صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 61 به 70 از 83
 1. #1

  مدیر سابق

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  هر جا که او باشد .
  شماره عضویت
  10822
  میانگین پست در روز
  1.41
  علایق
  شعر - شجریان
  شغل و حرفه
  آزاد
  نوشته ها
  2,701
  تشکر
  8,309
  تشکر شده 9,536 بار در 5,194 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض بیماریهای قلبی و عروق

  اختلالات قلبی –عروقی،از جمله بیماریهای عروق کرونر قلب ،فشار خون بالا و سکته ی قلبی در روانشناسی تندرستی«Health Psychology»به طور وسیعی مورد مطالعه قرار گرفته اند .زیرا متغیرهای فیزیولوژیکی ،محیطی و رفتاری بسیاری وجود دارد که در تکوین ای گونه بیماریها دخالت می کند به عنوان مثال بیماری عروق کرونر قلب «CHD» اختلالی است که با روش زندگی فرد رابطه دارد و می توان بسیاری ازعامل سببی این اختلال از جمله عادات زندگی را تغییر داد و تحت کنترل در آورد بیماری های قلبی –عروقی یک مشکل عمده ی سلامتی محسوب می شود با وجود این در چند سال گذشته میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی کاهش یافته است این تغییرات تا حدی به علت توسعه ی بیماریها است و پیشرفت های تکنولوژی درمانی است اما همچنین آگاهی عمومی از رفتارهایی که عامل خطر محسوب می شوند و تلاش افراد برای اصلاح آن است از عناصر وابسته به روش زندگی که عوامل خطر آفرین برای بیماریهای قلبی می باشند نیز در این جریان موثر بوده است.


  عوامل فیزیکی خطر در بیماریهای قلبی

  مطالعات بسیاری در چند سال گذشته به وسیله ی همه ی گیر شناسان انجام شده مجموعهای از عوامل خطر ساز فیزیکی را برای بیماریهای قلبی تشخیص داده اند که شامل عوامل غیر قابل تغییر و عوامل قابل تغییر می باشد هر چه عوامل تغییر در فرد بیشتر باشد احتمال ابتلای او به بیماریهای قلبی بیشتر می باشد و افرادی را که احتمال ابتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب chdدر آنها بیشتر است را می توان با دقت نسبتا مناسبی شناسایی کرد .
  نقش روان شناسی در CHD
  روانشناسی هم در پیش بینی عوامل خطر ساز رفتاری«از جمله رژیم غذایی نامناسب ؛سیگار کشیدن ،ورزش نکردن و...»و هم در تغغیر این عوامل نقش عمده ای دارد روانشناسی هم چنین در گسترش توان بخشی بیماران نقش مهمی ایفا می کند .
  پیش بینی و تغییرعوامل خطر رفتاری
  عوامل خطر ساز اختلالات قلبی-عروقی به دو دسته ی عوامل غیرقابل تغییر وعوامل قابل تغییر «عوامل خطر ساز رفتاری»تقسیم می شود در اینجا روانشناسی بیشتر روی عوامل قابل تغییر اثر می گذارد و سعی می کند این عوامل را در افراد شناسایی کند و آنها را تعییر دهد. همانطور که اشاره شد عوامل خطر ساز رفتاری شامل چاقی ،سیگار کشیدن ،بی تحرکی می باشد عوامل خطر ساز دیگری هم در این زمینه در گیر هستند از جمله «الگوی رفتار تیپ A»و«استرس» .
  الگوی رفتاری تیپ A
  مفهوم شخصیت مستعد ابتلا به بیماری عروق کرونر،یعنی مجموعه ای از عواطف رفتارها و اسناد های شخصیتی افراد ی که احتمال بروز بیماری عروق کرونر در آنها وجود دارد،موضوعی است که سابقه ی آن به یک قرن قبل می رسد مثلا«سر ویلیام اسلر » (1892) که یک پزشک بوده است ،یک بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونر
  را«فردی جدی،عصبی،قوی هیکل وخشن و تند و جاه طلب که موتوراو با حداکثر سرعت کار می کند »توصیف می کند.
  در قرن بیستم،برخی روانشناسان توجه خود را روی صفت پرخاشگری که در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب دیده می شد ،متمرکز کردند با این حال در خلال دهه 1950،دو متخصص بیماریهای قلبی به نام های «روز نمن» و«فرید من» 1959«الگوی رفتاری تیپA "را توصیف و یک روش معتبر برای سنجش آن ابداع کردند .آنها با استفاده از مصاحبه ساخت دار ((Structared Interview افراد را به چهار سنخ شخصیتی تیپ A1 ،تیپA2،تیپBو تیپXطبقه بندی کردند .
  تیپA1
  شامل تجلی کلی حالات قدرت و زور ،عصبانیت و گوش به زنگ بودن،اطمینان و سخن گفتن بلند،سریع و محکم است .از جمله ویژگیهای دیگر این افراد سرعت گرفتن گفتار در جملات طولانی ، قطع مکرر صحبت ، سخن گفتن ناگهانی،حالات خصومت ، بی قراری و استفاده از پاسخهای ناگهانی تک واژه ای نظیر «هرگز »یا «مطلقا»نیز هست .
  تیپA2
  افراد تیپA2در حدA1افراطی نیستند.بنابراینیک فرد تیپA2 ممکن است عجول باشد ولی برقراری مفرط ندارد، سخن گفتن ناگهانی،قطع سخن، سرعت در سخن گویی گاه گاهی در او مشاهده شده و بالاخره ویژگیهای پرخاشگرانه تیپA1را کمتر از خود نشان می دهند .
  تیپB
  افراد تیپBشباهت بسیار اندکی از هر یک از این ویژگیها داشته و به طور کلی فاقد آنها هستند؛ آنها آرام اند ،کمتر حرف دیگران را قطع می کنند ،و پاسخ پرخاشگرانه از خود نشان نمی دهند.
  تیپ1
  فردی است که تقریبا نسبتهای مساوی از ویژگیهای شخصیتی الگوهای تیپAوB را داراست این الگوی دفتاری فقط در 10% جمعیت دیده می شود .

  در سالهای 1960و1970 مطالعات متعددی ارتباط رفتارتیپA را با بیماری های قلبی وعروقی مورد بررسی قرار دادند نتایج این گونه مطالعات همه گیر شناسی تقریبا مشابه بوده و همبستگی مثبتی را بین الگوی رفتار تیپA و خطCHD در زنان و مردان که مستقل از اثرات عوامل خطر ساز نظیر مصرف سیگار و پرفشاری بود ولیبا انها قابل استفاده است نشان داد با وجود این در چند سال اخیر چندین مطالعه ی عمده در پیداکردن ارتباط رفتار تیپAوCHDنا موفق بوده اند.بنابراین مطالعات اخیر نتوانست پیوند بین تیپAوCHDرا نشان دهد با این حال به نظر می رسد که برخی از مولفه های رفتار تیپ A به خصوص ویژگیهای خصومت و سخن گفتن شدید حتی در مطالعات که رفتار کلی یا عمومی تیپ A ارتباط به بیماریهای عروق کرونر نداشته است با بیماریهای کرونر همبستگی دارد.


  4 کاربر مقابل از Arash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  
  دوستت دارم حتي اگر نباشم

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

 3. #61

  كاربر اخراجي

  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  محل سکونت
  ایران
  شماره عضویت
  21898
  میانگین پست در روز
  1.01
  علایق
  شنا.کامپیوتر
  شغل و حرفه
  شیمی.کاپیوتر.شنا
  نوشته ها
  1,745
  تشکر
  303
  تشکر شده 986 بار در 564 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  دستاوردها:
  کاربر خونگرمعضو باشگاه 10.000 امتیازی ها


  P30Parsi

  پیش فرض

  ایست قلبی و مرگ ناگهانی
  ایست قلبی عبارت‌ است‌ از توقف ناگهانی کارکرد پمپ قلبی که ممکن است با مداخله فوری برگشت‌پذیر باشد، ولی در غیر اینصورت موجب مرگ یا آسیب‌ دایمی‌ مغز می‌شود. مرگ قلبی ناگهانی نتیجه مستقیم ایست قلبی است که در صورت درمان سریع قابل برگشت می‌باشد. مرگ ناگهانی به وقوع مرگ در عرض یک ساعت و یا کمتر از شروع بیماری انتهایی اطلاق می‌‌‌‌‌‌شود. بروز این‌ حالت‌ تا سن‌ 45 سالگی‌ در زنان‌ ‌بیش‌ از مردان است‌، اما پس‌ از آن‌ در مردان بیشتر است‌.


