان در رژيم غذايي خود از مقدار بسيار زيادي نمک وچربي استفاده مي کنندو در عين حال از گياهان نيز به وفور استفاده مي نمايند .
  در اين ميان ژاپني ها نيز جز» افرادي بودند که در رژيم غذايي خود از نمک استفاده مي کردند , اما درمصرف چربي و گياهان مانند يوناني ها فعال نبودند . متوسط طول عمر اين افراد در مقايسه با يونانيها خيلي پايين تر بود . طول عمر يوناني ها به اين دليل بالاتر بود که در آنها ميزان سکته , سرطان ها بسيار پايين بود .
  پژوهش ها گوياي اين مطلب بودند که مردماني که در اطراف مديترانه زندگي مي کردند , با اينکه از چربي هاي تک اشباعي مانند روغن زيتون به شدت استفاده مي کردند اما باز هم عمر طولاني تري نسبت به ساير افراد داشتند . اين امر باعث شد که دانشمندان يک سري تحقيقات منظم را در مورد آداب غذايي اين دست از افراد تهيه و تنظيم نمايند که با نام رژيم مديترانه اي شهرت پيدا کرد . در اين رژيم غذايي روغن زيتون جز» يکي از مهمترين ترکيبات تشکيل دهنده رژيم غذايي مي باشد.

  تحقيقات متعدد خواص روغن زيتون را تثبيت کرده اند
  پژوهش هاي اخير نشان مي دهند که روغن زيتون اين قابليت را دارد که کلسترول خون را تا حد بسيار زيادي کاهش دهد, اين امر سبب مي شود که ريسک ابتلا به بيماري انسداد شرائين کاهش بسيار زيادي پيدا کند. در يک تحقيق که رژيم مديترانه اي را مورد تحقيق و بررسي قرار داده بود , محققان به اين نتيجه دست پيدا کردند که ريسک ابتلا به بيماري هاي قلبي در افراد مورد مطالعه , تنها پس از 1 تا دو سال استفاده از اين رژيم غذايي به نصف کاهش پيدا کرد اين افراد به طور مرتب از روغن زيتون استفاده مي کردند و ميزان مصرف , ميوه و سبزيجات را نيز در رژيم غذايي روزانه خود افزايش داده بودند
  برخي از پژوهشگران معتقدند که روغن زيتون مي تواند برروي نحوه توزيع چربي در بدن نيز موثر باشد , به اين ترتيب که مقدار چربي ذخيره شده در اطراف شکم را کنترل کرده و آنرا در تمام نقاط بدن پخش مي کند


  چربي هاي رژيمي
  به طور کلي مي توان چربي ها را به سه دسته تقسيم کرد, چربي هاي اشباع شده , چربي هاي اشباع نشده ي تکي و گروهي ( اين عبارات به نوع پيوند هاي شيميايي موجود بين اتم هاي چربي ها نسبت داده مي شود) هريک از اين چربي ها حاوي اسيدهاي چرب مي باشد که از رشته اي از کربن و هيدروژن ساخته شده اند و فقط نحوه ترکيب آنها با يکديگر در هر نوع چربي متفاوت است .
  در اين ميان چربي هاي اشباع نشده مي توانند به کاهش ميزان کلسترول بدن کمک کنند. روغن زيتون حاوي چربي هاي اشباع نشده در آووکادو , روغن کانولا( که از کلم قمري بدست مي آيد) و بادام زميني نيز وجود دارند.


  انواع مختلف روغن زيتون
  عموما روغن زيتون از فشردن زيتون بدست مي آيد . با توجه به مراحل مختلفي که براي بدست آوردن اين ماده طي مي شود , روغن هاي مختلفي بدست مي آيد . در اين ميان مي توان به موارد زير اشاره کرد

  فوق خالص - بهترين نوع روغن زيتون است و از فشردن زيتون براي اولين بار بدست مي آيد.

  خالص - از دومين فشردن بدست مي آيد.