  مقدمه
  مرگ ناگهانی قلبی عبارت است از مرگ طبیعی ناشی از علل قلبی در فردی که ممکن است بیماری شناخته شده قلبی داشته باشد. اما زمان و نحوه مرگ در او غیر منتظره باشد، بطوری که ظرف یکساعت از شروع علائم حاد، هوشیاری وی بطور ناگهانی از بین برود. نمونه ساده آن این است که بیماری سکته قلبی می‌کند ولی کار او به بیمارستان و Cuu نمی کشد. در همان میانه راه قلب وی کاملاً از کار می افتد و ظرف چند دقیقه مرگ کامل عارض می‌گردد.

  ممکن است بسیاری چنین مرگی را به دلیل سادگی و سرعت آن بپسندند و از خدا بخواهند مرگی ساده و ناگهانی برایشان مقدر کند. اما در پزشکی , مقابله با بیماری و مرگ یک اصل است و به همین دلیل راه‌هایی برای نجات بیماران دچار ایست قلبی در نظر گرفته شده است.

  علائم مقدماتی
  ممکن است روزها ، هفته‌ها یا ماهها قبل از مرگ ناگهانی قلبی ، آنژین قلبی رو به افزایش ، درد قلبی ، تنگی نفس ، طپش قلب ، خستگی زودرس و سایر علائم غیر اختصاصی وجود داشته باشند.


  شروع ایست قلبی ممکن است با علائم تیپیک یک واقعه حاد قلبی، همچون آنژین طول کشیده یا درد آغاز سکته قلبی ، تنگی نفس ، شروع ناگهانی طپش قلب یا گیجی مشخص شود.
  با این حال در بسیاری از بیماران شروع ایست قلبی ، ناگهانی و بدون علائم هشدار دهنده است.
  از بین رفتن کامل هوشیاری جزء لاینفک ایست قلبی است.
  تابلوی چنین مرگی در بیشتر موارد به این صورت است که فرد به طور ناگهان یا متعاقب درد یا تپش قلب یا تنگی نفس ، هوشیاری خود را از دست می‌دهد. قلبش بعد از بی‌نظمی‌های خاصی (که به آن تپش بطنی و لرزش بطنی می‌گویند)، دچار ایست کامل می‌شود و بعد از چند دقیقه مغز و سایر اندامهای حیاتی از کار می‌افتند.

  بنابراین بعد از منگی‌ کوتاه‌مدت‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ غش‌ کردن‌ ، بیمار‌ بیهوش می‌شود ، نبض‌ لمس‌ نمی‌شود، تنفس‌ نیز معمولاً متوقف‌ می‌شود. پوست‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ ـ سفید در می‌آید. مردمکها نیز گشاد می‌شوند. غش‌ کردن‌ ساده‌ در نگاه‌ اول‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ ایست‌ قلبی‌ به‌ نظر آید، اما در غش‌ کردن‌ ساده‌، نبض وجود دارد و تنفس‌ قطع‌ نمی‌شود.

  علل
  بیماریهای قلبی شایعترین علت مرگ ناگهانی طبیعی را تشکیل می‌دهند. عوامل ارثی در خطر ابتلاء به مرگ ناگهانی (اما عمدتا بصورت غیر اختصاصی) نقش دارند. آنها توجیهی برای استعداد ارثی ابتلاء به بیماری کرونری قلبی را بیان می‌نمایند.

  علل قلبی
  بیماری آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌ قلب‌) کرونری شایعترین اختلال ساختمانی همراه با مرگ ناگهانی قلبی است. بیماریهای عروق کرونری قلب ، سکته قلبی ، کاردیومیوپاتی قلب (بیماری عضله قلب) بیماریهای التهابی قلب ، بیماریهای دریچه‌ای قلب و بیماریهای مربوط به سیستم انتقالی قلب و نامنظمی‌های‌ ضربان‌ قلب می‌توانند باعث ایست قلبی و مرگ ناگهانی قلب شوند.

  ایسکمی یا خونرسانی ناکافی قلب ، نارسایی قلب ، شوک ، اختلالات الکترولیتی نظیر هیپوکالمی(کمبود پتاسیم) اسیدوز و فقدان‌ اکسیژن ، اثرات داروهای آریتمی‌زا ، سم‌های قلبی مانند کوکائین و مواد مخدر تزریقی‌ ، مسمومیت با دیگوکسین (حتی‌ افزایش‌ خفیف‌ غلظت‌ این‌ داروی‌ قوی‌ در خون‌ می‌تواند ریتم‌ قلب‌ را دچار اختلال‌ کند.) ، تداخلهای دارویی (مثلا داروهای دیورتیک‌ (ادرارآورها) می‌توانند باعث‌ کاهش‌ پتاسیم‌ خون شوند.)و اختلال عملکرد پیس (باطری) قلبی نیز از عوامل موثر در عملکرد قلب و در نتیجه ایست قلب و مرگ ناگهانی هستند.
  ازبین رفتن غیر منتظره گردش خون را می‌توان به دو گروه وقایع ناشی از آریتمی و نارسایی گردش خون تقسیم نمود.

  علل غیر قلبی مرگ ناگهانی
  آمبولی ریه ، آسم ، پارگی آئورت ، سکته مغزی و آنافیلاکسی یا شوک حساسیتی از علل غیر قلبی مرگ ناگهانی می‌باشند.

  عاقبت یا پیش‌آگهی ایست قلبی
  گرچه بهبود خودبخود ندرتا رخ می‌دهد، اما اگر مداخله فعال احیاء قلبی و ریوی سریعا انجام نگیرد، ایست قلبی معمولا در عرض چند دقیقه منجر به مرگ می‌شود. تعداد کمی از بیمارانی که هیچگونه اقدامات احیاء در اولین 8 دقیقه بعد از شروع واقعه برای آنها انجام نمی‌گیرد، زنده می‌مانند.

  توانایی احیاء بیمار ایست قلبی به زمان شروع اقدامات احیاء ، شرایط محلی که واقعه در آن رخ داده است ، مکانیسم ایجاد ایست قلبی (از قبیل طپش یا تاکیکاردی بطنی ، فیبریلاسیون یا لرزش بطنی ، آسیستول و ...) و وضعیت بالینی بیمار قبل از ایست قلبی بستگی دارد.

  اقدامات درمانی
  پاسخ اولیه
  مشاهده حرکات تنفسی ، رنگ پوست و وجود یا فقدان نبض سرخرگهای کاروتید یا رانی بلافاصله مشخص می‌کند که آیا ایست قلبی رخ داده یا نه؟ دومین کار در طی پاسخ اولیه تمیز کردن راه هوایی است.

  اقدامات کمکی پایه یا همان احیاء
  مراحل اصلی احیاء قلبی و ریوی عبارتند از:

  -مطمئن شوید راه هوایی باز است. اگر بیمار استریدور تنفسی (صدای خرخر) دارد همراه با وجود نبض ، خفگی با جسم خارجی یا غذا را مد نظر داشته باشید و با مانور هایملیخ آن را بیرون بیاورید.
  -فورا تنفس دهان به دهان را آغاز کنید.
  -نبض کاروتید را لمس کنید و اگر لمس نشد، ماساژ قلبی را شروع نمایید. ماساژ قلبی باید 100 - 80 تا در دقیقه باشد.
  -عملیات‌ احیا را تا زمان‌ رسیدن‌ کمک‌ ادامه‌ دهید.

  اقدامات کمکی پیشرفته
  مقصود از اقدامات کمکی پیشرفته ، برقراری تهویه کافی با استفاده از لوله گذاری داخل نای و تنفس با دستگاه ، دادن شوک الکتریکی قلبی یا گذاشتن پیس میکر (باطری) قلبی و ایجاد یک مسیر داخل وریدی برای تزریق دارو و ... است.

  پیشگیری
  پیشگیری اولی از ایست قلبی به توانایی شناسایی بیماران در معرض خطر مرگ ناگهانی قلبی بستگی دارد. مهمترین عوامل خطر بیماری کرونری قلبی عبارتند از: سن ، افزایش فشار خون ، مصرف سیگار ، افزایش سطح کلسترول خون ، چاقی ، بزرگی بطن چپ قلب و اختلالات غیر اختصاصی نوار قلب.
  اگر مشکل‌ قلبی‌ دارید، یا در خطر بروز مشکل‌ قلبی‌ هستید، یک‌ گردن‌آویز یا دست‌بند مخصوص‌ همراه‌ داشته‌ باشید تا در مواقع‌ اورژانس‌ بتوان‌ به‌ سرعت‌ به‌ مشکل‌ شما پی‌ برد.  5 کاربر مقابل از nimaii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 4. #62

  كاربر اخراجي

  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  محل سکونت
  ایران
  شماره عضویت
  21898
  میانگین پست در روز
  1.01
  علایق
  شنا.کامپیوتر
  شغل و حرفه
  شیمی.کاپیوتر.شنا
  نوشته ها
  1,745
  تشکر
  303
  تشکر شده 986 بار در 564 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  دستاوردها:
  کاربر خونگرمعضو باشگاه 10.000 امتیازی ها


  P30Parsi

  پیش فرض

  غش قلبی یا سنکوپ
  غش یا سنکوپ یعنی فرد به طور موقت و ناگهانی بیهوش بشود, بیفتدو معمولاً در کمتر از 30 ثانیه دوباره بهوش بیاید. شاید همگی تا به حال شاهد یک صحنه غش بوده‌اید. شنیدن ناگهانی اخبار خوب یا بد , افت ناگهانی فشار خون یا قند خون و مسائل دیگر همگی باعث می‌شوند جریان خون مغز کاهش پیدا بکند و فرد به طور موقت غش بکند. در میان علل مختلفی که برای غش ذکر شده , علل قلبی نیز از جمله علل مهم و قابل بررسی غش می‌باشند که به چند مورد آن اشاره می‌شود.

  شاید یکی از مهمترین دلایل غش قلبی آریتمی های مختلف قلبی باشند که باعث می‌شود جریان خون به طور موثر برقرار نشود و خون کافی به مغز نرسد . از میان این آریتمی‌ها کند شدن و تند شدن شدید ضربان قلب را باید نام برد , به گونها‌ی که اگر ضربان قلب به کمتر از 35 و بیشتر از 180 ضربان در دقیقه برسد , فرد سنکوپ می‌کند. بلوکهای قلبی و آریتمی‌های مختلف دیگر که ذکر نام آنها در این کتاب ضرورتی ندارد نیز ممکن است باعث کاهش برون ده قلبی و متعاقب آن , سنکوپ گردند. سکته های شدید قلبی و تنگی دریچه آئورت نیز می‌تواند با مکانیسمهای خاص خود باعث غش قلبی شوند . البته باید در نظر داشت که شل شدن ناگهانی عروق بدن در اثر محرکهای داخلی یا خارجی مهمترین و شایعترین علت غش می‌باشد که این مورد در ابتدای امر باید مورد بررسی قرار گیرد.

  در هر صورت اگر شک به قلبی بودن علت غش برود باید فرد توسط متخصص قلب و عروق بررسی شده و حداقل یک نوار قلبی از او به گرفته شود تا در صورت وجود آریتمی‌های درمان مناسب صورت گیرد. البته در تمام کسانی که غش می‌کنند باید یکسری اقدامات اولیه نیز صورت گیرد که به طور خلاصه به آنها اشاره می‌شود:


  باید بیمار در وضعیت درازکش قرار گیرد و پاهایش بالاتر از سرش قرار گیرد تا جریان خون برقرار شود.
  می‌توان کمی آب نیز به صورت بیمار پاشید یا محرکی دردناک به او وارد کرد تا عروق به اصطلاح وارفته بار دیگر منقبض شوند.
  سر بیمار باید به یک سمت منحرف بشود تا زبان او جلوی راه تنفسی را نگیرد.
  مایعات به بیمار داده نشود تا در حالتی که بیمار بیهوش نیست , مایع وارد ریه‌های او نگردد  5 کاربر مقابل از nimaii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 5. #63

  كاربر اخراجي

  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  محل سکونت
  ایران
  شماره عضویت
  21898
  میانگین پست در روز
  1.01
  علایق
  شنا.کامپیوتر
  شغل و حرفه
  شیمی.کاپیوتر.شنا
  نوشته ها
  1,745
  تشکر
  303
  تشکر شده 986 بار در 564 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  دستاوردها:
  کاربر خونگرمعضو باشگاه 10.000 امتیازی ها


  P30Parsi

  پیش فرض

  آندوکاردیت
  شرح بیماری

  آندوکاردیت‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت غیر مسری‌ که‌ عضله‌ قلب‌، دریچه‌های‌ قلب‌، و آندوکاردیوم (پوشش‌ داخلی‌ حفرات‌ یا دریچه‌های‌ قلب‌) را درگیر می‌سازد.


  علایم‌ شایع‌


  علایم‌ زودهنگام‌:
  خستگی‌ و ضعف‌
  تب‌، لرز و تعریق‌ زیاد، خصوصاً در شب‌
  کاهش‌ وزن‌
  دردهای‌ مبهم‌
  وجود صدای‌ غیر طبیعی‌ در قلب‌ علایم‌ دیر هنگام‌:
  لرز شدید و تب‌ بالا
  تنگی‌ نفس‌ در هنگام‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
  تورم‌ پاها و شکم‌
  تند یا نامنظم‌ شدن‌ ضربان‌ قلب‌


  علل‌

  باکتری ها یا قارچ‌هایی‌ که‌ وارد خون‌ می‌شوند و دریچه‌ها و پوشش‌ داخلی‌ قلب را در کسانی‌ که‌ قبلاً آسیب‌ قلبی‌ (به‌ قسمت‌ عوامل‌ خطر در زیر مراجعه‌ کنید) داشته‌اند عفونی‌ می‌کنند. باکتری‌ها یا قارچ‌ها به‌ دریچه‌ها، عضله‌، و پوشش‌ داخلی‌ قلب‌ آسیب‌ وارد می‌آورند یا آسیبی‌ که‌ از قبل‌ وجود داشته‌ است‌ را تشدید می‌کنند.


  عوامل تشدید کننده بیماری


  تب رماتیسمی
  بیماری‌ مادرزادی‌ قلب‌
  پس‌ از وارد آمدن‌ آسیب‌ به‌ دریچه‌های‌ قلب‌، خطر آندوکاردیت‌ در اثر عوامل‌ زیر بیشتر می‌شود:
  حاملگی‌
  تزریق‌ مواد آلوده‌ به‌ داخل‌ جریان‌ خون‌، مثلاً همراه‌ با تزریق‌ وریدی‌ مواد مخدر
  سوء در مصرف‌ الکل
  استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌
  وجود دریچه‌ مصنوعی‌ در قلب‌


  پیشگیری‌

  اگر دریچه‌ قلبتان‌ آسیب‌ دیده‌ است‌ یا صدای‌ غیر طبیعی‌ در قلب‌ شما شنیده‌ می‌شود:

  پیش‌ از انجام‌ هر گونه‌ اقدام‌ پزشکی‌ که‌ امکان‌ ورود باکتری‌ها به‌ خون‌ در طی‌ آن‌ وجود دارد به‌ پزشک‌ یا دندانپزشک‌ اطلاع‌ دهید و آنتی بیوتیک مناسب‌ جهت‌ پیشگیری‌ از بروز آندوکاردیت‌ دریافت‌ کنید.
  این‌ مسأله‌ به‌ خصوص‌ باید قبل‌ از کارهای‌ دندانپزشکی‌، زایمان‌، و جراحی‌ در دستگاه‌ ادراری‌ یا گوارش‌ مدنظر قرار گیرد.
  هیچگاه‌ الکل ننوشید.
  قبل‌ از حامله‌ شدن‌، با پزشک‌ خود مشورت‌ کنید.
  مواد مخدر تزریقی‌ مصرف‌ نکنید.


  عواقب‌ مورد انتظار

  معمولاً با تشخیص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ قابل‌ معالجه‌ است‌، امابهبود ممکن‌ است‌ هفته‌ها طول‌ بکشد. اگر درمان‌ به‌ تأخیر افتد، عملکرد قلب کاهش‌ یافته‌ و نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ و مرگ‌ رخ‌ خواهد داد.


  عوارض‌ احتمالی‌

  تشکیل‌ لخته‌های‌ خونی‌ که‌ ممکن‌ است‌ به‌ مغز، کلیه ها، یا احشای‌ شکمی‌ بروند و باعث‌ بروز عفونت‌، آبسه، یا سکته مغزی شوند. اختلالات‌ ریتم‌ قلب‌ (شایعترین‌ آن‌ فیبریلاسیون دهلیزی است‌)


  درمان‌


  اصول‌ کلی‌

  اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ عبارت‌ باشند از: شمارش‌ سلول های‌ خون و کشت‌ خون‌، نوار قلب‌، عکس‌برداری‌ از قلب و ریه ها با اشعه ایکس، و اکوکاردیوگرام

  هدف‌ درمان‌، ریشه‌کنی‌ میکروب‌ها با دارو، و فراهم‌ آوردن‌ مراقبت‌های‌ حمایتی‌ برای‌ رفع‌ علایم‌ است‌.
  بستری‌ شدن‌ در بیمارستان‌ در مرحله‌ حاد بیماری‌. زمانی‌ که‌ وضعیت‌ بیمار با ثبات‌ شد، بعضی‌ از بیماران‌ را می‌توان‌ از بیمارستان‌ ترخیص‌ کرد و ادامه‌ مراقبت‌ از آنها را در منزل‌ پی‌ گرفت‌.
  جراحی‌ برای‌ تعویض‌ دریچه‌ عفونی‌ شده‌ در بعضی‌ از بیماران‌
  اگر دریچه‌ قلبتان‌ آسیب‌ دیده‌ است‌، قبل‌ از هر اقدام‌ پزشکی‌، مشکل‌ خود را به‌ پزشک‌ یا دندانپزشک‌ اطلاع‌ دهید. در برخی‌ از موقعیت‌ها، نیاز به‌ استفاده‌ از آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ پیشگیری‌ از آندوکاردیت‌ وجود خواهد داشت‌.
  پس‌ از رهایی‌ از آندوکاریت‌، مرتب‌ زیر نظر پزشک‌ باشید تا از عود بیماری‌ پیشگیری‌ شود.
  همیشه‌ دست‌بند یا گردن‌آویز مخصوص‌ که‌ نشان‌ دهنده‌ مشکل‌ پزشکی‌ شما باشد همراه‌ داشته‌ باشید. در کیف‌ پول‌ خود روی‌ یک‌ کارت‌ فهرست‌ آنتی بیوتیک های‌ مورد نیاز برای‌ مصرف‌ پیش‌ از کارهای‌ دندانپزشکی‌ و پزشکی‌ را یادداشت‌ کنید.