  تصفيه شده - چندين مرحله صنعتي را پشت سر مي گذارد , مانند تصفيه و پالايش .

  رقيق - مراحل شيميايي بسيار زيادي را طي مي کند و فقط يک طعم بسيار ملايمي از زيتون را مي دهد.


  کلسترول و تصلب شرائين
  ليپو پروتيين هاي کم چگال (LDL) به عنوان کلسترول بد شناخته مي شوند و دليلش هم اين است که به راحتي به ديواره هاي رگ هاي خوني مي چسبند و سبب انسداد شرائين مي شوند .
  اين امر به نوبه خود باعث افزايش ريسک ابتلا به بيماري قلبي - عروقي و سکته نيز مي شود . تحقيقاتي که بر روي کلسترول LDL انجام شده اند , اثبات کرده اند که عمل اکسيداسيون نيز به نوبه خود يکي از عوامل کليدي در ايجاد تصلب شرائين است .
  به نظر مي رسد که چربي هاي اشباع نشده قابليت اکسيداسيون کلسترول هاي LDL را تا حد بسيار زيادي کاهش مي دهند , اين امر به راحتي مي تواند خصوصيت ويژه روغن زيتون را تشريح کند.علاوه بر همه ي اين مزايا بايد گفت که روغن زيتون فوق خالص حاوي حدود 40 فيتو کميکال ضد اکسنده نيز مي باشد . همانطور که قبلا نيز به آن اشاره کرديم , آنتي اکسيدان ها مي توانند , ميزان کلسترول LDL را کاهش داده و از اکسيد شدن آن جلوگيري بعمل آوردند. در حقيقت نقش اين فيتو کميکال ها در حفظ سلامت افراد از اهميت بسيار بالايي برخوردار مي باشد.

  چربي خون
  زماني که يک غذاي پرچرب خورده مي شود 6 , تا 12 ساعت طول مي کشد که کبد آنها را به ترکيباتي نظير LDL و يا HDL ليپوپروتئين هاي پر چگال تبديل کند و ترکيبات آنرا از خون پاک کند. تحقيقات نشان مي دهند که اين 6 تا 12 ساعت در تضمين سلامت افراد از اهميت بسيار بالائي برخوردار است .
  چربي هاي اشباع نشده , مانند روغن زيتون خيلي سريع تر و آسان تر از خون پاک مي شوند . اين امر سبب مي شود که احتمال گرفتگي رگ ها افزايش پيدا کند . چربي هاي اشباع نشده همچنين باعث مي شوند که خون پس از مصرف يک غذاي چرب حالت چسبنده پيدا نکند و از ايجاد لخته هاي خطرناک نيز جلوگيري مي نمايند.

  مزاياي کاهش وزن
  در يک تحقيق دو رژيم غذايي مختلف مورد بررسي قرار گفتند . گروه اول از رژيم مديترانه اي استفاده کردند و گروه دوم از رژيمي که مصرف چربي در آن پائين بود و کربوهيدراتها بالا . نتايج حاکي از اين امربود که افراد گروه اول , چند کيلو وزن هم از قسمت بالا يي وهم از قسمت پائيني بدن خود را از دست دادند.
  افرادي که چربي هاي اضافه اغلب دور شکم و کمر آنها را ذخيره مي شود ( شکل سيب ) در مقايسه با افرادي که چربي هاي بيشتري دور باسن و ران هاي خود دارند ( گلابي شکل) ريسک بيشتري در ابتلا به بيماري هاي قلبي دارند.


  ساير مزايا
  به نظر مي رسد که روغن زيتون شامل يک سري فوائد ديگر هم مي باشد که از ميان آنها مي توان به اين موارد اشاره کوتاهي داشت, کاهش ريسک ابتلا به برخي از سرطان ها مانند , سرطان سينه , کاهش خطر ابتلا به ديابت , و نهايتا به تعويق انداختن رشد ديابت در افراديکه در حال حاضر دچار اين بيماري مي باشند.