  داروها

  مصرف‌ آنتی بیوتیک به‌ مدت‌ چندین‌ هفته‌ برای‌ مبارزه‌ با عفونت. غالباً آنتی‌بیوتیک‌ به‌ صورت‌ تزریقی‌ مصرف‌ می‌شود.


  فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری


  تا زمان‌ بهبودی‌ کامل‌ در رختخواب‌ استراحت‌ کنید. زمانی‌ که‌ در رختخواب‌ استراحت‌ می‌کنید، پاهای‌ خود را مرتب‌ خم‌ و راست‌ کنید تا از تشکیل‌ لخته‌ در سیاهرگ‌های‌ عمقی‌ پا پیشگیری‌ شود.
  فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ خود را در صورتی‌ که‌ وضعیت‌ جسمی‌تان‌ اجازه‌ دهد از سر بگیرید.


  رژیم‌ غذایی‌

  رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.


  درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟


  اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده تان‌ علایم‌ آندوکاردیت‌ را دارید.
  اگر یکی‌ از موارد زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ یا پس‌ از آن‌ رخ‌ دهد:
  افزایش‌ وزن‌ بدن‌ بدون‌ اینکه‌ رژیم‌ غذایی‌ تغییر کرده‌ باشد.
  وجود خون‌ در ادرار
  تنگی‌ نفس‌ یا درد قفسه‌ سینه‌
  ضعف‌ یا فلج‌ ناگهانی‌ در عضلات‌ صورت‌، تنه‌، یا اندام‌ها

  5 کاربر مقابل از nimaii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 6. #64

  كاربر اخراجي

  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  محل سکونت
  ایران
  شماره عضویت
  21898
  میانگین پست در روز
  1.01
  علایق
  شنا.کامپیوتر
  شغل و حرفه
  شیمی.کاپیوتر.شنا
  نوشته ها
  1,745
  تشکر
  303
  تشکر شده 986 بار در 564 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  دستاوردها:
  کاربر خونگرمعضو باشگاه 10.000 امتیازی ها


  P30Parsi

  پیش فرض

  آترواسکلروز
  شرح بیماری
  آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین) عبارت‌ است‌ از یک‌ گونه‌ بسیار شایع‌ از تصلب‌ شرایین‌ که‌ طی‌ آن‌ رسوباتی‌ به‌ نام‌ پلاک‌ در دیواره‌ رگ‌هایی‌ که‌ خون‌ حاوی‌ اکسیژن‌ و سایر موادمغذی‌ را از قلب‌ به‌ سایر بخش‌های‌ بدن‌ می‌برند، تشکیل‌ می‌شوند.
  آترواسکلروز می‌تواند باعث‌ آسیب‌ کلیوی‌، کاهش‌ خونرسانی‌ به‌ مغز و اندام‌ها، و بیماری‌ رگ‌های‌ قلبی‌ شود.
  آترواسکلروز یکی‌ از علل‌ عمده‌ سکته‌ مغزی‌ و قلبی‌ است‌. شروع‌ آن‌ می‌تواند در سی‌ و چند سالگی‌ باشد. شیوع‌ آن‌ تا سن‌ 45 سالگی‌ در مردان‌ بیشتر است‌. اما پس‌ از یائسگی‌، شیوع‌ آن‌ در زنان‌ افزایش‌ می‌یابد.


  علایم‌ شایع‌
  تا زمانی‌ که‌ آترواسکلروز به‌ مراحل‌ پیشرفته‌ نرسیده‌ باشد، اغلب‌ بدون‌ علامت‌ است‌. بروز علایم‌ بستگی‌ به‌ این‌ دارد که‌ خونرسانی‌ کدام‌ قسمت‌ بدن‌ کم‌ شده‌، و شدت‌ و گسترش‌ بیماری‌ در چه‌ حد است‌.
  گرفتگی‌ عضله‌، وقتی‌ که‌ رگ‌های‌ پا درگیر شده‌ باشد.
  آنژین‌ صدری‌ یا حمله‌ قلبی‌، وقتی‌ رگ‌های‌ قلبی‌ درگیر شده‌ باشند.
  سکته‌ مغزی‌، یا کاهش‌ ناگهانی‌ و موقت‌ خونرسانی‌ به‌ مغز اما بدون‌ بروز سکته‌، در صورتی‌ که‌ رگ‌هایی‌ که‌ به‌ گردن‌ و سپس‌ مغز می‌روند درگیر شده‌ باشند.


  علل‌
  تکه‌های‌ بافت‌ چربی‌دار، که‌ حاوی‌ لیپوپروتئین‌ کم‌چگال‌ (همان‌ کلسترول‌ بد) هستند و به‌ دیواره‌ سرخرگ‌ آسیب‌ می‌رسانند، اغلب‌ در محل‌ اتصال‌ و انشعاب‌ سرخرگ‌ها رسوب‌ می‌کنند. *تشکیل‌ این‌ رسوبات‌ شاید حتی‌ در اوایل‌ جوانی‌ آغاز شود. بافت‌ پوشاننده‌ دیواره‌ داخلی‌ سرخرگ‌ در این‌ نقاط‌ اتصال‌ و انشعاب‌، مواد چربی‌ موجود در خون‌ را به‌ دام‌ می‌افکند. با تجمع‌ مواد چربی‌، انعطاف‌پذیری‌ سرخرگ‌ کم‌ و فضای‌ داخلی‌ آن‌ تنگ‌تر می‌شود. در نتیجه‌ جریان‌ خون‌ مشکل‌ پیدا می‌کند. از طرفی‌ این‌ رسوبات‌ ممکن‌ است‌ شکاف‌ بردارند یا پاره‌ شوند و روی‌ آنها لخته‌ خونی‌ تشکیل‌ شود که‌ در نتیجه‌، رگ‌ مسدود می‌شود.


  عوامل تشدید کننده بیماری
  فشارخون‌ بالا
  کلسترول‌ بالا (بالا بودن‌ غلظت‌ لیپوپروتئین‌ کم‌ چگال‌ کلسترول‌ بد و پایین‌ بودن‌ غلظت‌ *لیپوپروتئین‌ پرچگال‌ (کلسترول‌ خوب‌).
  سن‌ بالای‌ 60 سال‌
  جنس‌ مذکر
  استرس‌
  دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند)
  چاقی‌؛ کم‌تحرکی‌
  سیگارکشیدن‌
  تغذیه‌ نامناسب‌ (خوردن‌ چربی‌ و کلسترول‌ به‌ مقدار زیاد)
  سابقه‌ خانوادگی‌ آترواسکلروز


  پیشگیری‌
  ترک‌ سیگار
  توصیه‌هایی‌ که‌ در قسمت‌ رژیم‌ غذایی‌ آمده‌ است‌ را رعایت‌ کنید. کودکان‌ و نوجوانانی‌ که‌ والدین‌ آنها دچار آترواسکلروز هستند نیز از رژیم‌ کم‌ چربی‌ سود خواهند برد.
  به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید.
  حتی‌المقدور استرس‌ را کاهش‌ دهید و به‌ سطح‌ قابل‌ کنترل‌ برسانید.
  اگر دیابت‌ یا فشارخون‌ بالا دارید، برنامه‌ درمانی‌ مربوطه‌ را به‌ دقت‌ رعایت‌ کنید.


  عواقب‌ مورد انتظار
  این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر علاج‌ناپذیر است‌. اما به‌ تازگی‌ گزارشات‌ زیادی‌ رسیده‌ مبنی‌ بر این‌ که‌ درمان‌ مجدانة‌ عوامل‌ خطر این‌ بیماری‌ می‌تواند تا حدی‌ انسداد را کاهش‌ دهد. بدون‌ درمان‌، عوارضی‌ پدید خواهند آمد که‌ نهایتاً به‌ مرگ‌ منتهی‌ خواهند شد.
  تحقیقات‌ در زمینه‌ علل‌ و روش‌های‌ درمانی‌ این‌ بیماری‌ ادامه‌ دارند.


  عوارض‌ احتمالی‌
  سکته‌ قلبی‌
  سکته‌ مغزی‌
  آنژین‌ صدری‌
  بیماری‌ کلیوی‌
  نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌
  مرگ‌ ناگهانی‌


  درمان‌


  اصول‌ کلی‌
  آزمایشات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشد: نوار قلب‌، آزمون‌ ورزش‌، آزمایش‌ خون‌ از نظر کلسترول‌ کلی‌، خوب‌ و بد، قندخون‌، و نیز عکس‌برداری‌ از قفسه‌ سینه‌ و عروق‌
  ترک‌ سیگار
  برای‌ بعضی‌ از بیماران‌ که‌ خطر در مورد آنها زیاد است‌، جراحی‌ انجام‌ می‌شود: بازکردن‌ رگ‌ با بادکنک‌های‌ مخصوص‌ در مورد رگ‌های‌ تنگ‌ شده‌؛ و سایر روش‌های‌ جراحی‌ مانند تعویض‌ رگ‌ بیمار با سیاهرگ‌ یا رگ‌های‌ مصنوعی‌.


  داروها
  به‌ دلیل‌ اینکه‌ کار از کار گذشته‌ و آسیب‌ قبلاً وارد شده‌ است‌، هیچ‌ داروی‌ رضایت‌بخشی‌ برای‌ درمان‌ آترواسکلروز وجود ندارد.
  در تحقیقات‌ اخیر مشخص‌ شده‌ است‌ که‌ پایین‌ آوردن‌ سطح‌ کلسترول‌ در کسانی‌ که‌ کلسترول‌ خونشان‌ بالا است‌، می‌تواند طول‌ عمر را افزایش‌ دهد. اگر شما علایم‌ یک‌ اختلال‌ ناشی‌ از آترواسکلروز را دارید، و رژیم‌ غذایی‌ و ورزش‌ در کاهش‌ کلسترول‌ مؤثر واقع‌ نشده‌ باشند، شاید برای‌ شما داروهای‌ ضدچربی‌ تجویز شود.
  برای‌ درمان‌ مشکلات‌ همراه‌ آترواسکلروز (مثلاً فشار خون‌ بالا، یا بی‌نظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌) ممکن‌ است‌ تجویز داروهای‌ دیگر ضروری‌ باشد.
  در برخی‌ تحقیقات‌ مشخص‌ شده‌ است‌ که‌ آسپیرین‌ و ویتامین‌ ـ ای‌ ممکن‌ است‌ خطر سکته‌ قلبی‌ را کاهش‌ دهند. با پزشک‌ خود در مورد اینکه‌ آیا تجویز آنها برای‌ شما لازم‌ است‌ یا خیر مشورت‌ کنید.


  فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
  معمولاً محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. البته‌ میزان‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بستگی‌ به‌ وضعیت‌ عمومی‌ سلامت‌ و وجود بیماری‌های‌ دیگر دارد.


  رژیم‌ غذایی‌
  رژیم‌ غذایی‌ باید کم‌ چرب‌، کم‌ نمک‌ و پرفیبر باشد. مصرف‌ غلات‌، میوه‌ها و سبزیجات‌ تازه‌ را افزایش‌ دهید.


  درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
  اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ عوامل‌ خطر بروز آترواسکلروز هستید و تمایل‌ دارید از این‌ بیماری‌ پیشگیری‌ کنید.  5 کاربر مقابل از nimaii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 7. #65

  كاربر اخراجي

  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  محل سکونت
  ایران
  شماره عضویت
  21898
  میانگین پست در روز
  1.01
  علایق
  شنا.کامپیوتر
  شغل و حرفه
  شیمی.کاپیوتر.شنا
  نوشته ها
  1,745
  تشکر
  303
  تشکر شده 986 بار در 564 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  دستاوردها:
  کاربر خونگرمعضو باشگاه 10.000 امتیازی ها


  P30Parsi

  پیش فرض

  ::علل تپش قلب::
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه،گردن یا گلو نیز همراه باشد.تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

  برخی از علل شایع تپش قلب اینها هستند:
  - ورزش و فعالیت جسمی.
  - برانگیخنگی احساسی مانند ترس،استرس یا اضطراب.
  - تب.
  -موادی مانند کافئین،نیکوتین،کوکائین و برخی از قرص‌های لاغری.
  - بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، کاهش میزان اکسیژن خون،نفس‌کشیدن سریع و شدید،بیماری قلبی و افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال.
  - داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید،آسم،فشارخون بالا یا بی‌نظمی ضربان قلب مصرف می‌شوند.
  - در صورتی که همراه تپش قلب چشم‌هایتان سیاهی رفت یا دچار سرگیجه شدید و درد قفسه سینه یا تنگ‌نفس پیدا کردید،فورا به اورژانس مراجعه کنید.  5 کاربر مقابل از nimaii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 8. #66

  كاربر اخراجي

  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  محل سکونت
  ایران
  شماره عضویت
  21898
  میانگین پست در روز
  1.01
  علایق
  شنا.کامپیوتر
  شغل و حرفه
  شیمی.کاپیوتر.شنا
  نوشته ها
  1,745
  تشکر
  303
  تشکر شده 986 بار در 564 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  دستاوردها:
  کاربر خونگرمعضو باشگاه 10.000 امتیازی ها


  P30Parsi

  پیش فرض

  خفقان قلب ( Asphyxiation ، Suffocation )
  علت بیماری : این بیماری به علت امتلاء رگهای [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] از [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] پیدا میشود و نیز ممکن است از زیادی رطوبت پرده ای که [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] را در بر میگیرد باشد و گاهی از چیرگی حرارت صفرایی و گاهی نیز از بخار هایی است که بسوی [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] میروند. و در بعضی اوقات ممکن است سبب چیرگی [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] در مزاج باشد و علامتش همان علامات عمومی غلبه [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] است و سرخی چهره بیمار ، شدت یافتن تپش سرخ رگها و نفس نفس زدن بیمار است
  علائم بیماری : نگرانی واسترس بی مورد،
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]


  5 کاربر مقابل از nimaii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 9. #67


  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  North Land
  شماره عضویت
  14497
  میانگین پست در روز
  2.23
  علایق
  تو
  شغل و حرفه
  دانشجو
  نوشته ها
  4,110
  تشکر
  3,544
  تشکر شده 3,252 بار در 2,417 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض حملات قلبی را چگونه تشخیص می دهند؟