  نکاتي که بايد به خاطر داشته باشيد
  استفاده از روغن زيتون به عنوان منبع اصلي چربي در رژيم غذايي و در کنار آن استفاده از مقادير زيادي ميوه و سبزيجات مي تواند تا حد بسيار زيادي از ابتلا به بيماري هاي قلبي و ديابت پيشگيري کند.
  استفاده از روغن زيتون در کنار يک رژيم غذايي سالم مي تواند از ميزان چربي هاي اضافي بدن به ويژه در اطراف شکم کم کند.
  روغن زيتون هاي خالص از مزايا و فوايد بيشتري نسبت به انواع مختلف روغن زيتون برخوردار مي باشد

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 792x1000 and weights 150KB.[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  5 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 8. #7


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  روغن کنجد

  کلیات گیاه شناسی:

  کنجد گیاهی است یکساله با ارتفاع حدود یک متر که قسمت انتهایی ساقه آن پوشیده از کرک است.
  برگهای آن بیضی ، باریک و نوک تیز است. گلهای آن به رنگ سفید و یا قرمز بطور تکتک در کناره برگهای قسمت انتهایی ساقه ظاهر میشود. میوه این گیاه به صورت کپسول و محتوی دانههای کوچک و مسطح و بیضوی است که دانه کنجد نامیده میشود و قسمت مورد استفاده این گیاه است.

  وطن اصلی کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده کنجد در دنیا میباشد. در ایران نیز مقداری کنجد تولید میشود که بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا میرسد.

  ترکیبات شیمیایی:

  کنجد دارای پروتئین ، ویتامینهای B,D,E,F و لسیتین میباشد. مقدار روغن آن در حدود 50% است. روغن کنجد مرکب از حدود 70% اسیدهای جرب اشباع نشده مانند لینولئیک اسید ، اولئیک اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید پالمتیک و آراشیدیک اسید میباشد.

  روغن کنجد یکی از روغنهای اشباع نشده و مفید برای بدن است و در آمریکای شمالی و کانادا به مقدار زیاد مصرف میشود و دلیل آن این است که این روغن نه فقط کلسترول بدن را بالا نمیبرد بلکه آنرا کاهش میدهد.


  طرز تهیه روغن کنجد:

  برای تهیه روغن کنجد معمولا دانهها را میشویند تا رنگ روی آن از بین برود سپس دانهها را آسیاب کرده و در آب میریزند تا پوست آن که سبک است روی آب بیاید که آنرا میگیرند. بعد دانهها را خشک کرده و در آب جوش میریزند و خمیر میکنند.

  این خمیر را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود. این روغن را روغن سرد فشار اول مینامند و از تفاله باقیمانده تحت اثر فشار و گرما روغنی بدست میآید که به نام روغن گرم یا فشار دوم معروف است که البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد.

  تفاله باقیمانده از این مرحله را معمولا برای علوفه دامها بکار میبرند. مخصوصا این تفاله از نظر داشتن مواد پروتئینی غذای خوبی برای گاوهای شیرده است. اگر میخواهید از روغن کنجد استفاده کنید دقت کنید که روغن سرد فشار اول باشد که به نام First cold pressed معروف است زیرا در اثر حرارت دادن روغن کنجد خواص خود را از دست میدهند.

  خواص داروئی:

  * برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است.
  * برای رفع قولنج کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و به مقدار نصف وزن کنجد ، مغز بادام پوست کنده را بآن اضافه کنید آنها را پودر کنید و هر روز به مقدار یک قاشق سوپخوری از آن بخورید.
  * کنجد گرفتگی صدا را از بین میبرد.
  * نرم کننده معده و روده است.
  * کره کنجد که در کانادا به نام تاهیتی معروف است، غذای خوبی برای رشد بچههاست.
  * برگ کنجد را اگر به سر بمالید باعث رشد و سیاهی موی سر میشود.
  * نرم کننده معده و رودههاست.
  * کنجد فشار خون را کاهش میدهد.
  * کنجد ضد رماتیسم است.
  * برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است.
  * دم کرده برگ کنجد اسهال خونی را برطرف میکند.
  * روغن کنجد برای رفع تنگی نفس و سرفه خشک و زخم ریه مفید است.
  * روغن کنجد سوزش ادرار را رفع میکند.
  * از روغن کنجد به جای روغن زیتون در سالاد استفاده کنید.
  # کنجد با همه خواصی که دارد برای معده ضعیف مناسب نیست زیرا ثقیلالهضم است. اینگونه اشخاص باید آنرا با عسل و سرکه بخورند.  4 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 9. #8


  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  شماره عضویت
  12705
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  130
  تشکر
  17
  تشکر شده 28 بار در 22 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض

  نکات مهم در انتخاب, نگه داری و مصرف روغن


  ● پخت و پز با روغن:
  پخت و پز در درجه حرارت بالا میتواند به روغن آسیب برساند، اسید چرب امگا۳ بالا در روغن برای سرخ کردن کمتر مناسب است و حرارت نه تنها باعث تخریب اسیدهای چرب میشود ، بلکه میتواند باعث تغییر آن به مواد مضر نیز گردد. روغنهای هیدروژنه شده اغلب برای پخت و پز استفاده میشوند زیرا این روغنها قبلاً به وسیله فرآیند شیمیایی به ترکیباتی که کمتر در اثر حرارت آسیب میبینند تغییر داده شده اند.

  روغنهایی که اشباع و تک اشباع بالایی دارند بیشتر در برابر حرارت پایدارند مانند روغن بادام زمینی و زیتون و روغنهای آسیبپذیر بهتر است در دمای اتاق مورد استفاده قرار گیرند .
  هیچگاه روغن را تا نقطه دود حرارت ندهید. زیرا این مسأله نه تنها به محتویات اسید چرب روغن آسیب میزند بلکه طعم آنها را نیز تغییر میدهد.


  ● بهترین روغنها و چربیها عبارتند از:
  کره، بادام زمینی، روغن آفتابگردان اولئیک بالا و روغن گلرنگ اولئیک بالا و روغن زیتون.
  تا جایی که ممکن است خوردن غذاهای حاوی دانه های روغن را ارج بدانید زیرا این غذاها شامل مواد مغذی حیاتی دیگری علاوه بر چربیهای انرژی زا و اسیدهای چرب میباشند.


  ● نگهداری روغن:
  اگر روغن به مقدار زیادی میخرید باید در بطریهای تیره نگهداری شوند. شیشههای شفاف یا بطریهای پلاستیکی اجازه میدهند نور نفوذ کرده و باعث اکسیداسیون اسیدهای چرب شود. اگر روغن در بطریهای شفاف عرضه شده است با پوشش تیره آن را بپوشانید. درب بطری را بعد از هر بار مصرف کاملاً ببندید چرا که تماس با هوا بر کیفیت روغن اثر میگذارد. روغن را در مقادیر کم خریداری کرده و در یک یا دو ماه استفاده کنید.
  هر چه روغن طبیعیتر باشد زودتر فاسد میشود. روغن را در جای تاریک و خنک نگهداری کنید.


  ● خواندن برچسبها
  از خریدن روغنهایی که فقط بر روی برچسب نوشته شده است روغن گیاهی خودداری کنید. یک مشتری باید به خوبی بداند از کدام روغن گیاهی در تولید محصول استفاده شده است. معمولاً بر روی برچسب انواع اسیدهای چرب روغن برای مثال چه مقدار امگا۳ (لینولتیک چه مقدار امگا (لینولئیک اسید) ارایه میشود. مشتری باید به طور صحیح بداند چه مقدار باقی مانده مواد شیمیایی را ممکن است مصرف کند.

  در مورد عبارت گمراهکننده بدون کلسترول شما باید آگاه باشید زیرا اصولاً روغنهای گیاهی فاقد کلسترول میباشند. هنگام خواندن برچسب فقط به مقدار کلسترول توجه نکنید بلکه همچنین مقدار روغنهای اشباع را چک کنید. روغن نارگیل و پالم کرنل اسیدهای چرب اشباع بالایی دارند هر چند بدون کلسترول هستند. جایگزین چربیهای اشباع در روغن ذرت، کانولا و روغن مایع مخلوط پیدا میشود.