  حملات قلبی را چگونه تشخیص می دهند؟ [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  جام جم آنلاين: امروزه بیماری قلبی یکی از علل مهم مرگ و میر در جهان به شمار می رود. بهره مندی از شیوه مناسب زندگی شامل ورزش کافی ، رژیم غذایی مناسب و اجتناب از استرس و مواد تخدیری تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری ها بویژه حمله قلبی جلوگیری می کند.
  به هر حال همواره با این وقایع و مشکلات قلبی مواجه می شویم و بهترین کار در این حالت تشخیص به موقع و درمان فوری است.
  اگر به علت ناراحتی قلبی به پزشک مراجعه کرده اید و او بررسی عروق قلب را توصیه نموده است ، در این مورد تردید نکنید.
  در مورد حملات قلبی احتمال زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها تشخیص داده نشده بدلیل آنکه علامت مشخصی را سبب نمی شوند بدون تشخیص باقی بمانند و علل زیادی وجود دارد.
  بطور کلی برای تشخیص حملات قلبی روش های مختلفی وجود دارد. این تست ها حائز اهمیت هستند و به پزشک در تعیین احتمال وقوع یک حمله قلبی ، میزان صدمه وارد شده به قلب ، و تشخیص حدود بیماری قلبی عروقی در فرد کمک می کنند.
  گاهی حمله قلبی اولین نشانه بروز بیماری قلبی عروقی است. روش های تشخیصی به دو گروه کلی تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شوند.
  روش های تهاجمی شامل وارد کردن سوزن برای آزمایش خون یا تزریق ماده ای به بدن ، قرار دادن لوله باریک کاتاتر برای تشخیص و درمان انسداد عروق و بالاخره جراحی باز قلب می شود اما در روشهای غیر تهاجمی این اقدامات صورت نمی گیرد و در واقع عمل تهاجمی روی بدن انجام نمی شود.
  روش های غیر تهاجمی
  - الکتروکاردیوگرام (ECG) : این روش به ثبت فعالیت الکتریکی قلب شامل تعیین زمان و مدت هر فاز الکتریکی در ضربان قلب گفته می شود. این تست وقوع حمله قلبی را مشخص می سازد ، به پیش بینی وقوع احتمالی آن کمک می کند ، و تغییرات ضربان قلب را نشان می دهد.
  - الکتروکاردیوگرافی چرخشی : این تست فعالیت الکتریکی قلب را طی فعالیت روزانه نشان می دهد.
  ثبت هر گونه فعالیت الکتریکی غیر طبیعی طی روز در تعیین وضعیت قلب به پزشک کمک می کند. همچنین تشخیص بهترین گزینه های درمانی را میسر می سازد.
  - عکس برداری از قفسه سینه : در این روش تصاویر اشعه ایکس از قلب ، ریه ها و استخوان های قفسه سینه تهیه می شود.
  این عکس ها به تشخیص بزرگی احتمالی قلب یا تجمع مایع در شش ها درنتیجه حمله قلبی کمک می کند.
  - اکوکاردیوگرافی (اکوکاردیوگرام) : در این روش ابزاری روی قفسه سینه قرار داده می شود که برای تولید تصاویر نشان دهنده اندازه ، ساختار و حرکت قلب از امواج صوتی بافرکانس بالا استفاده می کند.
  این بررسی اطلاعات مفیدی را درباره سلامت قلب دراختیار پزشک قرار می دهد. همچنین به جمع آوری اطلاعات درباره ضربان های غیر طبیعی در قلب کمک می کند.
  - تصویربرداری کامپیوتری (ترد میل ، تست ورزش ، تست استرس) : برای انجام این تست ، در حالی که فرد روی یک صفحه متحرک یا همان ترد میل راه می رود ، یک مونیتورمتصل شده به قلب او وضعیت قلب را مشخص می کند.دراین بررسی جنبه های مختلف عملکرد قلب شامل ضربان قلب ، الکتروکاردیوگرام وحتی شدت خستگی فرد به هنگام ورزش مشخص می شود.
  این آزمایش به تشخیص بیماری عروق کرونر ، علت احتمالی علائمی همچون درد قفسه سینه (آنژین) ، سطح بی خطر ورزش برای فرد و پیش بینی حمله قلبی کمک می کند.
  روش های تهاجمی
  - آزمایش خون : آزمایشات خون به منظور سنجش آنزیم های قلبی (شامل تروپونین و کراتئین کیناز) ، پروتئین واکنشگر - سی (CRP) ، فیبرینوژن ، هوموسیستئین ، لیپوپروتئین ها ، تری گلیسیرید ، BNP و پروترومبین انجام می شود. این تست ها در صورت حمله قلبی ، وقوع آن را تایید و حد و وسعت آن رانیز تعیین می کنند. همچنین حدود خطرات مربوط به مشکلات بعدی قلب و نیز بهترین درمان را مشخص می سازند.
  - کاتاتریزاسیون قلبی : این نام به مجموعه ای از روش ها که متداول ترین آنها آنژیوگرام قلبی یا همان آنژیوگرافی یا آرتریوگرافی است ، گفته می شود. در این روش با استفاده از نوعی اشعه ایکس به نام آنژیوگرام قسمت های داخلی عروق قلب مورد بررسی قرار می گیرد.
  ماده رنگی قابل رویت توسط اشعه ایکس بااستفادهاز یک لوله باریک توخالی به نام کاتاتر به بدن تزریق می شود. یکی از مفیدترین ابزار تشخیصی مشکلات قلبی عروقی همین روش است.
  این تست وجود انسداد در عروق و محل آن را مشخص می سازد. همچنین فشار خون داخل قلب و اکسیژن موجوددر خون را اندازه گیری کرده ، عملکرد عضلانی قلب را ارزیابی می کند و بهترین گزینه درمانی را مشخص می سازد.
  - اکوکاردیوگرافی از راه مری (TTE) : در این روش برای تولید تصاویر قلب از امواج صوتی بافرکانس بالا (اولتراسوند) استفاده می شود. روش فوق مستلزم عبور یک لوله باریک از گلو به درون مری است و عملکرد و ساختار قلب و عروق مربوط به آن را ارزیابی می کند. همچنین به یافتن ناهنجاری های قلبی و کسب اطلاعات در باره ضربان های نامنظم (آریتمی) کمک می کند.
  - تست های الکتروفیزیولوژی : در تست فوق نقشه های گسترده بدست آمده از ایمپالسهای الکتریکی قلب از طریق وارد کردن کاتاترهایی که در قسمت راس آنها الکترودهای کوچکی قرار داده شده ، بدست می آید.
  - تست استرس تالیوم : این روش نیز مشابه تست ورزش است بااین تفاوت که دارای تصویر است. زمانی که بیمار بیشترین فعالیت بدنی را دارد ، ماده رادیواکتیو به نام تالیوم به جریان خون تزریق می شود و با یک دوربین ویژه تصاویری از سلول های عضلانی قلب تهیه گرفته می شود. این تست به سنجش جریان خون عضله قلب در حالت استراحت و فعالیت کمک می کند. به علاوه حد انسداد عروقی ، میزان صدمه وارد شده از حمله قلبی ، علت درد قفسه سینه و سطح سالم ورزش برای بیمار را مشخص می سازد.
  به هرحال نکته قابل توجه مراجعه فوری به مرکز درمانی در صورت مشاهده علائم حمله قلبی است. هنوز هم باید آگاهی افراد در باره نشانه های حمله قلبی افزایش یابد. شناختن نشانه ها و سرعت عمل در تشخیص و درمان پیامد متفاوتی در حد مرگ و زندگی دارد

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]


  4 کاربر مقابل از *MoNa* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 10. #68

  مدیر تالار

  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  شیراز
  نام واقعی
  احمد
  شماره عضویت
  1954
  میانگین پست در روز
  2.53
  شغل و حرفه
  دانشجوی شبکه های کامپیوتری
  نوشته ها
  5,320
  امتیازات
  50,993
  درجه
  55
  تشکر
  1,209
  تشکر شده 2,840 بار در 1,479 ارسال
  یاد شده
  در 1 پست
  برچسب زده شده
  در 425 تاپیک
  امتیازها: 50,993, سطح: 55
  تمام شدن سطح: 19%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 1,557
  فعالیت کل: 13.0%
  دستاوردها:
  ایحاد آلبوم تصویرعضو باشگاه 10.000 امتیازی هایار همیشگیمحبوب دلهااستاد استفاده از برچسب ها برای موضوعات


  P30Parsi

  Post بهبود درمان ناراحتی‌ قلبی‌

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]

  درمان های معمولی که در درمان نارسایی و بی‌ نظمی‌های‌ ضربانی‌ قلب مورد استفاده قرار می‌ گیرند، تأثیر محدود داشته و عوارض جانبی به همراه دارند ولی یافته های‌ علمی جدید راه درمانی‌ را پیشنهاد داده اند که بهتر عمل کرده و تنها مکانیسم های مربوط به قلب را هدف می گیرد.
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  ایسکانیوز: درمان های معمولی که در درمان نارسایی و بی‌ نظمی‌های‌ ضربانی‌ قلب مورد استفاده قرار می‌ گیرند، تأثیر محدود داشته و عوارض جانبی به همراه دارند ولی یافته های‌ علمی جدید راه درمانی‌ را پیشنهاد داده اند که بهتر عمل کرده و تنها مکانیسم های مربوط به قلب را هدف می گیرد.[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از Science Daily، به گفته محققان، می‌ توان از داروهایی‌ استفاده کرد که اثرات مثبت نوعی‌ آنزیم به نام کلمودولین کیناز2 را در حالی که اثرات منفی را کاهش می دهد، حفظ می‌کند. این آنزیم مقدار کلسیم را تنظیم می کند که در عملکرد قلبی بسیار اهمیت دارد. این مقدار کلسیم در مشکلات الکتریکی‌ که منجر به تنظیم ضربان قلب و مرگ سلول ها می شود، نیز نقش دارد. نارسایی قلبی شایع ترین تشخیصی است که در زمان ترخیص بیماران از بیمارستان در آن ها تشخیص داده می‌شود. بیشتر بیمارانی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند، در معرض مرگ ناگهانی قرار دارند. تشخیص چگونگی و دلیل بروز این نارسایی هدف اصلی آکادمی پزشکی به شمار می رود.
  آنزیم کلمودولین کیناز2، گروه های ‌فسفات را به سایر پروتئین ها اضافه می کنند که پروتئین ها را فعال کرده و فعالیت آن ها را حفظ می کند. محققان تأثیر به سزای این آنزیم را روی دو اسید آمینه را مشاهده کردند که بیشترین اثر افزایش فسفات را دارند. کنترل این اهداف، از اثر مولکولی که منجر به بروز بی نظمی ضربانی ‌قلب و مرگ سلولی می شود، جلوگیری ‌می‌کند. محققان با استفاده از سلول های قلب یک خرگوش، ثبات کردند که چنانچه از تقابل این آنزیم با پروتئینی که مجاری کلسیم را کنترل می کند، جلوگیری کنند، تأثیرات منفی همچون مرگ سلولی رخ نمی دهد. همچنین آن ها اثبات کردند که می توان محل مورد نظر را روی‌ آن پروتئین که آنزیم به آن متصل می شود، مسدود کرد و یا مانع از توانایی‌ این آنزیم از افزودن فسفات به پروتئین شد. هر دوی ‌این کارها، مسدود کردن عمل آنزیم مانع از فعالیت کلسیم می‌شود که بسیار مضر است. ترشح این آنزیم برای‌ حفظ عملکرد کلسیم ضروری‌ است که به انقباض قلب کمک می کند. در مقابل، مقدار بالای کلسیم در سلول های قلبی هم باعث عدم ثبات الکتریکی ‌و سایر مشکلات مولکولی‌ می‌شود که می‌تواند منجر به مرگ سلولی‌ گردد.