  ● مصرف بهینه (اقتصادی):
  به خاطر داشته باشید که روغنها چربی های مایع می باشند. هر چند بهترین روغنها در حدود ۱۲۰ کالری انرژی در یک قاشق غذاخوری دارند، روغنها را بهینه مصرف کنید.
  روغن را در قاشق ریخته و سپس بر روی سالاد پخش کنید. اگر روغن را به طور مستقیم از داخل بطری نریزید روغن کمتری مصرف خواهید کرد.


  ● روغن را تا چه مدتزمانی میتوان نگهداری کرد؟
  مدتزمان ماندگاری محصولات روغنی جامد و مایع روی ظرف آنها درج شده است. اما باید توجه داشت که این مدتزمان ماندگاری به میزان زیادی به شرایط نگهداری و استفاده آنها بستگی دارد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، محصولات روغنی باید در یک مکان سرد، خشک، دور از بوهای شدید و تابش مستقیم آفتاب و نیز منابع گرمایشی (بخاری، ماشین ظرفشویی و موتور سردکنندهها) نگهداری شوند.


  ● آیا لازم است روغن در یخچال نگهداری شود؟
  پیشنهاد میشود روغنها در شرایط معمول در کابینت آشپزخانه (دمای ۱۵-۲۵ درجه سانتیگراد) نگهداری شوند. اگر در یک منطقه آب و هوایی گرم زندگی میکنید و ترجیح میدهید که روغن را در یخچال نگهداری کنید، به این موضوع توجه داشته باشید که سرما باعث میشود روغنهای جامد سفتتر شوند و روغنهای مایع نیز غلیظ تر شده و تا حدودی ابری به نظر برسند. اگر اجازه دهید که محصول به دمای محیط باز گردد ظاهر آن به حالت نرمال برخواهد گشت و نتیجه بهتری را به شما خواهد داد.


  ● چرا وقتی روغن سرخ کردنی برای سرخ کردن عمیق در ماهیتابه ریخته میشود، کف میکند؟
  همه مواد غذایی حاوی رطوبت هستند. وقتی حتی مقدار کمی رطوبت در سطح ماده غذایی وجود داشته باشد، هنگام تماس با روغن داغ کف کرده و یا کمی میجوشد. برای ایمنی هیچگاه محفظه سرخکن را بیش از یک سوم حجمش از روغن پر نکنید.
  مطمئن شوید که ماده غذایی قبل از اضافه شدن به روغن داغ تا حد امکان خشک شده باشند. این کار را میتوان با حوله، دستمال و… و یا با پوشانیدن سطح ماده غذایی با آرد انجام داد. همیشه از یک انبر یا سبد مربوط به سرخ کن برای اضافه کردن ماده غذایی به روغن استفاده کنید و این کار را با دقت انجام دهید.


  ● آیا روغنهای سرخ کردنی را میتوان چندین بار برای سرخ کردن استفاده کرد؟
  در صورتی که از روغنهای سرخ کردنی به نحو مناسبی استفاده شود، میتوان آنها را چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد. بعد از سرد شدن روغن آن را با استفاده از یک صافی یا دو لایه کاغذ حولهای ضخیم صاف کرده، در ظرف تمیز و خشک ریخته، دور آن را بپوشانید و در یخچال نگهداری کنید. کف کردن از علایم استفاده مجدد زیاد روغن میباشد، در صورت مشاهده این مسأله روغن را دور بریزید.


  ● منظور از چربی و اسیدهای چرب چیست؟
  چربیها دستهای از ترکیبات شیمیایی ساخته شده از اسیدهای چرب هستند. انرژی اضافی حاصل از مواد غذایی در بدن عموماً به صورت چربی ذخیره میشود. همچنین چربی ها برای تأمین اسیدهای چرب اساسی که برای رشد بدن لازم هستند و بدن قادر به ساخت آنها نیست، در رژیم غذایی لازم هستند.
  اسیدهای چرب به سه دسته عمده تقسیم میشوند:
  اشباع شده، یک غیراشباعی و چند غیراشباعی


  ● چربی ترانس چیست؟
  چربی ترانس که اسیدهای چرب ترانس نیز عنوان میشود یک نوع خاصی از روغن است که هنگام تبدیل روغن مایع به روغنهای جامد (مانند مارگارینهای سخت) تولید میشود.


  ● چربی ترانس در چه روغنهایی وجود دارد؟
  برخی از مارگارینها، اسنکها و مواد غذایی دیگر تهیه شده و یا سرخ شده با روغنهای نیمه هیدروژنه حاوی چربیهای ترانس هستند.


  ● نقش چربیها در رژیم غذایی چیست؟
  چربیها منبع عمده انرژی برای بدن بوده و به جذب ویتامینهایe, d, a و k کمک می کنند. هم محصولات حیوانی و هم محصولات استخراج شده گیاهی حاوی چربیها هستند و خوردن آنها در حد متعادل برای رشد مناسب، پیشرفت و حفظ سلامت لازم هستند.

  در یک ترکیب غذایی، چربی تأمینکننده طعم، ثبات و پایداری ماده غذایی بوده و حس خوبی را در فرد ایجاد


  میکند.
  ● آیا همه چربیها و روغنها یکسان هستند؟
  به طور سادهتر، چربی های غیراشباع (یک غیراشباعی و چند غیراشباعی) اگر در حد متعادل استفاده شوند، سودمند هستند. اما چربیهای اشباع و ترانسها این گونه نیستند و کلسترول را افزایش میدهند. بنابراین، توصیه میشود برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، از غذاهایی که حاوی چربیهای اشباع و ترانس پایینی هستند، استفاده شود.


  ● کلسترول چیست؟
  کلسترول یک ماده مومی شکل است که به طور طبیعی در بافتهای بدن تمام حیوانات وجود دارد. بدن انسان برای عملکرد صحیح مانند تولید ویتامین دی ، اسیدهای صفراوی برای هضم چربیها، و نیز بسیاری هورمونها، به کلسترول نیاز دارد. با توجه به توانایی همه بافت ها به ساخت مقادیر کافی کلسترول، هیچ نیاز بیولوژیکی به وجود کسترول در رژیم غذایی نمیباشد. شواهد علمی یک تمایل خطی مثبت را بین میزان کلسترول دریافتی و کلسترول نشان میدهند. روغنهای گیاهی فاقد کلسترول هستند.


  ● آیا سرخ کردن عمیق روغنهای چند غیراشباعی را به چربی اشباع شده تبدیل میکند؟
  خیر، ممکن است در طول سرخ کردن تغییرات جزئی در روغن رخ دهد و باعث کاهش مقدار چربیهای چند غیراشباعی شود. اما، حرارت دادن به تنهایی نمیتواند چربی چند غیراشباعی را اشباع کند.


  5 کاربر مقابل از jir jirak عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 10. #9

  مدیر سابق

  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  شهر وفا
  نام واقعی
  مصطفی
  شماره عضویت
  79
  میانگین پست در روز
  1.12
  علایق
  استاد معین
  شغل و حرفه
  اینترنت
  نوشته ها
  2,385
  تشکر
  1,533
  تشکر شده 1,904 بار در 1,039 ارسال
  یاد شده
  در 1 پست
  برچسب زده شده
  در 114 تاپیک
  دستاوردها:
  عضو باشگاه 10.000 امتیازی هاکاربر خونگرم


  P30Parsi

  پیش فرض

  ممنون دوست عزیز مطالب جالب و مفیدیه منتظر مطالب جدیدتر هستیم..


  4 کاربر مقابل از GALAXY عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  
  به نیستی نمی اندشیم... چون نیست...
  http://myeyes1366.blogfa.com