  محققان پس از کشف این مسئله در پی یافتن دارویی هستند که بتواند جلوی‌ این اثرات منفی‌ آنزیم را بگیرد.  4 کاربر مقابل از Amaryllis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 11. #69


  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  محل سکونت
  ايلام
  نام واقعی
  روزبه
  شماره عضویت
  16468
  میانگین پست در روز
  0.00
  علایق
  شعر+گيتار+خواندن رمان عشقي
  نوشته ها
  3
  تشکر
  14
  تشکر شده 248 بار در 114 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض سکته قلبی

  سکته قلبی

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]  سکته قلبی (به [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]: Myocardial infarction) نوعی عارضه فراگیر است که باعث درگذشتن هزاران تن هر ساله می‌گردد.[برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  در واقع سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد عبارت از انهدام قسمتی از عضله قلب (میوکارد)است.که بعلت از بین رفتن جریان خون در آن قسمت از قلب است .این توقف گردش خون می‌تواند بطور ناگهانی بدون هیچ مقدمه دردناکی نمایان گردد یا پس از تعدادی از حملات آنژین دوپواترین که غالبا با یک فشار خون سرخرگی درمان نشده ارتباط دارد.در نتیجه منجر به انفارکتوس میوکارد می‌شود که آسان نخواهد بود.
  عوامل متعدد مساعد کننده‌ای مانند [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] (بیماری قند خون)، فشار خون، سیگریم، زیادی کلسترول خون و غیره وجود دارد و تمام آنچه که مساعد برای تظاهر تصلب شرائین است. اگر شریان بسته شده اصلی باشد احتمال مرگ انسان وجود دارد. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود.
  در میان عوامل مساعد کننده افراط در استعمال دخانیات ، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، مسائل فامیلی و غیره.
  بطور یقین این بیماری خیلی وخیم است و سالیانه تنها در [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، در سال ۲۰۰۴ میلادی، بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر از این عارضه جان باختند.


  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  تصویر مناطق احتمالی درد قنسه صدری سینه(مناطق پر رنگ تر بیشتر شایع هستند).


  در اکثر موارد انفارکتوس میوکارد همراه با تظاهرات معمولی و تی پیک است که تشخیص را آسان می‌سازد.اساسا یک درد موضعی قفسه سینه‌است که در مرکز قفسه صدری و بطرف آرواره و بازوها پشت و گردن منتشر می‌شود .اگر درمان نشود این درد وحشتناک با بحرانهایی بیمار را آزار خواهد داد و مدتها بطول می‌انجامد.
  گاهی چندین ساعت با مصرف تری نیترین مقاومت می‌کند ،قرصی که درد آنژین دوپواترین را آرام می‌کند.هم چنین علائم دیگریکه آشکار کننده هستند و اصرار بر آنها فایده‌ای ندارد عبارتند از الکتروکادیوگرام در صورت اورژانس و فوریت می‌توان تشخیص را آسان ساخت. بنابراین باید دانست که در تعداد زیادی از موارد انواع انفارکتوس وجود دارد که بصورت تشویش و اضطراب تظاهر می‌کند، زیرا ظاهر سایر بیماریها را بخود می‌گیرد .

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  تصویر پشت


  مثلا اشکال هاضمه‌ای ، عصبی، تنفسی که گاهی بدون تشخیص میگذرند که تنها اتفاقی تصادفی در آزمایش قلبی و آزمایش روتین و منظم پزشکی با تشخیص آن برخورد می‌شود.
  باید بخاطر داشت که نزد فرد مسن با [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ] ، که عموما بیش از ۴۰ سال دارد و یک زندگی مشوش و مضطربی را می‌گذراند با پیش آمد و پابرجایی یک درد شدید قفسه سینه که ادامه یابد و شدت پذیرد باید ما را بفکر انفارکتوس بیاندازد و بطور سیستماتیک ما را به الکتروکاردیوگرام هدایت کند و تشخیص را تائید نماید .


  5 کاربر مقابل از black عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

 12. #70


  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  محل سکونت
  ايلام
  نام واقعی
  روزبه
  شماره عضویت
  16468
  میانگین پست در روز
  0.00
  علایق
  شعر+گيتار+خواندن رمان عشقي
  نوشته ها
  3
  تشکر
  14
  تشکر شده 248 بار در 114 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک


  P30Parsi

  پیش فرض دیابت شیرین

  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]
  [برای مشاهده لینکها باید عضو شوید. ]بيماري قند را بهتر بشناسيم بيماري قند يا ديابت شيرين از بيماريهاي مزمن شايع بدون واگيري است كه بر اساس اعلام بنياد امور بيماري هاي خاص بيش از 3 ميليون نفر در حال حاضر در ايران مبتلا به اين بيماري هستند و براساس برآورد سازمان جهاني بهداشت تا 25 سال ديگر اين تعداد بيش از 3 برابر خواهد شد .
  ديابت بيماري پرخرجي است و عوارض حاد و مزمن بسياري دارد كه موجب ناتواني بسيار مي گردد . از عوارض مزمن آن مي توان به موارد زير اشاره كرد :

  آسيب به شبكيه چشم كه موجب كاهش بينايي و حتي كوري مي شود ، اختلالات عصبي ، افزايش فشار خون و بيماري هاي قلبي - عروقي و اختلال در چربي هاي خون كه منجر به سكته و انسداد عروق به خصوص در پاها مي شود ، درگيري كليوي كه منجر به دياليز و گاهي لزوم پيوند كليه مي شود

  بيماري قند انواع مختلف دارد . ديابت نوع 1 معمولاً‌ در بيماران جوان تر و لاغر ديده ميشود و مشخصه آنها ناتواني شديد لوزالمعده در توليد و ترشح ماده انسولين است

  انسولين در سوخت و ساز مواد قندي و نشاسته اي نقش اصلي را در بدن دارد و با كمبود آن قند جذب شده از غذاها در خون مصرف نشده و ميزان قند خون بالا مي رود و به ناچار از راه ادرار دفع مي گردد كه منجر به پرنوشي و پرادراري مي شود . در ضمن اختلال در تركيب چربي هاي خون نيز ايجاد مي شود كه موجب آسيب به عروق خوني در تمام اندام هاي بدن مي گردد . بيماران مبتلا به ديابت نوع 1 وابسته به انسولين تزريقي هستند ، چون بدن آنها هيچ انسوليني توليد نمي كند ، اين افراد در هنگام بيماري و جراحي به مراقبت خاص نياز دارند . به نظر مي رسد مبتلايان به اين نوع ديابت داراي استعداد ژنتيكي براي ابتلا به آن هستند و به عوامل آغازگر ( ويروس ها ، سموم و ساير عوامل محيطي )‌كه باعث تحريك تخريب ياخته هاي انسولين ساز لوزالمعده مي شوند ، بسيار حساس هستند

  بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 معمولاً‌مسن ترند ( بيش از 40 ساله ) سابقه خانوادگي مثبت از ديابت دارند و معمولاً چاق هستند . ديابت نوع 2 با كاهش ترشح انسولين و مقاومت محيطي نسبت به عمل آن مشخص مي شود . اين بيماران برخلاف مبتلايان به ديابت نوع 1 وابسته به انسولين تزريقي نيستند هر چند ممكن است به آن نياز داشته باشند . علاوه بر اين اگر بيماران به نوع 2 ديابت وزن كم كنند احتمالاً نيازي به مصرف دارو نخواهند داشت . هيچ آزمايش قطعي براي افتراق بين نوع 1 و نوع 2 ديابت وجود ندارد و فقط شرح حال بيمار در اين مورد كمك كننده است . بسياري از بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 در ابتدا بدون علامت هستند و معمولاً ديابت آنها در جريان بررسي يك بيماري ديگر يا هنگام پژوهشهاي بيماريابي كشف مي شود

  ديابت حاملگي نوع ديگري از بيماري قند است كه در 5-2 درصد حاملگي ها رخ مي دهد . با افزايش سن مادر در هنگام بارداري احتمال وقوع آن افزايش مي يابد و در صورت عدم درمان موجب بزرگي جثه ، كم بودن قند خون ، كم بودن كلسيم خون و يرقان جنيني مي شود . يك سوم مادراني كه در دوران بارداري به ديابت حاملگي دچار مي شوند بعدها به بيماري ديابت نوع 2 مبتلا خواهند شد . انواع ديگري از ديابت ممكن است بدنبال ساير بيماريها يا مصرف داروها بوجود آيند كه قبلاً تحت عنوان ديابت ثانويه خوانده مي شدند

  علائم بيماري ديابت نوع 2 كنترل نشده شامل پرنوشي ، پرادراري ، شب ادراري و كاهش وزن است . هر چند نيمي از آنها بدون علامت هستند و فقط شواهد آزمايشگاهي دارند

  بيماران نوع 1 معمولاً ‌با پر ادراري ،‌پرنوشي ،‌ سردرد . تهوع ، استفراغ ، دل درد و تنگي نفس به پزشك مراجعه مي كنند و ممكن است علائم اختلالات عمومي عصبي و كاهش هشياري داشته باشند . آزمايشات باليني اجباري در طي بارداري در تشخيص ديابت حاملگي بكار مي رود

  بيماران ديابتي در تمام طول عمر در كشمكش هستند تا سطح قند خونشان را نزديك به طبيعي نگه دارند . با كنترل مناسب قند ، فشار و چربي هاي خون خطر ايجاد عوارض دراز مدت ديابت بطور چشمگيري كاهش خواهد يافت با اين حال بايد اين مزايا را در مقابل خطر عوارض درمان و مخارج زياد آن سنجيد . در دراز مدت بهبود كنترل ديابت باعث كاهش هزينه هاي مربوط به عوارض مزمن آن خواهد شد هر چند در كوتاه مدت اين اقدامات پر هزينه اند . جلوگيري از چاقي ، رعايت رژيم غذايي مناسب يعني كمتر مصرف كردن مواد شيرين و پرهيز از پرخوري انجام فعاليت جسمي در پيشگيري از ابتلا به ديابت نقش اساسي دارند

  معضل جهاني بيماري قند (‌ديابت )

  بيماري قند يا ديابت شيرين يك بيماري مزمن است كه به علت كمبود ارثي يا اكتسابي ترشح يك ماده تنظيم كننده داخلي بدن به نام انسولين از لوزالمعده يا به علت بي اثر بودن انسولين ترشح شده بوجود مي آيد و موجب عوارض بسياري از جمله كاهش بينايي ، نارسايي كليوي ، بيماريهاي قلبي - عروقي ، اختلالات عصبي ، زخم هاي مقاوم در پا و قطع اندامها مي شود

  اين بيماري به عنوان يك بيماري عمده غيرواگير باعث هزينه شدن حدود 8 درصد از بودجه بهداشتي در كشورهاي توسعه يافته است

  بين سالهاي 1374 تا 1404 تعداد افراد بالغ مبتلا به ديابت ( بيماري قند ) در كشورهاي در حال توسعه با افزايشي 170 درصدي از 84 ميليون به 228 ميليون نفر خواهد رسيد

  در سال 1404 اين كشورها موطن 76% مبتلايان به ديابت خواهند بود در حالي كه سال 1374 فقط موطن 62% مبتلايان بوده اند . در طي مدت مشابه كشورهاي مشابه توسعه يافته با افزايش 41% تعداد بيماران ديابتي از 51 به 72 ميليون نفر مواجه خواهند شد

  در مجموع افزايشي 122 درصدي در تعداد مبتلايان به ديابت در سراسر جهان از 135 ميليون به 300 ميليون نفر در طي اين دوره 30 ساله پيش بيني مي شود . اين افزايش چشمگير به علل مختلفي از جمله رشد جمعيت ، افزايش تعداد سالمندان و نيز چاقي ، تغذيه ناسالم و زندگي بي تحرك روي مي دهد كه اين موارد آخر ارتباط نزديكي با شهرنشيني و صنعتي شدن جوامع دارد

  اين پيش بيني ها بر اساس مطالعات دقيق سازمان جهاني بهداشت انتشار يافته است . اين مطالعه همچنين حاوي تخمين هايي در مورد نسبت جنسي ، نسبت شهري / روستايي و ساختار سني مبتلايان به ديابت است . بر اين اساس در سال 1374 تعداد زنان مبتلا در كل جهان بيشتر از تعداد مردان بوده است ( 73 ميلون در مقابل 62 ميليون ) و اين فزوني بيشتر در كشورهاي توسعه يافته قابل توجه است ، در حالي كه در كشورهاي در حال توسعه تعداد مردان و زنان مبتلا تقريباً مساوي است

  سازمان جهاني بهداشت پيش بيني مي كند كه در سال 1404 نسبت زن به مرد در كل جهان در مقايسه با نسبت كنوني كاهش خواهد يافت ( 159 ميليون زن در مقابل 141 ميليون مرد) در ضمن تعداد افراد شهرنشين مبتلا در كشورهاي در حال توسعه افزايش قابل توجهي خواهد داشت

  در صورت ادامه معيارهاي فعلي ، اكثر جمعيت مبتلا به ديابت در سال 1404 در كشورهاي توسعه يافته افراد مسن بالاي 65 ساله هستند ، در حالي كه در كشورهاي در حال توسعه اكثر مبتلايان ، ميانسال يعني 45 تا 64 ساله خواهند بود و اين بدان معني است كه حدود 170 ميليون نفر از افرادي كه در كمتر از 30 سال آينده در كشورهاي در حال توسعه بسر مي برند ، در مفيدترين سالهاي زندگي خود از بيماري ديابت رنج خواهند برد

  اين پيش بيني ها مسلماً بايد باعث برنامه ريزي هاي بهداشتي در تمام كشورها به خصوص در كشورهاي در حال توسعه شود . طبق آمارها در سال 1377 تعداد افراد مبتلا به بيماري قند ( ديابت ) در ايران 3 ميليون نفر بوده است و بر اساس پيش بيني ها اين تعداد در طي 30 سال بيش از 3 برابر خواهد شد

  ( بر حسب هزار نفر )
  2025
  2000 1995 تخمين تعداد بيماران ديابتي
  299974154392 135286 جهان
  72248
  5481050974كشورهاي توسعه يافته
  227725
  9958284313كشورهاي در حال توسعه  5 کاربر مقابل از black عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


  برای تشکر از نویسنده روی کلیک کنید .  

کلمات کلیدی این موضوع

15 سال، 207، ahmad dehdari، فرار، فرار از زندگي، فعالیت، قلبی، قبلی، قدرت، كنسرو، مفاصل، مهم، موفق، ماه، مجله، مجلات، مرگ، مشکل، مشت، مصاحبه، مصرف، نمك، نیاز، چگونگی، نگران، ناراحت، نباید، چربي، چربی، هورمون، واقعیت، ورزش، وظیفه، يائسگي، کلیه، کلیدی، کمتر، کاغذ، کبد، کردن، کسی، کشیدن، کشت، گرفتن، گروه، گسترش، پهلوی چپ، پیش بینی، پیشرفت، پروتئین، آینده، آغاز، افسردگي، افسردگی، اما، انگیزه، اولیه، ایمنی، ایده، اگر، اتفاق، اجتماعی، ارتباط، استفاده، اصطلاح، بیمار، بیماری، باعث، برقراری، برنامه، بررسی، تلاش، تنه، تنش، تکنولوژی، تپش قلب، تاثير، تجاوز، ترک، تصويري، تعطیل، تغییرات، جنسی، جوراب، جدید، جراح، جراحی، حملات، حال حاضر، حاضر، خون‌، خواهر، خوابیدن، خيس، خاطر، خسته، خستگي، خصوصیات، دقت، دوباره، دود، دانشجویی، داشتن، دریچه، درست، دست‌، رفتن، رقابت، روی، روان شناسی، روانی، روانشناسی، روشن، زنگ، زندگی، زیاد، سلامتی، سوخت، سال گذشته، ساخت، ساخته، سرفه، سرعت، سعی، شهید، شایع، شدید، صفرا، صبح، صرف، علایم، عمده، عمر، عادات، عصاره

نمایش برچسب‌ها